Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?

Prawidłowe cięcie czereśni ma ogromny wpływ na utrzymanie zdrowego wzrostu drzewa i obfitego plonowania. Niecięte czereśnie o zbytnio zagęszczonych koronach dziczeją, słabiej plonują i są łatwo porażane przez choroby. Zobacz kiedy przycinać czereśnie, czym różni się cięcie czereśni od cięcia wiśni, jak wykonać cięcie czereśni po posadzeniu oraz jak wykonywać cięcie starych czereśni, które na działce wcześniej już nieco zaniedbano.

cięcie czereśni
Cięcie czereśni przyczynia się do utrzymania drzewa w dobrej kondycji i poprawy owocowania

Czereśnie są drzewami z natury dość silnie rosnącymi (niższy wzrost uzyskuje się dzięki podkładkom skarlającym), wydającymi długie i sztywne pędy. Ich korony z natury nie są zbyt gęste i nie wymagają tak silnego cięcia jak wiśnie. Warto też wiedzieć, że w odróżnieniu od wiśni, która najlepiej owocuje na pędach rocznych, czereśnia najobficiej plonuje na pędach 2 i 3-letnich. Cięcie czereśni będzie się więc koncentrować na utrzymaniu jak największej liczby takich właśnie gałęzi.

Kiedy przycinać czereśnie

Podstawowym terminem cięcia czereśni, podobnie zresztą jak i wiśni, jest lato, po zakończeniu zbioru owoców. Zazwyczaj jest to koniec lipca lub pierwsza połowa sierpnia. W tym terminie rany po cięciu najszybciej się goją i drzewo w mniejszych stopniu jest narażone na choroby drewna i kory, takie jak np. rak bakteryjny drzew owocowych. Mimo to pamiętajmy, aby zaraz po przycięciu czereśni, miejsca cięcia zabezpieczyć stosując maść ogrodniczą lub białą emulsję z dodatkiem środka Miedzian 50 WP.

Uwaga! Cięcie czereśni wykonujemy w dni suche i słoneczne. Unikamy cięcia gdy pogoda jest deszczowa, gdyż wówczas bardzo łatwo zainfekować drzewo chorobami grzybowymi.

Cięcie czereśni po posadzeniu

Cięcie czereśni po posadzeniu jest bardzo ważnym zabiegiem, gdyż w tym momencie decydujemy o sposobie prowadzenia korony drzewa. A można to robić na dwa sposoby.

Pierwszy sposób na cięcie czereśni po posadzeniu to formowanie korony wrzecionowej z wyraźnie silnym przewodnikiem i wyrastającymi z niego na boki znacznie cieńszymi i wiotkimi gałązkami. Wygląda to zatem podobnie jak w przypadku prowadzenia karłowych jabłoni. Niestety u czereśni jest to dość pracochłonne, gdyż czereśnie tworzą wiele pędów bocznych silnie rosnących ku górze, które będą konkurować z przewodnikiem i te pędy trzeba regularnie kontrolować, a także wyrastające pędy boczne przyginać aby z przewodnikiem nie tworzyły kątów ostrych (powinny wyrastać w miarę możliwości poziomo w bok). Choć jest to pracochłonne, w ten sposób uzyskamy smukłą koronę drzewa, zajmującą mało miejsca.

Warto także rozważyć inny sposób na cięcie czereśni po posadzeniu, którego zadaniem jest utworzenie tzw. "hiszpańskiego krzaka". W tym celu drzewko słabo rozgałęzione po posadzeniu przycina się na wysokości 80-100 cm. W przypadku drzewek już rozgałęzionych, wycina się pędy rosnące poniżej 50 cm nad ziemią, zaś położone wyżej pozostawia, skracając je o 1/3 ich długości. Przewodnik zaś skraca się o połowę.

Dzięki temu roślina wytworzy kilka silnych pędów. W kolejnych latach formowania korony czereśni pędy te się pozostawia, natomiast przewodnik wycina. Powstaje wówczas korona złożona z kilku silnych konarów. Po 3-4 latach należy rozpocząć systematyczne skracanie konarów, dzięki czemu wyrośnie wiele nowych przyrostów. Część z nich pozostawia się na 2-3 lata aby owocowały.

Pielęgnacja drzew owocowych po posadzeniuPielęgnacja drzew owocowych po posadzeniu
Właściwa pielęgnacja drzew owocowych po posadzeniu ma ogromny wpływ na ich dalszy wzrost, plonowanie i zdrowotność. Świeżo posadzonym drzewkom musimy zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju, by ich wzrost był silny i możliwe było szybkie uformowanie korony drzewa z dużą powierzchnią owoconośną. Dlatego niezmiernie ważne jest odpowiednie przycinanie drzew owocowych po posadzeniu, ich nawożenie i szereg innych zabiegów. Więcej...

Cięcie starych czereśni

W przypadku starszych drzew, o prawidłowo ukształtowanej koronie, cięcie czereśni polega na usuwaniu gałęzi rosnących zbyt blisko ziemi, prześwietlaniu wnętrza korony (wycinamy gałązki krzyżujące się ze sobą i rosnące do wnętrza korony), ucinaniu czubka aby czereśnia nie rosła za wysoko. Bardzo stare czereśnie mogą wyrosnąć do wysokości nawet 10 m i wówczas owoce z góry drzewa są dla nas właściwie całkowicie niedostępne. Ciężko też wykonywać zabiegi pielęgnacyjne przy tak dużym drzewie. W ciągu jednego cięcia możemy takie drzewo obniżyć nawet o 2-4 metry. Gdy chcemy usunąć stary boczny konar czereśni, należy pozostawić około 30-50 cm odcinek ścinanej gałęzi na tzw. czop. W ten sposób uzyskuje się tzw. "siodełko" z którego mogą wyrosnąć nowe, owocujące pędy.

Jak nabrać pewności w przycinaniu roślin?

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia”. Dzięki niej nabierzesz pewności w przycinaniu roślin i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia

Przeczytaj również:

Czereśnia - odmiany na działkę, uprawa, chorobyCzereśnia - odmiany na działkę, uprawa, choroby
Czereśnia to jedno z najczęściej uprawianych drzew owocowych w ogrodach przydomowych i działkowych. Trudno się dziwić skoro owoce czereśni są smaczne, zdrowe i doskonałe do schrupania od razu po zerwaniu z drzewa. Zobacz jak wygląda uprawa czereśni oraz wybierz najlepsze odmiany czereśni na działkę, które niezawodnie plonują. Podpowiadamy też jakie choroby czereśni mogą zagrażać tym drzewom i jak skutecznie z nimi walczyć. Więcej...

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - zwalczanie, środki ochronyBrunatna zgnilizna drzew pestkowych - zwalczanie, środki ochrony
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych jest groźną chorobą, powodującą gnicie owoców na drzewie. W wyniku infekcji owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami i szarymi brodawkami. Choroba ta poraża wiśnie, czereśnie i śliwy, a także brzoskwinie i morele. Zobacz jak chronić drzewa owocowe przed brunatną zgnilizną. Więcej...

Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać wiśnie?Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać wiśnie?
Cięcie wiśni jest ważnym zabiegiem, wpływającym na prawidłowy rozwój drzewa, ukształtowanie jego korony, a w efekcie na zdolność do obfitego owocowania przez wiele lat. Niestety wiele osób przycina wiśnie w nieodpowiednim terminie i w niewłaściwy sposób. Zobacz zatem kiedy przycinać wiśnie oraz jaki sposób cięcia jest najlepszy dla tych drzew. Więcej...

Opracowano na podstawie: A. Mika, Jak ciąć wiśnie i czereśnie, Działkowiec, nr 8/2012; A. Mika, Przycinanie drzewek po posadzeniu, Sad Nowoczesny 7/2009; A. Mika, Cięcie starych drzew owocowych, Działkowiec, nr 1/2009. Fot. Rosendahl, zdjęcie dostęne jako własność publiczna (public domain), źródło: Wikimedia Commons.