Opryski na mszyce, robaki, choroby czereśni. Kiedy pryskać czereśnię?

Czereśnie to drzewa rodzące smaczne, bardzo lubiane owoce. Niestety są to również drzewa wrażliwe na ataki szkodników i choroby czereśni. Przed zniszczeniem owoców uratować mogą nas jedynie opryski czereśni, wykonywane regularnie co roku. Zobacz kiedy pryskać czereśnie na robaki, mszyce i choroby najczęściej atakujące te drzewa. Pobierz za darmo kalendarz oprysków czereśni na choroby i szkodniki!

opryski czereśni
Opryski czereśni wykonujemy m. in. przeciwko brunatnej zgniliźnie i rakowi bakteryjnemu

Kiedy pryskać czereśnie na robaki w owocach?

Jednym z najgroźniejszych szkodników, atakujących owoce czereśni jest nasionnica trzęsniówka (Rhagoletis cerasi), która powoduje robaczywienie owoców czereśni. Jest to muchówka o długości 4 mm, która składa jaja w miąższu dojrzewających owoców czereśni (zazwyczaj w czasie zmiany zabarwienia zewnętrznej skórki pokrywającej owoc). Gdy larwy się wylęgną, żerują tuż pod skórką owocu, a następnie wgryzają się głębiej, bliżej pestki.

Pierwsze profilaktyczne opryski przeciwko nasionnicy wykonujemy tuż po kwitnieniu czereśni. Opryskujemy 2 lub 3-krotnie co 14 dni preparatem Decis 2.5 EC lub Mospilan 20 SP. Gdy zauważymy pierwsze wyloty drobnych much, rozpoczynamy opryski 7 dni po zauważeniu latających much. Na każde duże drzewo (zależnie od wielkości) zużywamy od 15 do 20 litrów cieczy z preparatem owadobójczym.

Aby dokładnie określić termin wykonania oprysku czereśni na robaki warto zakopać w ziemi doniczki z robaczywymi czereśniami. Donice wypełniamy ziemią i robaczywymi czereśniami, a następnie zakopujemy w ziemi na głębokość około 30 cm i pozostawiamy na zimę. W maju następnego roku miejsce zakopania donicy przykrywamy białą agrowłókniną, aby wylęgające się muchy nie uciekły. Codziennie kontrolujemy czy muchy wychodzą. Jeżeli się pojawią, wykonujemy oprysk na robaki w czereśniach.

Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść?Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść?
Na robaki w czereśniach możemy się natknąć najczęściej w owocach zbieranych w drugiej połowie czerwca lub później. Ich pojawianiu się zapobiegają opryski środkami owadobójczymi. Ale jeśli nie pryskaliśmy drzewek, to jest jeszcze szansa aby usunąć robaki z już zebranych owoców. Sposób jest bardzo prosty i pewny, a owoce takie można jeść. Więcej...

Kiedy pryskać czereśnie na mszyce?

Czereśnie upodobała sobie szczególnie mszyca czereśniowa (Myzus cerasi). Ten gatunek mszycy wysysa soki z pędów i liści, powodując zahamowanie ich wzrostu. Liście czereśni marszczą się, a szczytowe pędy (szczególnie u młodych czereśni) zasychają. Na rosie miodowej wydzielającej przez mszyce zazwyczaj osadzają się sadzaki (grzyby pokrywające liście czarnym nalotem), co skolei sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Opryski na mszyce wykonujemy przed kwitnieniem naszej odmiany czereśni. Wykorzystujemy do tego preparat Mospilan 20 SP. Opryski wykonujemy również, gdy zauważymy mszyce na młodych przyrostach. Aby opryski przeciw mszycom na czereśni były skuteczne, drzewa powinny być bardzo dokładnie zlewane cieczą ze środkiem owadobójczym.

Mszyce - zwalczanie w ogrodach
Wśród owadów zagrażających naszym roślinom, jedną z najliczniejszych i najbardziej zróżnicowanych grup stanowią mszyce. Należą one do rodziny pluskwiaków i nie są wybredne co do diety. Możemy je więc znaleźć na różnorodnych roślinach począwszy od drzew, krzewów różnej maści, przez iglaki, rośliny ozdobne aż po chwasty i kwiaty w naszych mieszkaniach. Warto zatem poznać metody ich zwalczania. Więcej...

Kiedy pryskać czereśnie na choroby?

Rak bakteryjny czereśni powoduje brunatnienie i zasychanie kwiatów. Na gałęziach i konarach obserwuje się także wycieki galaretowatej substancji o odcieniu pomarańczowym, wyraźne zgrubienia i ubytki kory. Na liściach oraz owocach zainfekowanych drzew pojawiają się brunatne, gnilne plamy.

Aby zapobiec tej groźnej chorobie czereśnie opryskujemy w czasie nabrzmiewania pąków, przed terminem kwitnienia, po zbiorze owoców oraz po opadnięciu liści. Gdy liście opadają opryskujemy dwukrotnie - na początku opadania liści i pod koniec, gdy na drzewie pozostała już tylko resztka liści na szczycie korony. Wszystkie zabiegi wykonujemy preparatem Miedzian 50 WP. Drzewa dokładnie pokrywamy cieszą użytkową, pamiętając że opryski wykonujemy w bezwietrzną pogodę, najlepiej wcześnie rano lub pod wieczór, gdy nie świeci słońce.

Rak bakteryjny drzew owocowych - objawy, zwalczanieRak bakteryjny drzew owocowych - objawy, zwalczanie
Rak bakteryjny drzew owocowych jest chorobą atakującą wiele gatunków drzew owocowych, a objawy raka bakteryjnego mogą występować na wielu organach drzew, za najbardziej charakterystyczne uznaje się jednak wycieki gumowatej substancji spod pęknięć na korze. Zobacz czy takie drzewa można jeszcze uratować i jak wygląda zwalczanie raka bakteryjnego drzew owocowych. Więcej...

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych objawia się gnilnymi, brunatnymi plamami na owocach czereśni. Porażone owoce ulegają deformacji i zasychają w postaci ciemnobrunatnych mumii. Chorobę zwalczamy przed kwitnieniem czereśni. Opryski wykonujemy preparatem Miedzian 50 WP, Topsin M 500 SC, Signum 33 WG lub Switch 62,5 WG. Jak zatem widać, wybór preparatów do oprysku przeciwko tej chorobie czereśni jest dosyć spory. Pamiętajmy również, że przed wykonaniem oprysków należy wyciąć wcześniej porażone pędy czereśni.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - zwalczanie, środki ochronyBrunatna zgnilizna drzew pestkowych - zwalczanie, środki ochrony
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych jest groźną chorobą, powodującą gnicie owoców na drzewie. W wyniku infekcji owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami i szarymi brodawkami. Choroba ta poraża wiśnie, czereśnie i śliwy, a także brzoskwinie i morele. Zobacz jak chronić drzewa owocowe przed brunatną zgnilizną. Więcej...

Parch czereśni to choroba wywoływana przez grzyb Venturia cerasi. Na owocach (czasem również na pędach i liściach) występują 2 mm plamy. Starsze plamy wyglądają, jakby owoce uszkodziło gradobicie. Czereśnie opryskujemy w czasie nabrzmiewania pąków, przed terminem kwitnienia, po zbiorze owoców oraz po opadnięciu liści preparatem Miedzian 50 WP.

Drobna plamistość drzew pestkowych. W wyniku porażenia tą chorobą na liściach czereśni pojawiają się w dość szybkim tempie brązowe plamy, które obejmują z czasem większość powierzchni liścia. Porażone liście żółkną i opadają. Aby zapobiec rozwojowi choroby czereśnie opryskujemy tuż po kwitnieniu preparatem Topsin M 500 SC. Opryski powtarzamy co 7 dni.

Z drobną plamistością bywa czasem mylona inna choroba czereśni - dziurkowatość liści drzew pestkowych. Objawia się ona ciemnymi, okrągłymi plamkami na liściach, które z czasem wykruszają się, w wyniku czego w liściach powstają drobne dziurki. W walce z tą chorobą czereśni zaleca się stosowanie oprysku przed kwitnieniem preparatem Topsin M 500 SC.

Podsumowując temat oprysków na choroby czereśni, warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, iż wśród wymienionych powyżej środków ochrony, dosyć często pojawia się Topsin M 500 SC. Ma on dość wszechstronne działanie ale też, zgodnie z aktualną rejestracją, środek ten nie powinien być używany częściej jak tylko jeden raz w sezonie (ze względu na uodparnianie się patogenów na zbyt często używane preparaty). To może trochę komplikować sprawę i zmusza nas do wyboru jednego najlepszego terminu na oprysk czereśni Topsinem.

Dlatego warto posiłkować się także ekologicznymi środkami ochrony roślin przygotowywanymi samodzielnie na bazie chwastów i ziół oraz gotowymi preparatami naturalnymi, dostępnymi w sklepach, takimi jak np. Biosept Active oraz Lecitec. Pragnę zwrócić tu uwagę szczególnie na Lecitec, gdyż przy okazji wpływa on na ujędrnienie skórki owoców i dzięki temu zapobiega pękaniu owoców czereśni na drzewie. To z kolei poprawia jakość plonu i jednocześnie zmniejsza ryzyko wdarcia się chorób poprzez popękane owoce.

Kalenadarz oprysków czereśni

Kalendarz oprysków czereśni przedstawiamy w praktycznej tabeli. Pod tabelą jest link umożliwiający pobranie kalendarza w wersji do wydrukowania.

opryski czereśni

Pobierz wersję do wydrukowania:

inż. arch. kraj. Piotr Moliński
www.OgrodyPetrusa.pl

Przeczytaj również:

Drobna plamistość liści drzew pestkowych - objawy, zwalczanie, opryskiDrobna plamistość liści drzew pestkowych - objawy, zwalczanie, opryski
Drobna plamistość liści drzew pestkowych to najpowszechniejsza i najgroźniejsza choroba wiśni i czereśni. Choroba powoduje często przedwczesne zrzucanie liści przez wiśnie, jeszcze przed zbiorem owoców. Zobacz jak zwalczać drobną plamistość drzew pestkowych, które preparaty są polecane i kiedy wykonywać opryski, aby działały skutecznie. Więcej...

Czereśnia - odmiany na działkę, uprawa, chorobyCzereśnia - odmiany na działkę, uprawa, choroby
Czereśnia to jedno z najczęściej uprawianych drzew owocowych w ogrodach przydomowych i działkowych. Trudno się dziwić skoro owoce czereśni są smaczne, zdrowe i doskonałe do schrupania od razu po zerwaniu z drzewa. Zobacz jak wygląda uprawa czereśni oraz wybierz najlepsze odmiany czereśni na działkę, które niezawodnie plonują. Podpowiadamy też jakie choroby czereśni mogą zagrażać tym drzewom i jak skutecznie z nimi walczyć. Więcej...

Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnieCięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?
Prawidłowe cięcie czereśni ma ogromny wpływ na utrzymanie zdrowego wzrostu drzewa i obfitego plonowania. Niecięte czereśnie o zbytnio zagęszczonych koronach dziczeją, słabiej plonują i są łatwo porażane przez choroby. Zobacz kiedy przycinać czereśnie, czym różni się cięcie czereśni od cięcia wiśni, jak wykonać cięcie czereśni po posadzeniu oraz jak przycinać stare czereśnie, które na działce wcześniej już nieco zaniedbano. Więcej...