Stihl Cash Back

Groszek pachnący - odmiany i uprawa

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) to jednoroczna rośliną pnąca, która obrasta płoty i kratki za pomocą wąsów czepnych. Delikatnie pachnące kwiaty sprawiają, że groszek pachnący jest niezwykle popularny. Poznaj ciekawe odmiany groszku pachnącego, które dają ogromne pole do popisu podczas ogrodowych aranżacji. Przekonaj się jak prosta jest uprawa groszku pachnącego, który szybko rośnie i ma naprawdę niewielkie wymagania!

fasola szparagowa
Groszek pachnący
Fot. Dinkum, CCO, Wikimedia Commons

Jakie odmiany groszku pachnącego wybrać?

Jeśli chcemy posadzić niezwykle wdzięczny groszek pachnący na swojej działce czy balkonie, mamy spory wybór jego odmian. Kwiaty groszku występują w różnych barwach np. bieli, różu, błękicie, czerwieni czy mocnym granacie. Groszek pachnący, wysiewany co 3 tygodnie aż do początku lata, stanie się kwiatową ozdobą w ogrodzie aż do jesieni.

Oprócz koloru kwiatów, można podzielić groszek pachnący także pod względem osiąganej wysokości. Spotkać można bowiem wysokie odmiany groszku pachnącego, osiągające aż 3 metry wysokości, a także odmiany karłowe, które dorastają zaledwie do 40 cm.

Niezwykle ciekawie prezentują się odmiany groszku pachnącego o kwiatach pstrych, które osiągają ok. 120 cm wysokości. Płatki pstrych odmian groszku zdobione są paskami, delikatnymi smugami w kontrastującej barwie, co daje niesamowity efekt.

Z groszku pachnącego można tworzyć jednolite gatunkowo kompozycje mieszając jedynie kilka odmian tej ciekawej rośliny lub tworzyć barwne zestawienia z innymi kwiatami jednorocznymi np. lobelią czy margaretką. Delikatne kwiaty groszku pachnącego będą świetnie wyglądać w bukiecie z chabrem i kosmosem podwójnie pierzastym.

Groszek pachnący - uprawa

Uprawa groszku pachnącego jest bardzo łatwa. Roślina ta wymaga średnio wilgotnej, lekkiej gleby o pH 7-7,5. Groszek pachnący lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Odmiany wysokorosnące wymagają podpory pod pnącza, zatem wysiewamy go przy płocie, altanie lub kratce.

Groszek pachnący uprawia się z siewu nasion wprost na miejsce stałe lub z rozsady. Uprawa z rozsady pozwala uzyskać rośliny o wcześniejszym terminie kwitnienia.

fasola szparagowa
Groszek pachnący
Fot. Dinkum, CCO, Wikimedia Commons

Produkcję rozsady groszku pachnącego rozpoczynamy w styczniu w szklarni lub ciepłym inspekcie, wysiewając nasiona do doniczek lub skrzynek. Optymalna temperatura jaka powinna panować w szklarni pod wysiewie to ok. 15°C, zaś po wschodach ok. 10°C. Przygotowaną rozsadę groszku pachnącego wysadzamy na miejsce stałe w kwietniu, gdy temperatura osiągnie dodatnie wartości. Pamiętajmy jednak aby wcześniej koniecznie rozsadę zahartować (wietrzyć pomieszczenie z roślinami w ciągu dnia, a potem wystawiamy na dzień ale chowamy do pomieszczenia na noc). Hartowanie rozsady ma na celu stopniowe przyzwyczajenie roślin do temaperatur panujących poza szklarnią. Groszek pachnący sadzimy co 25 cm.

Również w kwietniu wysiewamy nasiona groszku pachnącego wprost na miejsce stałe. Do dołka wysiewa się 2-3 ziarnka i regularnie podlewa. Następnie po wzejściu nasion wybiera się siewkę silniejszą. Gdy rośliny osiągną 10-15 cm, uszczykujemy ich pędy w celu lepszego rozkrzewienia.

Groszek pachnący lubi stale wilgotne podłoże, a także nawożenie kompostem. Oczywiście podlewanie płynnym nawozem do roślin kwitnących także pozytywnie wpłynie na zawiązywanie oraz trwałość jego kwiatów. W uprawie groszku pachnącego warto pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...

Tunbergia oskrzydlona - siew, uprawa
Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) to doskonałe pnącze jednoroczne do uprawy pojemnikowej na balkonach i tarasach, a także do ogrodów przydomowych. Długi termin kwitnienia oraz fantazyjne owijanie się wokół podpór sprawiły, że tunbergia stała się popularną rośliną do dekoracji ogródków kawiarń i restauracji. Nasiona możemy wysiewać na parapetach już od lutego. Więcej...

rośliny pnąceRośliny pnące do ogrodu
Pnącza to niezwykle piękna, wdzięczna i ważna grupa roślin, mogąca upiększyć nasz ogród. Ich bogactwo i różnorodność pozwalają na szerokie zastosowanie w ogrodowych kompozycjach. Możemy obsadzać nimi mury, ściany, płoty, pergole, kratki, skały, czy nawet pnie starych drzew. Wprowadzają do ogrodu dynamikę i przełamują monotonną zieleń iglaków czy drzew liściastych. Więcej...