Stihl Cash Back

Starzec Rowleya - odmiany, uprawa, wymagania

Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) to płożący sukulent, którego długie, zwisające pędy pokryte są kulistymi listkami. Wyglądają one niczym sznury pereł! Ta łatwa w uprawie roślina doniczkowa wspaniale prezentuje się w donicach wiszących. Poznaj dokładnie wymagania starca Rowleya w uprawie domowej i przekonaj się, które odmiany starca Rowleya prezentują się najciekawiej.

starzec srebrzysty
Starzec Rowleya - Senecio rowleyanus
Fot. depositphotos

Starzec Rowleya - opis wyglądu

Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) pochodzi z półpustynnych rejonów Afryki i w stanie naturalnym płoży się po ziemi i skałach. Długie pędy starca Rowleya dorastają do 100 cm, są cienkie i pokryte kulistymi listkami, w których roślina ta magazynuje wodę. W sprzyjających warunkach starzec Rowleya zakwita małymi biało-różowymi kwiatami, wydzielającymi delikatny cynamonowy zapach. W uprawie domowej kwiaty starca Rowleya pojawiają się jednak niezwykle rzadko.

Starzec Rowleya - odmiany

W sprzedaży najczęściej dostępne są starce Rowleya o zielonym kolorze pędów i liści, ale można także spotkać dwubarwną odmianę starca Rowleya.

Starzec Rowleya 'Variegata' to roślina o długich pędach pokrytych zielono-białymi liśćmi, przypominającymi korale.

W uprawie spotykane są także inne ciekawe rośliny doniczkowe należące do rodzaju starzec (Senecio), jak np. starzec bluszczolistny (Senecio macroglossus), a także rośliny ogrodowe, jak np. chętnie sadzony na obwódkach rabat kwiatowych starzec srebrzysty (Senecio cineraria).

Starzec Rowleya - uprawa i wymagania

Starzec Rowleya preferuje bardzo jasne stanowiska z dużą ilością naturalnego światła. Jednak bezpośrednie światło słoneczne często powoduje poparzenia liści, obumieranie lub występowanie na liściach brązowych plamek. Dlatego światło docierające do rośliny powinno być przefiltrowane. Najlepiej umieścić donicę ze starcem Rowleya w takim miejscu, żeby do rośliny docierało światło dzienne przez 10-12 godzin. Jesienią i zimą warto doświetlać rośliny, żeby uzupełnić niedobory światła naturalnego. Brak wystarczającej ilości światła może spowodować, że kuliste liście stracą atrakcyjne wybarwienie i staną się drobniejsze.

starzec srebrzysty
Starzec Rowleya - Senecio rowleyanus
Fot. depositphotos

Optymalna temperatura uprawy starca Rowleya wynosi 19-23°C. Zimą roślina powinna przejść w stan spoczynku, dlatego obniżamy temperaturę o kilka stopni, ale tak by nie spadła poniżej 10°C. W ten sposób zwiększamy szansę na zakwitnięcie rośliny w okresie wiosennym.

Najlepszym podłożem dla starca Rowleya jest ziemia do kaktusów i sukulentów i sukulentów. Możemy też przygotować mieszankę uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych z gruboziarnistym piaskiem w proporcji 3:1.

Starzec Rowleya - podlewanie

Ze względu na wymaganą wysoką przepuszczalność podłoża, starzec Rowleya powinien być podlewany regularnie, ale nie nazbyt obficie. Wiosną i latem podlewamy roślinę 1-2 razy w tygodniu, a zimą co najmniej raz w miesiącu. Starzec Rowleya gromadzi wodę w liściach, więc jest w stanie przetrwać krótkotrwałe niedobory wody.

Przed kolejnym podlewaniem starca Rowleya powinniśmy poczekać, aż ziemia w doniczce porządnie przeschnie, ponieważ roślina ta nie znosi stagnującej wody. Zbyt duża wilgotność gleby może prowadzić do gnicia korzeni starca, obumierania rośliny lub pojawienia się żółtych plam na liściach.

starzec srebrzysty
Starzec Rowleya - Senecio rowleyanus
Fot. depositphotos

Starzec Rowleya - zraszanie liści

Gatunek ten lubi zraszanie, zwłaszcza w gorących i suchych miesiącach. Do zraszania liści starca Rowleya używamy odstałej wody o temperaturze pokojowej, najlepiej o odczynie zasadowym. W zimowym okresie spoczynku, który jest też okresem grzewczym w naszych mieszkaniach, w pobliżu doniczki ze starcem warto umieścić pojemnik z wodą lub nawilżacz powietrza.

Starzec Rowleya - nawożenie

Starzec Rowleya nie wymaga nawożenia. Jeśli zdecydujemy się na dokarmianie rośliny, najlepiej zasilać ją w okresie wegetacji raz na 10-14 dni nawozem dla kaktusów i sukulentów.

Starzec Rowleya - przesadzanie

Gdy roślina wystarczająco się rozrośnie i całkowicie wypełni doniczkę należy ją przesadzić. Jak wszystkie sukulenty, starzec Rowleya ma słabo rozwinięty system korzeniowy, więc nie potrzebuje dużej i pojemnej donicy. Najlepiej jest wybrać taką o niewielkiej średnicy i niedużej głębokości. Doniczka do uprawy starca Rowleya koniecznie musi posiadać w dnie otwory odprowadzające nadmiar wody. Najlepszym terminem na przesadzanie roślin doniczkowych jest końcówka zimy, a zatem miesiąc marzec.

Starzec Rowleya - rozmnażanie

Rozmnożenie starca Rowleya nie stwarza żadnych problemów. Roślina jest w stanie wytworzyć korzenie nawet bez zakopywania sadzonek w ziemi. Wystarczy przygotować 8-10 cm sadzonki pędowe i umieścić je na powierzchni pojemnika wypełnionego podłożem dla sukulentów. Sadzonki delikatnie spryskujemy wodą. Ukorzeniają się łatwo w ciągu kilku tygodni. Dla lepszego efektu, w jednej donicy umieszczamy po kilka sadzonek, układając je na całej powierzchni ziemi. Rozrastając się, stworzą gęstą, zieloną kaskadę.

Opracowano na podstawie:
1. Niezwykłe starce w Mój Piękny Ogród 12/2018, s. 42,
2. J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu, Reader’s Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 1998, s. 136,
3. M. Augustyn, Plant Power. Jak wychować szczęśliwe rośliny, Wydawnictwo Publicat, Poznań 2018, s. 182-183.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Oto zestawienie 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...

Kwiaty na słoneczny balkon
W jaki sposób dobrać kwiaty na słoneczny balkon i jak zapewnić tym roślinom odpowiednie warunki aby zdrowo rosły i pięknie kwitły? Poznaj najpiękniejsze kwiaty na słoneczny balkon, takie jak pelargonie, surfinie, werbeny oraz wiele innych. Więcej...

Kostrzewa sina - odmiany, uprawa, przycinanie, rozmnażanieKostrzewa sina - odmiany, uprawa, przycinanie, rozmnażanie
W ogrodach kostrzewę można sadzić na skalniakach lub zestawiać z niskimi bylinami, wykorzystując liczne ciekawe odmiany tej trawy. Zobacz jak wygląda uprawa kostrzewy, jak prawidłowo ją przycinać, a także poznaj sposób na samodzielne rozmnażanie kostrzewy sinej. Więcej...