Stihl Cash Back

Forsycja pośrednia - odmiany, sadzenie, uprawa

Forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia) jest popularnym i lubianym krzewem ozdobnym, wykorzystywanym do obsadzania zieleni miejskiej oraz ogrodów przydomowych. Zachwyca głównie wiosną, kiedy jej żółte kwiaty rozwijają się na pędach jeszcze przed pojawieniem się liści. Zobacz jak wygląda uprawa forsycji pośredniej w ogrodzie, dowiedz się, kiedy jest najlepszy termin sadzenia forsycji oraz poznaj najpiękniejsze odmiany forsycji pośredniej i wybierz choć jedną do Twojego ogrodu!

forsycja pośrednia
Forsycja pośrednia kwitnie wiosną, zanim pojawią się liście

Forsycja pośrednia - odmiany

Popularność forsycji pośredniej, jako krzewu ozdobnego, przyczyniła się do wyhodowania wielu jej odmian. Poszczególne odmiany forsycji pośredniej różnią się miedzy sobą odcieniem barwy kwiatów, siłą wzrostu i pokrojem krzewu oraz wybarwieniem liści. Do tych najbardziej atrakcyjnych odmian forsycji pośredniej należą:

Forsycja pośrednia Goldzauber - krzewy osiągają wysokość 2-3 m. Kwitnie bardzo obficie ciemnożółtymi kwiatami o szerokich płatkach. Kwiaty tej odmiany są szczególnie odporne na wiosenne przymrozki. Odmiana ta nadaje się do tworzenie formowanych lub swobodnych żywopłotów. Liście jesienią przebarwiają się na purpurowo.

Forsycja pośrednia Golden Times - krzewy dorastają do 2 m wysokości. Pędy są łukowato wygięte, co nadaje krzewowi ładny pokrój. Kwiaty dzwonkowate, rozmieszczone są rzadko na dwuletnich pędach. W porównaniu do innych odmian nie kwitnie obficie. Jej walorami dekoracyjnymi są intensywnie zielone liście z żółtym obrzeżem. Liście są bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych, dlatego tę odmianę forsycji należy sadzić w miejscach półcienistych.

Forsycja pośrednia Liliane - jest to odmiana o strzelistym pokroju, krzewy osiągają 2 m wysokości. Kwiaty w pąku są długie i spiczaste, a po rozwinięciu - średniej wielkości, cytrynowożółte. Kwitnie bujnie na pędach dwuletnich, na pędach jednorocznych kwiatów jest znacznie mniej.

Forsycja pośrednia Densiflora - silnie rosnąca odmiana, której krzewy osiągają wysokość 3 m. Gałęzie są lekko zwisające. Kwiaty są jasnożółte, skupione po kilka sztuk, osiągają średnice 3 cm. Płatki kwiatów są odwinięte do tyłu. Podczas kwitnienie, gałęzie są w całości malowniczo pokryte kwiatami.

Forsycja pośrednia Beatrix Farrand - pędy tej odmiany są wyprostowane. Krzewy osiągają wysokość 2 m. Kwiaty są duże (4-5 cm), kanarkowożółte, osadzone pojedynczo. Liście osiągają długość aż 8-10 cm, ciemnozielone, zimą przebarwiające się na złocistożółty kolor.

forsycja pośrednia
Odmiana forsycji o wiotkich pędach

Forsycja pośrednia Karl Sax - wysokość krzewów nie przekracza 2,5 m. Wiosną pędy pokryte są dużymi pomarańczowożółtymi kwiatami, które utrzymują się na krzewie przez 3 tygodnie. Pod koniec kwitnienia między kwiatami rozwijają się młode pędy i liście. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono.

Forsycja pośrednia Flojor - krzewy osiągają zaledwie 1,5 m wysokości, mają zwarty pokrój. Kwiaty są duże, ciemnożółte, obficie porastające gałęzie. Liście są ciemnozielone z wyraźne zaznaczonym jasnym unerwieniem. Jest to odmiana wcześnie kwitnąca (marzec).

Forsycja pośrednia Mindor - krzewy mają zwarty, kulisty pokrój. Kwitnie na żółto, drobnymi kwiatami. Jesienią liście przebarwiają się na fioletowo.

Dlaczego forsycja nie kwitnieDlaczego forsycja nie kwitnie?
Forsycja zachwyca wczesną wiosną, gdy rozkwita obficie żółtymi kwiatami, jeszcze przed innymi krzewami. Niestety zdarza się, że forsycja nie kwitnie. Jaka może być tego przyczyna? Poznaj 5 najczęstszych powodów, dlaczego forsycja nie kwitnie. Dowiedz się co zrobić, aby forsycja znowu zaczęła pięknie i bujniej kwitnąć! Więcej...

Forsycja pośrednia Primulina - krzewy dorastają do 2 m wysokości, kwitną jasnożółtymi kwiatami o delikatnych, wąskich płatkach. Płatki są charakterystycznie rozchylone i mają zawinięte brzegi, osiągają 3 cm długości. Najwięcej kwiatów znajduje się u nasady pędów.

Forsycja pośrednia Spectabilis - krzewy wysokości 3 m. Boczne pędy zwieszają się, co nadaje roślinie niezwykle dekoracyjny wygląd. Kwiaty są ciemnożółte i bardzo liczne, pojawiają się dopiero na przełomie kwietnia i maja. Krzewy nadają się do formowania.

Forsycja pośrednia Maluch - jest to polska, karłowa odmiana forsycji. Krzewy maja zwarty, kulisty pokrój i dorastają do 1 m wysokości. Ze względu na niewielkie rozmiary, doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów. Kwiaty i liście są drobne. Kwitnie na intensywnie żółty kolor, a liście równomiernie pokrywają całą długość gałązek.

forsycja pośrednia odmiany

Forsycja pośrednia - sadzenie

Najlepszym terminem sadzenia forsycji jest wczesna wiosna (marzec), jeszcze zanim rozwiną się kwiaty, lub późne lato (sierpień-wrzesień), zanim zaczną formować się pąki kwiatowe.

Forsycję najlepiej sadzić w miejscach słonecznych, ewentualnie półcienistych (jeżeli takie są wymagania danej odmiany), wilgotnych i osłoniętych od wiatru. W miejscu, które wybraliśmy na posadzenie krzewu forsycji, wykopujemy dołek o średnicy dwa razy większej od doniczki produkcyjnej. Krzew delikatnie wyjmujemy z doniczki, obracając roślinę do góry nogami. Jeżeli bryła korzeniowa jest bardzo zbita, wówczas możemy ją delikatnie poluźnić palcami. Sekatorem ucinamy wszystkie złamane lub suche gałązki. Bryłkę korzeniową umieszczamy w dołku i zasypujemy ziemią. Ziemię na około krzewu udeptujemy. Na końcu nowo posadzone krzewy forsycji obficie podlewamy wodą.

forsycja pośrednia
Ładnie uformowany krzew forsycji

Forsycja pośrednia - uprawa

Forsycja pośrednia jest bardzo łatwym w uprawie krzewem ozdobnym. Preferuje gleby żyzne, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jednak dobrze rośnie na każdej glebie. Ze względu na płytki system korzeniowy, podłoże w miejscu uprawy forsycji nie może być zbyt suche. Na piaszczystych glebach krzewy forsycji będą wymagały ściółkowania korą i nawadniania w upalne lata. Podczas suszy w suchej glebie liście i młode gałązki forsycji więdną.

Forsycja nie wymaga silnego nawożenia. Jeżeli została posadzona w żyznej glebie, nawożenie forsycji wystarczy powtarzać co 3 lata. Na glebach mniej zasobnych od wiosny do jesieni możemy dokarmiać ją uniwersalnymi nawozami do krzewów liściastych. Wystarczy również na wiosnę podsypać krzew warstwą kompostu.

Forsycja pośrednia jest odporna na mrozy, dzięki czemu bardzo dobrze znosi zimy na terenie całej Polski. Jej dodatkową zaletą jest odporność na miejskie zanieczyszczenia powietrza, dlatego wykorzystywana jest do obsadzania terenów zieleni w miastach.

Forsycja wymaga corocznego przycinania, które zapewnia obfite kwitnienie każdej wiosny. Po przycięciu gałęzie bardzo szybko odrastają.



Przeczytaj również:

Cięcie forsycji. Jak i kiedy przycinać forsycje?Cięcie forsycji. Jak i kiedy przycinać forsycje?
Cięcie forsycji jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który znacząco wpływa na intensywność kwitnienia i wygląd całego krzewu. Zobacz jak przycinać forsycję aby co roku obficie kwitła i miała ładny pokrój. Oto sekrety cięcia forsycji! Więcej...

Rozmnażanie forsycji. 3 sposoby na sadzonki forsycji!Rozmnażanie forsycji. 3 sposoby na sadzonki forsycji!
Rozmnażanie forsycji jest stosunkowo łatwe. Jeżeli masz w ogrodzie choć jeden krzew forsycji, przygotuj jego gałązek sadzonki. Zobacz jak zrobić sadzonki forsycji, kiedy je pobierać i jak sadzić aby dobrze się ukorzeniły. Więcej...

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieniKrzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni
Krzewy ozdobne, kwitnące od wiosny do jesieni sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie pięknie i kolorowo przez cały sezon ogrodniczy. Warto do ogrodu wybrać szczególnie te łatwe w uprawie, mało wymagające i dobrze sprawdzające się w naszym klimacie. Jeżeli szukasz takich właśnie roślin, koniecznie zobacz nasze zestawienie 7 najlepszych krzewów ozdobnych kwitnących od wiosny do jesieni! Więcej...

Opracowano na podstawie: J. Waźbińska, Z. Kawecki, B. Płoszaj, Drzewa i krzewy liściaste, Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Olsztyn 2008, str. 209-210; Praca zbiorowa pod red. J. Filipczak, Katalog roślin - drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Warszawa 2011, str. 132; Fot. pixabay oraz freeimages.com