Stihl Cash Back

Storczykowiec purpurowy, drzewo storczykowe - uprawa w doniczce

Storczykowiec purpurowy, zwany też drzewem storczykowym, to doniczkowa roślina o dekoracyjnych liściach i efektownych kwiatach. Uprawa drzewa storczykowego nie jest trudna, bo roślina dość dobrze czuje się w warunkach panujących w naszych domach. Wyjaśniamy jakie są wymagania storczykowca oraz jak zadbać o drzewo storczykowe aby roślina ta obficie kwitła!

storczykowiec purpurowy, drzewo storczykowe
Storczykowiec purpurowy, drzewo storczykowe - Bauhinia Purpurea
Fot. depositphotos

Jak wygląda storczykowiec purpurowy?

Storczykowiec purpurowy (Bauhinia Purpurea) to gatunek, który ze storczykami nie ma nic wspólnego. No, może poza tym, że również jest piękną rośliną i nadaje się do uprawy w doniczce :-)

Uprawiane w doniczkach drzewo storczykowe dorasta do 3 m wysokości, chociaż w Indiach i Chinach, gdzie rośnie w stanie naturalnym, może dorastać do 12 m. Dekoracyjne są zarówno ciemnozielone liście storczykowca, które są okrągłe i klapowane, jak i duże, różowe lub purpurowe, kielichowe kwiaty. Pachnące kwiaty storczykowca purpurowego rozwijają się wiosną i latem, często jeszcze przed pojawieniem się liści.

Storczykowiec purpurowy - właściwości i zastosowanie

Atrakcyjny wygląd drzewa storczykowego sprawia, że roślina ta jest uprawiana przede wszystkim w celach ozdobnych.

Warto jednak wiedzieć, że storczykowiec purpurowy ma także zastosowanie w celach leczniczych - kwiaty storczykowca mają właściwości przeczyszczające, a wyciąg z korzenia poprawia trawienie. Wszystkie części rośliny są jadalne po obróbce termicznej. Kora drzewa storczykowego jest używana do barwienia materiałów, a drewno do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych.

storczykowiec purpurowy, drzewo storczykowe
Storczykowiec purpurowy, drzewo storczykowe - Bauhinia Purpurea
Fot. depositphotos

Storczykowiec purpurowy - uprawa i wymagania

Storczykowiec purpurowy lubi jasne ale rozproszone światło. Bezpośrednio padające promienie słoneczne mogą powodować oparzenia liści. Niewystarczająca ilość światła osłabia natomiast wzrost i kwitnienie storczykowca.

Do uprawy storczykowca w doniczce nadaje się uniwersalna ziemia do kwiatów z dodatkiem gruboziarnistego piasku lub perlitu (1:1). Na dnie doniczki należy umieścić warstwę drenażową (ułatwiającą odpływ nadmiaru wody) z keramzytu lub kamyków.

storczykowiec purpurowy, drzewo storczykowe
Storczykowiec purpurowy, drzewo storczykowe - Bauhinia Purpurea
Fot. depositphotos

Storczykowiec purpurowy - temperatura uprawy

Ciepłolubny storczykowiec potrzebuje temperatury 25-26°C w okresie kwitnienia i wegetacji. W niższych temperaturach mogą wystąpić problemy z formowaniem się pąków kwiatowych. W cieplejszych miesiącach najlepiej roślinę trzymać na zewnątrz w półcienistym i zacisznym miejscu, gdyż drzewo storczykowe jest wrażliwe na wahania temperatury i przeciągi.

Storczykowiec purpurowy - podlewanie

Drzewo storczykowe jest dość odporne na suszę, ale w czasie upałów wymagane jest regularne podlewanie storczykowca. Aby uniknąć gnicia korzeni, należy nawadniać rośliny dopiero po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby. Zimą podlewanie powinno być znacząco ograniczone. Ogólnie rzecz biorąc, roślina lepiej toleruje brak wilgoci niż jej nadmiar. Do podlewania należy zawsze używać miękkiej, odstałej wody o temperaturze pokojowej.

Storczykowiec purpurowy - zraszanie

Co prawda storczykowiec doskonale radzi sobie w warunkach panujących w naszych domach, ale podczas upałów warto go dodatkowo zraszać odstałą, miękką wodą. Zwłaszcza, że zbyt suche powietrze zwiększa ryzyko ataku przędziorków.

storczykowiec purpurowy, drzewo storczykowe
Storczykowiec purpurowy, drzewo storczykowe - Bauhinia Purpurea
Fot. Judgefloro, CC0, Wikimedia Commons

Storczykowiec purpurowy - nawożenie

Drzewko storczykowe ma umiarkowane wymagania pokarmowe. W okresie wegetacyjnym nawozimy storczykowca co 2-3 tygodnie stosując naprzemiennie uniwersalny nawóz do roślin doniczkowych oraz nawóz do roślin kwitnących. W czasie spoczynku zimowego należy zaprzestać nawożenia.

Storczykowiec purpurowy - przycinanie

Po przekwitnięciu można przyciąć pędy storczykowca o 1/3 ich długości, żeby uzyskać gęstą, zwartą koronę o regularnym kształcie.

Storczykowiec purpurowy - zimowanie w domu

Roślinę należy zimować w widnym pomieszczeniu w temperaturze 13-15°C. Dojrzałe okazy mogą znosić niższe temperatury, ale tylko krótkoterminowo.

Storczykowiec purpurowy - rozmnażanie

Storczykowca można rozmnażać z nasion wysiewanych przez cały rok. Wcześniej nasiona powinny zostać poddane skaryfikacji (uszkodzeniu osłonki) oraz namoczeniu w ciepłej wodzie na 1-2 doby przed wysiewem. Nasiona umieszczamy płytko w ziemi do ukorzeniania po czym przykrywamy pojemnik szkłem lub folią i umieszczamy w widnym miejscu. Kiełki powinny pojawić się w ciągu 2-3 tygodni w temperaturze około 25°C. Gdy siewki mają 2-3 prawdziwe liście, można je przesadzić do doniczek z żyzną ziemią. Kiedy sadzonki osiągną wysokość 25-30 cm, należy je przyciąć, aby pobudzić wzrost pędów bocznych.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. S. Razvi, S. Nautiyal , R. Prakash, S. M. Razvi, K. R. Hakeem, Vegetative propagation of Bauhinia Purpurea L. Through softwood branch cuttings w Malaysian Forester 11/2014, s. 87-90;
2. S. Arora, M. Hussain, S. R. Yende, K. Moharir, V.Pande, A. Ittadwar, Bauhinia purpurea: An Updated Pharmacological Profile w Journal of Ayurvedic and Herbal Medicine 6/2020, s. 81-85.