Stihl Cash Back

Opryski malin. Kiedy i czym pryskać maliny?

Opryski malin przeprowadzone w odpowiednim terminie za pomocą sprawdzonych preparatów sprawią, że owoce będą dobrej jakości, a krzewy nie będą zamierać. Wyjaśniamy zatem kiedy i czym pryskać maliny. Obok zalecanych środków ochrony roślin podpowiadamy jakie są ich ekologiczne zamienniki. Pobierz za darmo kalendarz oprysków malin opracowany na potrzeby uprawy amatorskiej w ogrodach!

opryski wiśni
Opryski malin
Fot. depositphotos/pixabay

Kiedy pryskać maliny?

Opryski malin zaczynamy w okresie nabrzmiewania pąków, a kończymy po kwitnieniu. W przypadku malin owocujących na dwuletnich pędach, czyli tzw. malin letnich, opryski wykonujemy także po zbiorach owoców.

Większość zalecanych oprysków malin wykonuje się zapobiegawczo, zanim pojawią się pierwsze objawy występowania chorób i szkodników. Przynosi to znacznie lepsze skutki niż opryski interwencyjne, wykonywane dopiero po zauważeniu choroby czy szkodnika.

Opryski malin wykonuje się w określonych fazach rozwoju krzewu, czyli w tzw. okresach fenologicznych. Okresy te mogą przypadać co roku w innych terminach, w zależności do panujących warunków pogodowych.

Uwaga!
Pamiętajmy, że uprawie malin, niezwykle ważną rolę odgrywają takie zabiegi jak przycinanie malin, usuwanie porażonych pędów oraz odchwaszczanie. Wpływają one na jakość owoców oraz pozwalają zmniejszyć liczbę wykonywanych oprysków.

Czym pryskać maliny?

Maliny można opryskiwać chemicznymi środkami ochrony roślin lub preparatami naturalnymi (gotowymi, które można kupić w sklepach ogrodniczych lub przygotowanymi samodzielnie gnojówkami, wyciągami i wywarami). W uprawach amatorskich w ogrodach polecamy stosować jak najmniej środków chemicznych, pozostając przy metodach naturalnych zwalczania chorób i szkodników malin.

Najczęstszymi chorobami, które atakują maliny są: rdza maliny, zamieranie pędów malin oraz szara pleśń. Przed tymi chorobami zabezpieczymy maliny wykonując opryski takimi preparatami jak Signum 33WG. W przypadku mączniaka prawdziwego na malinie można zastosować preparat Siarkol 800SC.

Wymienionymi środkami ochrony roślin można wykonywać zarówno zapobiegawcze jak i interwencyjne opryski malin.

Ciekawą alternatywą dla chemicznych środków w ochronie malin przed zamieraniem pędów oraz rdzą jest biologiczny środek Polyversum WP, który jest skuteczny w działaniu i bezpieczny dla środowiska.

Polyversum WP - opinie, jak stosować, dawkowanie, cenaPolyversum WP - opinie, jak stosować, dawkowanie, cena
Polyversum WP to biologiczny środek przeznaczony do ochrony roślin przed chorobami grzybowymi, inaczej określany też jako biofungicyd. Poznaj opinie o Polyversum WP, a także zobacz jak stosować ten preparat, jakie jest zalecane dawkowanie oraz jaka jest cena Polyversum WP w zależności od rodzaju opakowania. Więcej...

Na szkodniki malin, takie jak: pryszczarek namalinek łodygowy, kwieciak malinowiec, zwójkówki liściowe i inne gatunki zjadające liście można stosować Mospilan 20 SP. Oprysk ten stosujemy interwencyjnie, w chwili pojawienia się szkodników.

Warto także w fazie nabrzmiewania pąków, przypadającej przeważnie na luty-marzec, wykonać zapobiegawczo opryski malin preparatami olejowymi, np. Emulpar 940 EC. W ten sposób niszczymy formy szkodników zimujące na roślinach i zmniejszamy prawdopodobieństwo pojawienia się tych szkodników w sezonie wegetacyjnym. Polecamy wykonywanie tych oprysków malin, gdyż w tym czasie zwalczamy tylko szkodniki, bez szkody dla owadów pożytecznych!

W przypadku malin owocujących na pędach dwuletnich warto wykonać po zbiorze owoców oprysk Mospilanem 20 SP, przeciw występowaniu pryszczarka namalinka łodygowego.

Szczegółowy kalendarz oprysków malin w ogrodach przydomowych i działkowych przedstawia tabela poniżej. Pod tabelą jest link umożliwiający pobranie wersji kalendarza do wydrukowania.

Terminarz oprysków malin

Pobierz wersję do wydrukowania:

Po zakup preparatów do oprysku malin w niewielkich opakowaniach, przeznaczonych do zastosowań amatorskich zapraszamy do naszego sklepu. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej:

Przeczytaj również:

Choroby malin i ich zwalczanieChoroby malin i ich zwalczanie
Choroby malin przyczyniają się do strat w plonie, obniżenia jakości owoców, osłabienia wzrostu, a w skrajnych sytuacjach, także zamierania całych krzewów. Zlekceważenie niepokojących objawów i brak działań mających na celu zwalczanie chorób malin, prowadzi do rozprzestrzeniania się patogenów w kolejnych latach. Więcej...

Pielęgnacja malin jesienią - sadzenie, nawożenie, cięcie, opryskiPielęgnacja malin jesienią - sadzenie, nawożenie, cięcie, opryski
Jak powinna wyglądać pielęgnacja malin jesienią aby rośliny za rok obficie owocowały? Wyjaśniamy jakie są najważniejsze zabiegi w uprawie malin w okresie jesiennym, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić sadzenie, nawożenie oraz cięcie malin. Więcej...

Uprawa malin - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, cięcie
Uprawa malin w ogrodach przydomowych i działkowych przynosi wiele korzyści. Owoce malin są bardzo zdrowe, nadają się do spożycia na surowo jak i na przetwory. Zobacz jakie zabiegi pielęgnacyjne zapenią powodzenie w uprawie malin! Więcej...