Stihl Cash Back

Cytryna skierniewicka. Uprawa w domu

Cytryna skierniewicka (Citrus limon var. ponderosa), określana też jako cytryna Ponderosa, to karłowe, zimozielone drzewko doskonale sprawdzające się w uprawie domowej. Drzewko cytrynowe Ponderosa nie tylko egzotycznie wygląda, lecz także rodzi dorodne owoce nadające się do jedzenia. Poznaj historię tej ciekawej rośliny oraz przekonaj się jak wygląda uprawa cytryny skierniewickiej w domu. Wyjaśniamy jak wyhodować wspaniałe i duże owoce cytryny skierniewickiej!

Cytryna skierniewicka
Cytryna skierniewicka - Citrus limon var. ponderosa
Fot. depositphotos

Cytryna skierniewicka - co to za roślina?

Cytryna skierniewicka to popularna nazwa karłowej cytryny Ponderosa. Odmiana ta powstała w 1887 roku w USA w wyniku skrzyżowania pomelo (Citrus maxima) z cytronem (Citrus medica). W 1969 roku do Polski sprowadził ją prof. Szczepan Pieniążek pracujący w Instytucie Sadownictwa w Skierniewicach. Rozpowszechniona na naszym rynku pod nazwą cytryna skierniewicka zdobyła duża popularność, którą cieszy się do dzisiaj. Inne znane określenia tej rośliny to Citrus Ponderosa, Ponderosa lemon oraz cytryna Ponderosa.

Jak wygląda cytryna skierniewicka?

Cytryna skierniewicka to doniczkowe drzewko cytrusowe o powolnym wzroście, osiągające około 1,5 m wysokości. Gęsta korona tworzona jest przez wzniesione pędy porośnięte przez owalne, błyszczące, ciemnozielone liście. Owoce cytryny Ponderosa są duże, wielkości grejpfruta, jasnozielone, o grubej, bruzdowanej skórce. Są dość suche, więc zamiast soku częściej w celach kulinarnych wykorzystywana jest aromatyczna skórka tych cytryn. Cytryna skierniewicka kwitnie i owocuje przez cały rok. W tym samym czasie drzewko ozdobione jest zarówno przez owoce jak i pachnące, białe kwiaty. Roślina jest samopylna. Wystarczy zatem mieć w domu jeden egzemplarz aby kwitła i owocowała.

Cytryna skierniewicka
Cytryna skierniewicka - Citrus limon var. ponderosa
Fot. depositphotos

Cytryna skierniewicka - uprawa w domu

Jak wszystkie owocujące cytrusy, również i cytryna skierniewicka wymaga dobrego oświetlenia i bezpośredniego słońca przez kilka godzin dziennie. Jeśli mamy możliwość ustawienia doniczki z drzewkiem cytrynowym przy oknie wychodzącym na południe lub zachód, będzie to najlepsze miejsce dla tej rośliny. Roślina nie lubi przeciągów oraz reaguje żółknięciem liści na częste przestawianie oraz obracanie doniczki.

Cytryna Skierniewicka dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, lecz powinniśmy jej zapewnić ok. 25-30°C ciepła by wydała owoce. Latem można drzewko cytrynowe wynieść na balkon lub taras.

Warto wiedzieć!
Uważa się, że osiem dużych liści jest w stanie „wyżywić” jeden owoc cytryny. Dlatego usuwajmy nadliczbowe zawiązki owoców na młodych egzemplarzach cytryny skierniewickiej, by nie hamować jej wzrostu. Część kwiatów i owoców samoistnie opada, co nie powinno nas martwić - w ten sposób roślina samodzielnie reguluje liczbę zawiązków.

Cytryna skierniewicka - podlewanie, zraszanie i nawożenie

Podlewanie cytryny skierniewickiej powinno być oszczędne, tak by utrzymać stale wilgotne podłoże, ale nie zalać korzeni. Roślina nie znosi przelania.

W okresie grzewczym odsuwamy donicę jak najdalej od źródeł ciepła. Roślina dobrze reaguje na zraszanie letnią, odstałą wodą. Możemy także w jej sąsiedztwie umieścić nawilżacz powietrza. Niewielkie egzemplarze warto ustawić na tacy wypełnionej wilgotnym żwirkiem, z której woda będzie parować nawilżając powietrze.

W sezonie wegetacyjnym, gdy drzewko intensywnie rośnie oraz owocuje nawozimy cytrynę skierniewicką stosując płynny nawóz do cytrusów, biohumus lub uniwersalny nawóz mineralny dla roślin doniczkowych.

Cytryna skierniewicka - zimowanie

Żeby cytryna skierniewicka wydała owoce musi przejść w stan spoczynku w okresie od listopada do stycznia. Dlatego na zimę przenosimy drzewko do jasnego pomieszczenia w którym temperatura w ciągu dnia wynosi 18°C, a w nocy 10-15°C. Zbyt wysoka temperatura w tym okresie może sprawić, że cytryna skierniewicka na wiosnę w ogóle nie zakwitnie. Gdy drzewko cytrynowe przechodzi w stan spoczynku zaprzestajemy nawożenia i zmniejszamy podlewanie do jednego razu w miesiącu. Przed kolejnym podlewaniem pozwalamy, by górna warstwa ziemi przeschła na około 5 cm.

Cytryna skierniewicka
Cytryna skierniewicka - Citrus limon var. ponderosa
Fot. depositphotos

Cytryna Skierniewicka - przycinanie

W lutym i marcu możemy korygować kształt korony cytryny skierniewickiej przycinając delikatnie przerastające pędy. Możemy też usuwać pędy, które zbyt mocno się rozgałęziły, krzyżujące się do wewnątrz korony bądź uschnięte.

Cytryna skierniewicka - przesadzanie

Rośliny przesadzamy wiosną - młode egzemplarze co roku, natomiast starsze co 3-4 lata, gdy korzenie zaczną przerastać doniczkę. Sadząc drzewko cytrynowe, wybieramy donicę o jeden rozmiar większy od tej w jakiej rosła do tej pory. Na dno pojemnika wysypujemy warstwę drenażu stosując na przykład drobny żwirek lub keramzyt. Przygotowując ziemię dla cytryny skierniewickiej pamiętajmy, że powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Możemy użyć gotowej ziemi do cytrusów, dracen czy juk lub samodzielnie przygotować odpowiednie podłoże. Doskonale sprawdzi się ziemia składająca się z uniwersalnej ziemi ogrodniczej z dodatkiem perlitu w proporcjach 1:1.

Cytryna skierniewicka - rozmnażanie

Cytryna skierniewicka może być rozmnażana przez nasiona, lecz rośliny pozyskane tą metodą wchodzą w okres owocowania dopiero po kilkunastu latach. Dlatego najlepszym sposobem rozmnażania cytryny Ponderosa jest ukorzenianie półzdrewniałych sadzonek pędowych. W maju lub czerwcu pobieramy fragmenty pędów i przygotowujemy z nich sadzonki. Każda z nich powinna mieć 2-3 liście. Sadzonki umieszczamy w doniczkach z ziemią do ukorzeniania i osłaniamy folią lub szkłem. Możemy też umieścić je w mini szklarni domowej. Sadzonki ukorzeniają się po około dwóch miesiącach.

Opracowano na podstawie:
1. S. Pieniążek, Sadownictwo, Wydawnictwo PWRiL, Warszawa, 1976, s. 85-86;
2. K. Mynett, Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, Wydawnictwo Chemil, Warszawa, 1998, s. 66-67;;
3. F. Bechthold, Rośliny doniczkowe, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 1998, s. 59-60.

Przeczytaj również:

Jak wyhodować cytrynę z pestkiJak wyhodować cytrynę z pestki?
Wyhodowanie cytryny z pestki jest bardzo łatwe, o ile zastosujesz się do naszych rad. Zobacz z jakich cytryn można pobierać pestki i jak przygotować je do siewu. Jeden prosty trik zagwarantuje, że pestka cytryny zawsze wykiełkuje! Więcej...

Kalamondyna - uprawa w domu, przycinanie, chorobyKalamondyna - uprawa w domu, przycinanie, choroby
Kalamondyna to miniaturowe drzewko cytrusowe, które można z powodzeniem uprawiać w mieszkaniu. Owoce kalamondyny nie smakują zbyt dobrze ale rekompensują to jej walory dekoracyjne. Więcej...

Kumkwat - właściwości, uprawa w doniczceKumkwat - właściwości, uprawa w doniczce
Kumkwat to małe, cytrusowe drzewko o białych kwiatach i niewielkich, podłużnych owocach o delikatnym zapachu. Ma duże wymagania uprawowe, lecz za poświęconą uwagę odwdzięcza się pysznymi i zdrowymi owocami. Więcej...