Stihl Cash Back

Kwieciak gruszowiec - jak wygląda, kiedy i czym pryskać na kwieciaka

Kwieciak gruszowiec to nieduży chrząszcz z cienkim ryjkiem. Najliczniej pojawia się w starych, zaniedbanych sadach ale atakuje też grusze w przydomowych ogrodach. Jego larwy żerują wewnątrz zimowych pąków grusz. Wyjaśniamy jak wygląda kwieciak gruszowiec i jakie są objawy jego żerowania. Zobacz kiedy i czym pryskać na kwieciaka oraz jak prowadzić ekologiczne zwalczanie kwieciaka gruszowca.

kwieciak gruszowiec
Kwieciak gruszowiec - Anthonomus piri
Fot. Aung, Public domain, Wikimedia Commons

Jak wygląda kwieciak gruszowiec

Kwieciak gruszowiec (Anthonomus piri) to mały chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych dorastający do około 4 mm długości. Dorosłe osobniki mają ciemnobrązowy kolor i cienki, długi ryjek. Na grzbiecie widoczny jest jasny pasek z drobnych łusek (u podobnego kwieciaka jabłkowca układają się one w kształt litery V). Beznogie larwy kwieciaka gruszowca mają kremowobiały kolor i brązową głowę.

Jaja tego szkodnika gruszy zimują w pąkach. Na przełomie lutego i marca wylęgają się z nich larwy, które wyjadają zawiązki pąków kwiatowych gruszy. Niszczą wtedy wszystkie pąki kwiatowe znajdujące się w środku. Uszkodzone pąki zimowe usychają i opadają, co wyglądem może przypominać uszkodzenia mrozowe. Żerujące larwy doprowadzają również do uszkodzeń i zasychania krótkopędów.

Dorosłe chrząszcze kwieciaka gruszowca pojawiają się pod koniec maja. Jesienią składają jaja w zimowych pąkach i żerują na pąkach liściowych, które wskutek tego zasychają.

W wyniku masowego występowania kwieciaka gruszowca pąki nie rozwijają się, co może być jedną z przyczyn dlaczego grusza nie kwitnie i nie owocuje.

Kwieciak gruszowiec - zwalczanie ekologiczne

Aby stwierdzić obecność szkodnika, wiosną należy uważnie oglądać grusze i sprawdzić czy nie widać zasychających pąków. Pąki, w których wiosną żerują larwy kwieciaka gruszowca, nie rozwijają się tak samo jak inne. Pod koniec kwietnia lub na początku maja łatwo można je od siebie odróżnić. Porażone pąki najlepiej usunąć ręcznie, ponieważ w ich środku dochodzi do przepoczwarzenia larw w dorosłe chrząszcze. Usuwając uszkodzone pąki na przełomie kwietnia i maja nie dopuścimy do wylęgu chrząszczy kwieciaka.

Kiedy i czym pryskać na kwieciaka

Według wielu specjalistów roślinożerne owady pojawiające się na gruszach (w tym kwieciak gruszowiec) nie są dla nich dużym zagrożeniem i nie wymagają chemicznego zwalczania. Jeśli jednak populacja szkodnika będzie bardzo liczna, można zastosować oprysk przeciwko kwieciakowi preparatem Mospilan 20 SP. Przeprowadza się go pod koniec maja lub na początku czerwca, gdy chrząszcze opuszczają pąki.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. K. Wiech, Szkodniki drzew owocowych, Plantpress, s. 100-102;
2. K. Wiech, Owady na gruszy czy groźne, Działkowiec nr 5/2023, s. 59-60.