Stihl Cash Back

Cebulica syberyjska - sadzenie, uprawa, rozmnażanie

Cebulica syberyjska (Scilla siberica) jest jedną z najwdzięczniejszych wczesnowiosennych roślin. Kwitnie już od początku marca ciesząc oczy drobnymi kwiatami w energetycznym niebieskim kolorze. Ta mało wymagająca roślina ze względu na wielorakie zastosowanie jest chętnie uprawiana w ogrodach i parkach na całym świecie. Zobacz jak wygląda uprawa cebulicy syberyjskiej, jak rozmnożyć cebulicę we własnym ogrodzie oraz jaki jest najlepszy termin na sadzenie cebulek tej rośliny.

cebulica syberyjska
Cebulica syberyjska - Scilla siberica
Fot. pixabay

Jak wygląda cebulica syberyjska?

Cebulica syberyjska jest byliną cebulową pochodzącą z zachodniej Azji, Kaukazu i wschodniej Europy. Jej drobne, delikatne kwiaty w pąkach przypominają dzwoneczki, zaś po rozwinięciu są gwiazdkowate, intensywnie niebieskie lub białe. Wyrastają one na bezlistnej łodydze spomiędzy wąskich długich liści. Z jednej cebulki wyrasta od 2 do 4 liści oraz od 1 do 3 pędów kwiatostanowych. Cebulica syberyjska kwitnie od marca do kwietnia, a cała roślina osiąga do 15 cm wysokości. Sadzona w większych grupach pod drzewami i krzewami tworzy wczesną wiosną efektowne szafirowe kobierce.

Cebulica syberyjska - odmiany

Cebulica syberyjska jest najczęściej uprawianym gatunkiem ze wszystkich cebulic. W sprzedaży dostępne są 2 odmiany cebulicy syberyjskiej. Cebulica syberyjska 'Spring Beauty' posiada kwiaty niebieskie, zaś cebulica syberyjska 'White' kwitnie na biało.

Poza odmianami cebulicy syberyjskiej warto zainteresować się też innymi gatunkami cebulic, takimi jak: cebulica hiszpańska (Scilla campanulata), cebulica dwulistna (Scilla bifolia) oraz cebulica peruwiańska (Scilla peruviana).

Cebulica syberyjska - wymagania

Cebulica syberyjska preferuje gleby raczej luźne ale muszą być one dostatecznie wilgotne i bogate w próchnicę, o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego (5,5 - 7,0 pH). Roślina ta nie lubi gleb ciężkich, ani całkowicie piaszczystych. Nigdy nie należy stosować nierozłożonej materii organicznej pod uprawę cebulicy za wyjątkiem zwapnowanego torfu. Dobrym dodatkiem wzbogacającym podłoże będzie naturalny kompost.

cebulica syberyjska
Cebulica syberyjska - Scilla siberica
Fot. depositphotos

Cebulica syberyjska jest odporna na suszę i zwykle wymaga podlewania wyłącznie tuż po posadzeniu lub przesadzeniu oraz w czasie wyjątkowo suchych wiosen. Roślina toleruje wszelkie warunki świetlne od pełnego słońca do głębokiego cienia, choć w miejscach cienistych cebulica syberyjska najlepiej kwitnie. Cebulica jest mrozoodporna i nie wymaga okrywania z racji na występujące w ostatnich latach łagodne zimy.

Cebulica syberyjska - sadzenie i uprawa

Najlepszy termin sadzenia cebulicy syberyjskiej to koniec lata i początek jesieni, czyli cały wrzesień. Przed posadzeniem cebulicy należy przekopać ziemię na minimalną głębokość 25 cm z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem. Następnie glebę nawozimy stosując wieloskładnikowe nawozy zawierające fosfor, potas i azot. Idealnym dodatkiem użyźniającym ziemię będzie naturalny kompost. Cebule sadzimy na głębokości od 5 do 7,5 cm w rozstawie również co 5 do 7,5 cm. Po posadzeniu cebul glebę warto wyściółkować, co zatrzyma w ziemi więcej wilgoci, zapobiegnie wyrastaniu chwastów oraz zniweluje ryzyko przemarzania roślin.

Występowaniu chorób możemy przeciwdziałać, sadząc wyłącznie zdrowe cebulki i stosując profilaktyczne zaprawianie cebul przed posadzeniem.

W okresie wegetacyjnym powierzchnię gleby musimy regularnie wzruszać, szczególnie po intensywnym podlewaniu lub opadach deszczu tak, aby uniknąć zaskorupiania się gleby. Nadmierna ilość pary wodnej w ziemi może prowadzić do uszkodzenia roślin, gdyż młode cebule są szczególnie podatne na infekcje.

Zwiędnięte kwiaty cebulicy usuwamy po przekwitnięciu, gdyż dopuszczanie do formowania się nasion hamuje formowanie cebul. Kwiaty odłamujemy lub obcinamy bezpośrednio pod płatkami.

Co 3-4 lata należy przesadzać cebulicę, aby zapewnić jak najpiękniejsze kwitnienie. Cebulki wykopujemy tuż po zaschnięciu liści i od razu sadzimy na nowe stanowisko.

cebulica syberyjska
Cebulica syberyjska w towarzystwie innych kwiatów cebulowych
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Cebulica syberyjska - rozmnażanie

Cebulica rozmnaża się z nasion i bardzo szybko rozprzestrzenia tworząc na piękne kwiatowe kobierce. Jeśli jednak chcielibyśmy samodzielnie zająć się jej rozmnożeniem możemy to zrobić na dwa sposoby - z nasion lub przez podział cebul.

Pierwszy sposób jest długotrwały i wymaga wiele pracy, gdyż w ciągu 2-3 lat po siewie powstają tylko niewielkie cebulki wymagające kilkukrotnego przesadzenia i dalszej uprawy przez kolejne 2-3 lata. Dopiero po tym czasie cebulica zakwitnie po raz pierwszy.

Dużo prostszą, a jednocześnie skuteczną metodą jest wegetatywne rozmnażanie cebulicy poprzez podział cebul. Cebulica syberyjska jednorocznie wytwarza większą liczbę małych cebulek, które dzielimy i sadzimy na nowe miejsce zgodnie z ogólnymi zasadami uprawy.

Cebulica syberyjska - zastosowanie

Naturalny kwiatowy kobierzec to pierwsze, co przychodzi na myśl o zastosowaniu cebulicy syberyjskiej, ale ta delikatna roślina może być wykorzystana na wiele sposobów.

Nisko rosnąca cebulica syberyjska doskonale nadaje się na obrzeża rabat. Można ją sadzić pod drzewami i krzewami liściastymi zrzucającymi liście na zimę. Kiedy cebulica zakwitnie, będące nadal w stanie bezlistnym drzewa nie odetną kwiatów od promieni słońca.

Cebulicę można też sadzić pomiędzy gatunkami zadarniającymi, takimi jak: barwinek, bluszczyk kurdybanek, dąbrówka rozłogowa czy bluszcz pospolity. Cebulica sadzona kępkami na skalniaku, wraz z innymi roślinami cebulowymi, jak na przykład hiacynty czy szafirki, stworzy piękną naturalną kompozycję, która przez długi czas będzie stanowiła ozdobę ogrodu.

Rośliny cebulowe - zarówno te kwitnące wiosną, jak i letnie - świetnie sobie radzą w pojemnikach. Można je sadzić w klasycznych donicach, ale również wykorzystywać miski, konewki, drewniane skrzynie i beczki oraz ścięte pnie drzew. Takie miniaturowe ogródki są ciekawą propozycją na balkony czy tarasy.

Aby przyspieszyć kwitnienie roślin i cieszyć się kwiatami w lutym lub marcu można pokusić się o pędzenie cebul cebulicy syberyjskiej. W tym celu cebule sadzimy w październiku używając luźnego piaszczystego podłoża, po czym pozostawimy na okres ukorzeniania (ok 10-12 tygodni) w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze 4-8°C. Dobrze ukorzenione rośliny przenosimy w jasne, słoneczne miejsce o temperaturze 16-18°C, gdzie po około 30 dniach powinny one zakwitnąć.

Opracowano na podstawie:
1. Scott-Macnab J., Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 609;
2. Encyklopedia ogrodnictwa, Agencja Elipsa, Warszawa 1995, s. 351-370;
3. Mój Piękny Ogród 2/2020, s. 11,
4. Mój Piękny Ogród 3/2020 s.40,
5. Działkowiec 2/2014, s. 6.

Przeczytaj również: