Stihl Cash Back

Wielosił błękitny - właściwości lecznicze, uprawa, rozmnażanie

Wielosił błękitny to atrakcyjna i mało wymagająca bylina wnosząca na rabaty barwne plamy. Potocznie nazywany bywa koziełkiem lub drabiną Jakuba. Ma delikatny, miodowy zapach, ciekawy pokrój oraz dekoracyjne kwiaty i liście. Warto docenić także właściwości lecznicze wielosiłu błękitnego. Sprawdź jak wygląda uprawa wielosiłu w ogrodzie oraz poznaj sposoby na rozmnażanie tej ciekawej byliny.

Wielosił błękitny
Wielosił błękitny - Polemonium caeruleum
Fot. pixabay

Jak wygląda wielosił błękitny

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) to kępiasta bylina porastająca obszary na półkuli północnej, w Polsce na naturalnych stanowiskach podlega ochronie. Dorasta do 70 cm wysokości i kwitnie od maja do sierpnia (w zależności od odmiany) przez okres ok. 2-3 tygodni. Ciemnozielone, pierzaste liście wielosiłu zdobią ogród aż do późnej jesieni. Pędy wielosiłu są wzniesione, puste w środku i dosyć grube. Starsze rośliny mogą tworzyć rozłogi, ale nie są ekspansywne.

Dekoracyjne, pięciopłatkowe kwiaty o kształcie szerokich dzwonków zebrane są na szczytach pędów w wiechowate kwiatostany. Kwiaty wielosiłu błękitnego najczęściej posiadają odcienie niebieskiego z żółtymi pylnikami na długich pręcikach ale występują także inne ciekawe odmiany wielosiłu:

  • Wielosił błękitny 'Alba' - kwitnie na biało,
  • Wielosił błękitny 'White Pearl' - kwiaty białe z widocznymi fioletowymi żyłkami na płatkach,
  • Wielosił błękitny 'Brise d’Anjou' - kremowobiałe obrzeżenie na jasnozielonych liściach i niebieskie kwiaty,
  • Wielosił błękitny 'Snow and Sapphires' - niebieskie kwiaty i biało-zielone liście,
  • Wielosił błękitny 'Lambrook Mauve' - posiada kwiaty liliowoniebieskie.

Wielosił błękitny Alba
Wielosił błękitny 'Alba'
Fot. pixabay

W ogrodach można także uprawiać inne gatunki wielosiłu: niewysoki wielosił rozesłany (Polemonium reptans), wielosił różowy (Polemonium carneum), pochodzący z Japonii wielosił jezoński (Polemonium yezoense) czy wielosił nadobny (Polemonium pulcherrimum).

Zapamiętaj!
Przekwitłe pędy wielosiłu warto wycinać. Dzięki temu roślina zakwitnie ponownie na początku jesieni.

Wielosił błękitny - właściwości lecznicze

W tradycyjnej medycynie ludowej ziele i korzeń wielosiłu błękitnego wykorzystywano od dawna. Swoje właściwości lecznicze wielosił zawdzięcza zawartości cennych substancji, takich jak: saponiny, flawonoidy i olejki eteryczne. Wielosił działa uspokajająco, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. W ziołolecznictwie stosowany jest jako lek wykrztuśny, moczopędny i napotny. Wielosił ma także właściwości przeciwmiażdżycowe i może pomóc w kłopotach ze snem. Należy jednak pamiętać, że stosowanie wszelkich ziół należy skonsultować z lekarzem.

Wielosił błękitny
Wielosił błękitny - Polemonium caeruleum
Fot. pixabay

Wielosił błękitny - uprawa

Wielosił najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym do półcienistego. Im mniej słońca, tym kwitnienie jest dłuższe ale mniej obfite. W zbyt cienistym miejscu pokrój wielosiłu będzie mniej zwarty.

Gleba pod uprawę wielosiłu powinna być próchnicza, zasobna w składniki pokarmowe, przepuszczalna i uboga w wapń. Roślina ta lubi stale wilgotne ale nie podmokłe podłoże, w razie suszy wymaga podlewania. Dobrze reaguje na zasilanie kompostem albo nawozem wieloskładnikowym.

Wielosił jest wytrzymały na mróz, wiosenne przymrozki i dość odporny na choroby, ale bywa atakowany przez ślimaki.

Wielosił błękitny
Wielosił błękitny - Polemonium caeruleum
Fot. pixabay

Wielosił błękitny - zastosowanie w ogrodzie

Bylina ta dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych, pod koronami drzew albo na brzegach zbiorników wodnych, sadzona pojedynczo lub w małych grupach. Nadaje się na kwiat cięty i do uprawy w pojemnikach.

Kwiaty wielosiłu są miododajne, mogą dać nawet ok. 100 kg miodu z jednego hektara, dlatego warto tę roślinę uprawiać w pobliżu pasieki.

Wielosił błękitny - rozmnażanie

Wielosił można rozmnożyć przez wysiew nasion lub przez podział kłączy.

Nasiona wielosiłu wysiewamy od maja do początku lata na rozsadniku i na stałe miejsce przenosimy wiosną kolejnego roku. Jeśli nasiona zostaną wysiane od razu na miejscu docelowym, konieczne może być przerywanie siewek. Rośliny powinny rosnąć w odstępach co 30 cm. Należy utrzymywać stale wilgotne podłoże.

W odpowiednich warunkach, jeśli nie zetniemy przekwitłych kwiatów, roślina rozsiewa się sama. Wielosił jest byliną raczej krótkowieczną, dlatego co jakiś czas warto zebrać nasiona, by pozyskać nowe sadzonki.

Alternatywnie co 2-3 lata warto wykonać rozmnażanie przez podział kłączy. Zabieg ten wykonuje się na wiosnę, nie tylko aby pozyskać nowe rośliny, ale także je odmłodzić.

Zalecana rozstawa sadzenia wielosiłu na nowym stanowisku wynosi 7 roślin na 1 m².

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Katalog roślin - drzewa, krzewy byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Praca Zbiorowa, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2016; s. 371;
2. Katalog bylin - kwiaty, trawy i paprocie polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Praca Zbiorowa, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2018; s. 132;
3. L. Hattatt, 1000 roślin ogrodowych od A-Z, Wydawnictwo Parragon, UK 2008, s. 194;
4. Katalog ozdobnych roślin ogrodowych, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2018, s. 246.