Uczep rózgowaty, bidens - zastosowanie, wysokość, uprawa na balkonie
Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia) to jednoroczna, długo kwitnąca roślina polecana do uprawy na balkonie i tarasie. Odporny na upał, ostre słońce, wiatry i ulewne deszcze uczep wymaga jedynie słońca oraz żyznego i wilgotnego podłoża. Dowiedz się jak wygląda oraz jaką wysokość osiąga uczep. Poznaj możliwości zastosowania oraz zasady uprawy uczepu rózgowatego na balkonie.
Uczep rózgowaty - Bidens ferulifolia
Fot. pixabay
Jak wygląda uczep rózgowaty
Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia) występujący także pod nazwą uczep drobnokwiatowy lub bidens należy do rodziny astrowatych (Asteraceae) i pochodzi z południa Stanów Zjednoczonych oraz północnego Meksyku. Wieloletni w naturze, w naszych warunkach klimatycznych uczep jest uprawiany jako roślina jednoroczna.
Uczep rózgowaty ma szeroki, gęsty pokrój i jest niewysoki. Za to wiotkie, zwisające pędy rośliny mogą osiągać nawet 1 m długości. Drobne, pierzaste liście uczepu gęsto rosną na delikatnych pędach. Uczep obficie i długo kwitnie. Drobne, pojedyncze, koszyczki kwiatowe uczepu rózgowatego pojawiają się w połowie maja i utrzymują do października. Najczęściej spotyka się odmiany uczepu w kolorze żółtym, ale te najnowsze mogą mieć także kolor biały oraz różowy. Po kwitnieniu bidens zawiązuje owoce - wydłużone, ciemne niełupki.
Uczep rózgowaty - Bidens ferulifolia
Fot. pixabay
Uczep rózgowaty - osiągana wysokość
Uczep rózgowaty ma gęsty, kaskadowy pokrój i jest niewielki, osiągana wysokość rośliny to 30-50 cm. Natomiast zwisające, wiotkie pędy uczepu mogą dorastać do 100 cm długości.
Uczep rózgowaty - zastosowanie
Uczep rózgowaty nie ma zbyt szerokiego zastosowania - głównie jest polecany do uprawy w pojemnikach, skrzynkach oraz amplach, czyli wiszących doniczkach. Jest za to bardzo wytrzymały na niekorzystne warunki pogodowe. Doskonale prezentuje się samodzielnie, ale może być także komponowany z innymi roślinami. Należy pamiętać, że uczep rózgowaty mocno się rozrasta i szybko rośnie może więc może zagłuszać inne rośliny. Dlatego warto go sadzić z gatunkami o podobnej sile wzrostu takimi jak pelargonia czy werbena.
Uczep rózgowaty - Bidens ferulifolia
Fot. pixabay
Uczep rózgowaty - uprawa na balkonie
Uczep rózgowaty jest rośliną ciepłolubną. Najlepiej czuje się otrzymując co najmniej sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Bez odpowiedniej ilości słońca bidens będzie wyciągnięty i osłabiony, nie będzie też zbyt obficie kwitł. Delikatny z wyglądu uczep jest gatunkiem bardzo odpornym na niesprzyjające warunki, znosi nawet silne upały, ulewne deszcze i silne wiatry.
Optymalnym terminem sadzenia uczepu jest połowa maja. Roślina ma duże wymagania wodne a jednocześnie nie toleruje ciężkiej gleby oraz stagnującej wody, dlatego nie wolno zapominać o właściwym odwodnieniu pojemnika. Dlatego sadzenie rozsady rozpoczynamy od wsypania warstwy drenażu - żwirku lub keramzytu. Następnie napełniamy donice żyzną, próchniczą, przepuszczalną ziemią o lekko kwaśnym odczynie. Ziemię warto wymieszać z hydrożelem, który pozwoli znacznie zmniejszyć częstotliwość podlewania, co w przypadku uczepu jest bardzo istotne. Przesuszony bidens zrzuca kwiaty oraz pąki kwiatowe i przestaje rosnąć, dlatego podczas upałów roślina musi być podlewana nawet dwa razy dziennie.
Uczep rózgowaty - Bidens ferulifolia
Fot. pixabay
Sadzonki uczepu umieszczamy na takiej głębokości na jakie rosły dotychczas, dosypujemy ziemię, ugniatamy a następnie obficie podlewamy. Ze względu na pokrój uczep powinien mieć sporo miejsca, dlatego w doniczce o długości 80 cm powinno się sadzić nie więcej niż 3 rośliny.
Poza regularnym podlewaniem w uprawie uczepu rózgowatego nie możemy zapomnieć o regularnym nawożeniu nawozem do roślin kwitnących, który sprawi, że uczep będzie kwitł długo i obficie.
Jeżeli chcemy, żeby bidens ładnie się zagęścił oraz obficie zakwitł możemy lekko uszczykiwać końcówki pędów na początku oraz w połowie okresu wegetacji.
Żeby w warunkach domowych wyprodukować rozsadę wysiewamy nasiona uczepu w lutym i marcu do doniczek lub większych pojemników. Warto uszczykiwać końcówki pędów siewek, żeby się zagęściły. Rozsadę przez posadzeniem w docelowym miejscu należy zahartować przez ok. 14 dni.
Przeczytaj również:
- Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
- Kwiaty balkonowe zwisające
- Kwiaty na słoneczny balkon
- Kwiaty jednoroczne kwitnące całe lato
Opracowano na podstawie:
1. A. Krzymińska, Balkonowi giganci w Działkowiec 2/2017, s. 38-41;
2. A. Kupska, Ciepłolubne jednoroczne w Działkowiec 2/2015, s. 20-22;
3. M. Szymczykiewicz, Kwiaty balkonowe w Magnolia 1/2012, s. 62-64.