Stihl Cash Back

Cięcie forsycji. Jak i kiedy przycinać forsycje?

Cięcie forsycji jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który znacząco wpływa na intensywność kwitnienia i wygląd całego krzewu. Ważne, aby cięcie forsycji wykonać w odpowiednim terminie. Dowiedz się kiedy przycinać forsycję, ponieważ nieodpowiedni termin cięcia forsycji może ograniczyć, a nawet uniemożliwić kwitnienie. Zobacz jak przycinać forsycję aby co roku obficie kwitła i miała ładny pokrój. Oto sekrety cięcia forsycji!

cięcie forsycji
Cięcie forsycji wykonujemy po zakończeniu kwitnienia

Dlaczego cięcie forsycji jest tak ważne?

Forsycja, tak jak większość krzewów ozdobnych, musi być przycinana. Odpowiednio wykonane cięcie forsycji pozwoli nam cieszyć się jej obfitym kwitnieniem każdego roku. Pąki kwiatowe forsycji najobficiej rozwijają się na jednorocznych pędach. Z wiekiem pędy stopniowo tracą zdolność wytwarzania pąków kwiatowych. Przycinanie forsycji odmładza krzew i stymuluje go do wytwarzania młodych pędów, dzięki czemu forsycja obficie kwitnie. Przycinanie pozwala także utrzymać odpowiednią formę krzewu. Nieprzycinane krzewy forsycji szybko tracą estetyczny wygląd, nadmiernie zagęszczają się i ogołacają od podstawy.

Kiedy przycinać forsycję?

Forsycja jest krzewem, który pąki kwiatowe zawiązuje jesienią, a rozkwita wczesną wiosną (marzec-kwiecień). Dlatego, w odróżnieniu od wielu innych krzewów, forsycji nie wolno ciąć na przedwiośniu. Jeżeli zabieg cięcia wykonamy zbyt wcześnie, wówczas pozbawimy krzew większości pąków kwiatowych i tym samym stracimy cały efekt dekoracyjny. Krzewy forsycji przycinamy dopiero po zakończonym kwitnieniu (koniec kwietnia lub początek maja).

Zapamiętaj! Cięcie forsycji najlepiej wykonać od razu po kwitnieniu, ale jeszcze przed wypuszczeniem liści. Terminu cięcia nie należy opóźniać, aby młode pędy do jesieni zdążyły zawiązać pąki, z których następnej wiosny rozwiną się kwiaty.

Jak przycinać forsycję?

Tuż po zakończeniu kwitnienia pędy forsycji skracamy o 1/3, a bardzo długie pędy nawet o 2/3. Na pędach powinny pozostać 2-3 pąki.

Pędy forsycji przycinamy ukośnie, zawsze ok. 5 mm nad młodym, zdrowym pąkiem. Mniejsza odległość między miejscem cięcia a pąkiem, może doprowadzić do jego uszkodzenia poprzez wysuszenie. Natomiast zbyt daleka odległość powoduje powstawanie tzw. suchego czopu.

U odrastających pędów forsycji uszczykujemy wierzchołki, dzięki czemu gałązki bardziej się rozkrzewią. Unikać trzeba zbyt silnego skracania pędów. Za bardzo przycięte krzewy wytwarzają nadmierne przyrosty, na których nie rozwijają się kwiaty.

forsycja pośrednia
Ładnie uformowany krzew forsycji

Co roku wycinamy wszystkie uszkodzone, chore i słabe pędy forsycji. Wycinamy też gałęzie rosnące do środka krzewu, krzyżujące się i nadmiernie go zagęszczające, rosnące łukowato i silnie zwieszające się. Rozluźni to pokrój krzewu i go prześwietli.

Co 3-4 lata usuwamy w całości, ucinając przy podstawie krzewu, grube, najstarsze pędy, które kwitną już bardzo słabo i mogą zacząć wyłamywać się pod własnym ciężarem.

Cięcie forsycji wykonujemy ostrym sekatorem lub nożycami. Tępe narzędzia do cięcia będą miażdżyły gałęzie i powiększały powierzchnie ran. Rana po cięciu musi być gładka, nie poszarpana. Tylko wtedy gojenie się rany przebiega prawidłowo. Przycinanie forsycji najlepiej wykonywać w pochmurne ale bezdeszczowe dni. Szerokie rany na grubych gałęziach warto zasmarować stosując maść ogrodniczą.

Jak nabrać pewności w przycinaniu roślin?

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia”. Dzięki niej nabierzesz pewności w przycinaniu roślin i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia



Przeczytaj również:

cięcie drzew i krzewów ozdobnychCięcie drzew i krzewów ozdobnych
Cięcie drzew i krzewów ozdobnych to jeden z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji tych roślin. Jednocześnie budzący wiele kontrowersji i często źle wykonywany. Kiedy, co i jak ciąć? To pytanie jest zadawane przez wielu działkowców i ogrodników. W odpowiedzi można by napisać całą książkę. W krótkim artykule postaramy się jednak nieco przybliżyć tematykę cięcia drzew i krzewów i usystematyzować pojęcia z nią związane. Więcej...

Rozmnażanie forsycji. 3 sposoby na sadzonki forsycji!Rozmnażanie forsycji. 3 sposoby na sadzonki forsycji!
Rozmnażanie forsycji jest stosunkowo łatwe. Jeżeli masz w ogrodzie choć jeden krzew forsycji, przygotuj jego gałązek sadzonki. Zobacz jak zrobić sadzonki forsycji, kiedy je pobierać i jak sadzić aby dobrze się ukorzeniły. Więcej...

Forsycja pośrednia - odmiany, sadzenie, uprawaForsycja pośrednia - odmiany, sadzenie, uprawa
Forsycja pośrednia to poularny krzew pięknie kwitnący wiosną. Zobacz jak wygląda uprawa forsycji pośredniej w ogrodzie, dowiedz się, kiedy jest najlepszy termin sadzenia forsycji oraz poznaj najpiękniejsze odmiany forsycji pośredniej, które sprawdzą się w Twoim ogrodzie! Więcej...

Opracowano na podstawie: P. Bąbelewski, Cięcie krzewów ozdobnych, Działkowiec nr 3 (655), str. 24-25. Fot. pixabay oraz freeimages.com