Stihl Cash Back

Puszkinia cebulicowata - uprawa, jak długo kwitnie, kiedy sadzić

Puszkinia cebulicowata to niewielka roślina cebulowa zakwitająca wczesną wiosną. Pastelowe kwiaty puszkinii zebrane w luźne grono ładnie komponują się z innymi roślinami kwitnącymi w tym samym czasie. Zobacz, kiedy sadzić cebulki puszkinii i jak wygląda jej uprawa w ogrodzie. Podpowiadamy co robić, aby puszkinia jak najdłużej kwitła!

Puszkinia cebulicowata
Puszkinia cebulicowata - Puschkinia scilloides
Fot. depositphotos

Jak wygląda puszkinia cebulicowata

Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides) to kwitnąca wczesną wiosną roślina cebulowa należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W stanie naturalnym występuje w górzystych rejonach Azji Mniejszej.

Puszkinia jest niewielką rośliną dorastającą do 20 cm wysokości. Pojedyncza, delikatna łodyga wyrasta z jajowatej, małej cebuli i jest zwieńczona groniastym kwiatostanem. Dzwonkowate, miododajne kwiaty puszkinii cebulicowatej mogą mieć kolor błękitny, biały lub zielonkawy z ciemniejszym paskiem na każdym płatku. Rozwijają się w marcu i kwietniu. Atrakcyjne są również liście puszkinii cebulicowatej - wąskie, ostro zakończone i ciemnozielone. Z pojedynczej cebuli wyrasta od 2 do 4 liści oraz od 1 do 2 pędów kwiatostanowych.

Puszkinia cebulicowata
Puszkinia cebulicowata - Puschkinia scilloides
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Puszkinia cebulicowata - gdzie sadzić, zastosowanie

Atrakcyjnie kwitnąca puszkinia doskonale nadaje się do ogrodów skalnych i leśnych. Ze względu na wczesne kwitnienie jest ciekawym dodatkiem do nasadzeń mieszanych. Puszkinia jest również dobrym wyborem do sadzenia pod drzewami liściastymi o luźnych koronach oraz na trawnikach. Można ją również uprawiać w doniczkach i pojemnikach.

Puszkinia cebulicowata - jak długo kwitnie

Puszkinia cebulicowata jest jedną z najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Puszkinia zakwita na przełomie marca i kwietnia a jej kwiaty utrzymują się przez około 4-5 tygodni.

Puszkinia cebulicowata
Puszkinia cebulicowata - Puschkinia scilloides
Fot. pixabay

Puszkinia cebulicowata - kiedy sadzić

Cebule puszkinii cebulicowatej sadzimy we wrześniu. Jeżeli warunki pogodowe pozwolą (będzie jeszcze dość ciepło i sucho), także cebule puszkinii sadzone w październiku mają duże szanse na przezimowanie w gruncie.

Puszkinia cebulicowata - uprawa

Puszkinia cebulicowata nie ma dużych wymagań i jest mrozoodporna - wytrzymuje spadki temperatury do - 30°C. Najpiękniej kwitnie w pełnym słońcu lub półcieniu. Roślina ta wymaga żyznej, dobrze zdrenowanej gleby z dodatkiem piasku lub żwiru. Cebule puszkinii sadzimy we wrześniu w rozstawie co 7-8 cm na głębokość 5-6 cm.

Puszkinia cebulicowata
Puszkinia cebulicowata - Puschkinia scilloides
Fot. depositphotos

W okresie wegetacji starajmy się nie przesuszyć ani nie przelać roślin - bardzo tego nie lubią. Żeby puszkinie obficie kwitły można wiosną zastosować w ich uprawie wieloskładnikowy nawóz mineralny o spowolnionym działaniu. Korzystnie jest ściółkować rośliny kompostem lub korą dzięki czemu ziemia pozostanie dłużej wilgotna a rozkładająca się ściółka zapewni roślinom składniki odżywcze.

Zapamiętaj!
W uprawie puszkinii lepiej nie stosować nawozów organicznych pod świeżo posadzone cebule, gdyż może to spowodować ich gnicie.

Kolejnym z zabiegów pielęgnacyjnych jest usuwanie kwiatostanów puszkinii cebulicowatej zanim zdążą zawiązać nasiona. Dzięki temu unikniemy samosiewów a rośliny będą ładniej kwitły.

Po przekwitnięciu możemy wykopać cebule puszkinii lub pozostawić je na miejscu przez 3-4 lata. Nie poleca się dłuższej uprawy roślin w tym samym miejscu, gdyż będę słabiej rosły i kwitły. Z wykopaniem cebul należy zaczekać aż część nadziemna całkiem zaschnie. Nie wolno ścinać jeszcze zielonych pędów i liści, gdy przy ich pomocy roślina produkuje składniki odżywcze magazynowane w cebulach. Po wykopaniu i oczyszczeniu przechowujemy cebule w temperaturze ok. 20°C aż do jesieni, kiedy to znowu będzie można je posadzić.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. H. Heimberger-Preisler, Rośliny cebulowe, Wydawnictwo Hachette Livre Polska z o.o., Warszawa 2004, s. 30-34;
2. A. Kupska, Kopiemy cebulowe w Działkowiec 7/2015, s. 61;
3. A. Krzymińska, Cebulowe czas sadzenia w Działkowiec 9/2012, s. 22-24;
4. A. Krzymińska, Zaplanuj, posadź, podziwiaj w Działkowiec 9/2010, s. 10-11.