nawozy z m¹czk¹ bazaltow¹ Target

Groszek zielony - uprawa i polecane odmiany

Groszek zielony to doskonałe źródło kwasu foliowego oraz witamin A i C. Oprócz cennych wartości odżywczych, uprawa zielonego groszku nie sprawi wiele trudności, a ponadto niektóre odmiany groszku zielonego będą zdobić warzywne grządki. Dowiedz się na co zwrócić uwagę podczas uprawy groszku zielonego oraz kiedy i jak należy go wysiewać. Podpowiemy także, które odmiany groszku zielonego są najsmaczniejsze i najlepsze do uprawy ogrodowej.

groszek zielony
Groszek zielony

Groszek zielony - uprawa

Stanowisko uprawy groszku zielonego

Pod uprawę groszku zielonego wybieramy miejsce osłonięte od wiatru i słoneczne. Groszek najlepiej czuje się w luźnej, przepuszczalnej glebie, o pH 6-7,5. Groszek uprawiamy w drugim lub trzecim roku po oborniku. Glebę pod uprawę groszku zielonego jesienią lub wiosną można przekopać na głębokości 20 cm i dodać 2-5 kg kompostu na każde 10m².

Kiedy siać groszek zielony?

Groszek zielony wysiewamy wczesną wiosną, gdy ziemia rozmarznie i obeschnie osiągając temperaturę 5°C. Zazwyczaj jest to marzec, nie później zaś niż w pierwszej połowie kwietnia. Kolejno co dwa tygodnie możemy dosiewać niewielką partię roślin, dzięki czemu przedłużymy okres zbiorów.

Jak siać groszek zielony?

Nasiona siejemy w rzędy oddalone od siebie o 20-30 cm, natomiast odległości między nasionami w rzędzie powinny wynosić 4-5cm. Rzędy odmian niskich mogą być bardziej zbliżone do siebie (20cm), odmiany wysokie wymagają mniejszego zagęszczenia. Silnie rozrastające się odmiany groszku zielonego, wygodnie jest siać pasowo, dając dwa rzędy co 30 cm, a następnie przerwę 60cm i ponownie dwa rzędy co 30 cm. Szersze przejście pozostawione między dwoma rzędami tworzącymi pas ułatwia późniejszy zbiór grochu.

Głębokość siewu groszku zielonego wynosi na glebach ciężkich 2-3cm, na lżejszych około 4cm. Na obsianie powierzchni 10m² potrzeba nam będzie około 200-300 g nasion. Wschody grochu okazują się zwykle po 8-12 dniach.

Pielęgnacja groszku zielonego

Gdy młode rośliny osiągną 5-7cm wysokości, należy usunąć chwasty. Usuwanie chwastów na tym etapie wzrostu zielonego groszku jest bardzo ważne. Wtedy też dajemy podpórki odmianom osiągającym ponad 70 cm wysokości.

Kolejnym zabiegiem w uprawie zielonego groszku jest podlewanie, szczególnie ważne w czasie zawiązywania strąków.

groszek zielony
Groszek zielony

Kiedy zbierać groszek zielony?

Dwa tygodnie po pojawieniu się kwiatostanów, warto sprawdzać strąki grochu i jeżeli będą już nabrzmiałe, zbierzmy je. Najlepiej zbiór zielonego groszku przeprowadzić gdy strąki są już silnie nabrzmiałe ale jeszcze nie zaczęły tracić intensywnego, zielonego koloru. Ze zbiorem groszku nie należy czekać zbyt długo, gdyż nie osiągniemy już większych strąków, a staną się one jedynie twardsze.

Groszek zielony - odmiany

Najlepsze odmiany groszku zielonego to tzw. odmiany cukrowe. U tych odmian strąk jest pozbawiony pergaminowej wyściółki, przez co młode strąki można jeść w całości razem z nasionami, tak jak fasolę szparagową, a także na surowo.

Wśród cukrowych odmian groszku zielonego warto wymienić bardzo wczesna odmianę 'Premium', która gotowa jest do zbioru po ok. 60 dniach od wysiewu, doskonała do spożywania na świeżo jak i do konserwowania.

Kolejną wartą uwagi, średnio wczesną odmianą groszku zielonego jest odmiana 'Iłówiecki', która jest bardzo plenna i świetnie sprawdza się także w postaci mrożonej.

Inną odmianą groszku zielonego jest 'Oregon Sugar Pod'. To odmiana o doskonałym smaku. Roślina osiąga 70 cm wysokości, można ją prowadzić przy podporach. Co ważne 'Oregon Sugar Pod' to odmiana groszku zielonego odporna na mączniaka prawdziwego.

Z późnych odmian groszku zielonego warto wymienić odmianę 'Bajka' o bardzo dużych strąkach długości ok. 9cm i szerokości 1,8cm oraz wysoką odmianę Corne De Bélier “Róg Kozicy” o bardzo słodkim smaku i błyszczących strąkach.

Ciekawą odmianą groszku zielonego jest odmiana 'Blauwschokker', która daje bardzo wysokie plony, a dodatkowo jest ozdobna ze względu na ciemnofioletowy strąk, a w nim jasno zielony groszek.

Osobom szukającym dobrych jakościowo nasion groszku zielonego, polecamy sklep naszego poradnika. Posiadamy w sprzedaży odmiany grochu bardzo dobrze plonujące oraz odporne na choroby i niekorzystne warunki uprawy. Wysiewając te nasiona przekonasz się, jak łatwa może być uprawa groszku w ogródku. Aby zobaczyć ofertę nasion, naciśnij grafikę poniżej.

nasiona warzyw i kwiatów

Przeczytaj również: