Stihl Cash Back

Pękanie czereśni. Jak ochronić czereśnie przed pękaniem owoców?

Pękanie owoców czereśni jest zjawiskiem bardzo uciążliwym, aczkolwiek występującym nieregularnie. Zależy w dużej mierze od przebiegu pogody. Dlatego w jednym roku czereśnie mogą masowo pękać, a w innym roku problemu nie będzie. Na pogodę wpływu jednak nie mamy. Czy zatem możemy jakoś ochronić czereśnie przed pękaniem? Jak się okazuje - jest na to prosty sposób!

pękanie czereśni
Pękający owoc czereśni

Dlaczego czereśnie pękają?

Doskonale pamiętam popękane owoce czereśni z ogrodu mojego dziadka. Przyznam, że nawet lubiłem je jeść, bo te popękane były wyjątkowo dorodne, duże i soczyste. I ma to swoje uzasadnienie fizjologiczne.

Otóż w niespełna miesiąc po kwitnieniu czereśni, skórka owoców przestaje przyrastać na grubość, ale owoce nadal intensywnie powiększają się. W tym okresie powiększają swoją objętość nawet cztery razy. W efekcie skórka owocu obejmuje coraz większą powierzchnię ale przy tym staje się coraz cieńsza i delikatna. Musi się niejako rozciągnąć. Na tej cienkiej skórce łatwo powstają drobne pęknięcia, niewidoczne dla naszego oka, jednak na tyle duże, że łatwo przez nie wnika woda.

W efekcie tego zjawiska, po intensywnych i długotrwałych opadach deszczu, gdy owoce przez długi czas są wilgotne, do ich wnętrza przenika zbyt wiele wody. Owoce czereśni coraz bardziej pęcznieją, aż wreszcie pękają.

Drugi rodzaj pękania owoców czereśni występuje w wyniku wnikania do nich nadmiaru wody poprzez szypułki, gdy po długotrwałej suszy, przychodzą obfite opady deszczu. Wówczas spragnione wody drzewa próbują szybko uzupełnić jej deficyt, a w efekcie tego owoce są nadmiernie nawadniane.

Na pogodę nie mamy wpływu. Dlatego warto zawczasu podjąć działania zapobiegawcze abyśmy, niezależnie od przebiegu pogody, mogli zebrać z drzewa czereśnie bez pęknięć. Jest to o tyle ważne, że przez pęknięcia do owoców łatwo wnikają patogeny. W efekcie owoce czereśni gniją na drzewie i są porażane przez pleśnie.

Jak chronić czereśnie przed pękaniem?

Zapobiegać pękaniu czereśni możemy wykonując opryski ekologicznym preparatem Lecitec. Jest to preparat zawierający naturalną lecytynę. Lecytyna to fosfolipid, który występuje w komórkach roślinnych i zwierzęcych jako budulec ściany komórkowej. Najbardziej znana jest chyba jako składnik suplementów diety na poprawę koncentracji i pamięci. Jest dodawana do wielu produktów spożywczych i kosmetycznych.

Ogrodnicy mogą wykorzystać zaś fakt, że lecytyna wzmacnia mechanizmy obronne tkanek roślin oraz zapobiega wnikaniu do nich chorobotwórczych grzybów. Dzięki temu oparty na lecytynie preparat Lecitec wykorzystywany jest do zwalczania chorób grzybowych roślin, takich jak mączniak prawdziwy, kędzierzawość liści brzoskwini, alternarioza oraz zaraza ziemniaka na pomidorze.

Lecitec
Lecitec to ekologiczny preparat na choroby roślin
Fot. Target

W przypadku czereśni zaś, Lecitec ochroni owoce przed pękaniem skórki, wnikaniem chorobotwórczych grzybów, a także poprawia ich wybarwienie.

Zapamiętaj!
Dzięki opryskom preparatem Lecitec skórka owoców czereśni staje się bardziej wytrzymała i elastyczna, a zatem odporna na pęknięcia. Nawet jeśli czereśnie pękają, to Lecitec zabezpiecza je przed wnikaniem chorób.

Jak stosować Lecitec na czereśniach?

Opryski czereśni preparatem Lecitec można wykonywać od momentu zawiązania się owoców, aż do końca ich dojrzewania. Wykonuje się od 2-3 zabiegów w sezonie. Przede wszystkim oprysk czereśni preparatem Lecitec warto wykonać przed spodziewanymi opadami deszczu. Potem powtarzamy oprysk co 7-10 dni.

Lecitec w małych opakowaniach amatorskich, idealnych do stosowaniach w ogrodach przydomowych i działkowych, można zamówić w sklepie naszego poradnika.

Opracowano na podstawie informacji prasowej Amagro.

Przeczytaj również:

Lecytyna - właściwości zdrowotne i zastosowanie w ogrodnictwieLecytyna - właściwości zdrowotne i zastosowanie w ogrodnictwie
Lecytyna to substancja pochodzenia naturalnego posiadająca cenne właściwości zdrowotne. Najbardziej znane jest działanie na poprawę pamięci i koncentracji. Jak się okazuje, dobroczynna dla ludzi lecytyna przynosi korzyści również w ogrodzie. Zobacz jakie efekty możesz uzyskać, stosując lecytynę do zwalczania chorób roślin. Więcej...

Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść?Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść?
Na robaki w czereśniach możemy się natknąć najczęściej w owocach zbieranych w drugiej połowie czerwca lub później. Ich pojawianiu się zapobiegają opryski środkami owadobójczymi. Ale jeśli nie pryskaliśmy drzewek, to jest jeszcze szansa aby usunąć robaki z już zebranych owoców. Sposób jest bardzo prosty i pewny, a owoce takie można jeść. Więcej...

Opryski czereśni. Kiedy pryskać czereśnie na robaki, mszyce i choroby?Opryski czereśni. Kiedy pryskać czereśnie na robaki, mszyce i choroby?
Czereśnie to drzewa rodzące smaczne, bardzo lubiane owoce. Niestety są to również drzewa wrażliwe na ataki szkodników i wiele chorób. Przed zniszczeniem owoców uratować mogą nas jedynie opryski czereśni, wykonywane regularnie co roku. Zobacz kiedy pryskać czereśnie na robaki, mszyce i choroby najczęściej atakujące te drzewa. Więcej...