Oszczędzanie wody w ogrodzie

Oszczędzanie wody w ogrodzie ma duży wpływ na całościowe koszty utrzymania ogrodu. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w każdym ogrodzie jest podlewanie. Większość roślin wymaga regularnego nawadniania, a szczególnie jest to niezbędne w okresach suszy. Szczególnie często i obficie trzeba nawadniać ogrody położone na glebach lekkich, piaszczystych. Dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości wody do ich korzeni wpływa na wygląd roślin ozdobnych, a także obfitość plonów w sadach i ogrodach warzywnych. Wykonując podlewanie w odpowiedni sposób, a także zwiększając pojemność wodną gleby, można poczynić znaczne oszczędności i zmniejszyć zużycie wody w ogrodzie. Zobacz jak oszczędzać wodę w ogrodzie!

Oszczędzanie wody w ogrodzie
Oszczędzanie wody w ogrodzie

Ile kosztuje podlewanie ogrodu?

To wszystko powoduje, że do nawadniania roślin zużywamy bardzo duże ilości wody. Ile tak naprawdę? Np. do podlewania trawnika potrzeba przeciętnie 5 l/m² w ciągu doby. Dobowe zapotrzebowanie roślin na rabatach może wynosić od 5 do 20 litrów/m² I tak przez cały okres wegetacyjny od wiosny do jesieni.

Ile wody zużywamy do podlania ogrodu w ciągu roku? Załóżmy, że Twój ogród ma 300 m² W ciągu doby konieczne jest dostarczanie 10 litrów/m² W sezonie wegetacyjnym jest 120 dni, w których musisz nawadniać ogród. Zużyjesz zatem:

300 x 10 x 120 = 360 000 litrów wody

A ile to kosztuje? Obecnie cena 1 m³ wody wodociągowej sięga 10 zł. 1 litr to 0,001 m³. Obliczone wyżej zużycie to zatem 360 m³. Będzie to zatem kosztować... 3600 złotych!!!

Przyznasz, że jest co oszczędzać? Do tego dodajmy jeszcze, że Polska ma dosyć ubogie zasoby czystej wody i niestety jest w Europie jednym z krajów o najmniejszych zasobach wody. Podczas, gdy średnia europejska wynosi 4800 m³ wody na mieszkańca na rok, w Polsce przypada zaledwie 1600 m³ na mieszkańca na rok.

Tak, to prawda... woda jest u nas towarem deficytowym. W takiej sytuacji oszczędzanie wody jest naszym obowiązkiem! Tymczasem w Twoim ogrodzie możesz zaoszczędzić nawet połowę wody zużywanej do podlewania. Poznaj sprawdzone sposoby jak oszczędzać wodę w ogrodzie.

4 proste sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie

1) Ogranicz straty wody podczas podlewania
Na wąż ogrodowy załóż końcówkę ze spryskiwaczem, który oszczędza wodę i pozwala dokładnie zraszać rośliny. Podlewaj w dni bezwietrzne, aby woda nie była rozwiewana przez wiatr. Warto też gromadzić w beczce deszczówkę i w miarę możliwości wykorzystać ją do podlewania. To bardzo dobry sposób na oszczędzanie wody wodociągowej.

Deszczówka w ogrodzie. Jak podlewać ogród deszczówką?Deszczówka w ogrodzie. Jak podlewać ogród deszczówką?
Do czego przydaje się deszczówka w ogrodzie, jak zbierać wodę deszczową i jak podlewać nią rośliny? Proste sposoby na podlewanie ogrodu deszczówką, dzięki którym się nie napracujecie, a woda zostanie równomiernie rozprowadzona na wszystkie grządki! Więcej...

2) Pozwól wodzie dotrzeć do korzeni roślin
Częste podlewanie małymi ilościami wody nie jest wskazane. Pamiętaj, że lepiej jest podlewać ogród rzadziej ale za to bardzo obficie. Wówczas woda wsiąknie głębiej pod powierzchnię gleby i dotrze do korzeni roślin.

3) Ogranicz wyparowywanie wody z gleby
Ogród najlepiej podlewaj wieczorem. W nocy jest chłodniej i mniejsza ilość wody wyparowuje z gleby. Konieczne jest także ściółkowanie gleby. Warstwa ściółki na powierzchni gleby spowalnia odparowywanie wody z gleby. Ściółkowanie wykonaj wiosną, gdy gleba jest jeszcze dostatecznie wilgotna. Jeżeli jednak nieco się spóźniłeś i ściółkujesz dopiero latem, wykonaj to bezpośrednio po obfitym podlaniu roślin.

podlewanie roślin ogrodowychPodlewanie roślin ogrodowych
Podlewanie roślin ogrodowych jest jednym z najważniejszych obowiązków ogrodnika. Ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost roślin, obfite kwitnienie i plonowanie. Nieumiejętnie wykonywane może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. Tym czasem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad aby podlewanie roślin w ogrodzie przynosiło jak najwięcej korzyści. Zobacz jak podlewać rośliny aby pięknie i zdrowo rosły. Więcej...

4) Zwiększ pojemność wodną gleby w Twoim ogrodzie
Zwiększając pojemność wodną gleby sprawisz, że gleba wchłonie większą ilość wody i zatrzyma wodę na dłużej. To kolejny sposób na oszczędzanie wody w ogrodzie. Zabieg ten jest szczególnie korzystny na glebach lekkich, z których woda szybko wyparowuje lub przesiąka do niższych warstw (zbyt głęboko aby była dostępna dla korzeni Twoich roślin).

Pojemność wodną gleby możesz zwiększyć, wzbogacając glebę o materię organiczną. Dodaj zatem do gleby kompost, obornik lub torf. Glebę z tymi materiałami należy dobrze przekopać i wymieszać. Zwiększenie pojemności wodnej gleby pozwoli na jeszcze większe oszczędzanie wody, jeżeli zastosujesz TerraCottem. W jego składzie zawarty jest bowiem hydrożel - substancja magazynująca wodę.

Ile możesz zyskać stosując TerraCottem? Przykładowo torf absorbuje do 5 razy własnej wagi łatwo dostępnej wody. Traci jednak te właściwości w ciągu 3 lat. Tymczasem zawarty w TerraCottem hydrożel potrafi wchłonąć od 250 do 400 razy więcej wody niż wynosi jego objętość! Do tego, zachowuje swoje właściwości przez 8 lat, a więc dłużej niż torf ogrodniczy.

Co to oznacza w praktyce? Tu mam dla Ciebie doskonałą wiadomość. Zastosowanie TerraCottem może ograniczyć zużycie wody do podlewania nawet o połowę! Ponadto zastosowanie TerraCottem zapobiega okresowym niedoborom wody, które mogły by powodować zahamowanie wzrostu roślin, zmniejszone pobieranie składników pokarmowych, więdnięcie i przedwczesne zasychanie liści, a w skrajnych przypadkach całych roślin. Dlatego też dzięki zastosowaniu TerraCottem, nie tylko zaoszczędzisz wodę, ale także zapewnisz roślinom dobre warunki wzrostu w okresach suszy oraz gdy nie będzie możliwe regularne nawadnianie ogrodu (np. gdy wyjedziesz na urlop).

Warto też wiedzieć, że TerraCottem pozwoli nie tylko zaoszczędzić wodę do podlewania ale też zmniejszyć zużycie nawozów! TerraCottem to odzywka doglebowa, która w swoim składzie zawiera: hydrożel + nawóz + składniki poprawiające strukturę podłoża. Dzięki temu TerraCottem zapewnia potrójny efekt!

Jak stosować TerraCottem?

TerraCottem doskonale sprawdza się, jeżeli wymieszasz je z ziemią do sadzenia drzew i krzewów. Warto je także zastosować przed założeniem trawnika. Ogromne korzyści przynosi TerraCottem dodane do ziemi w skrzynkach balkonowych, gdzie szczególnie łatwo o deficyt wody.

Przeczytaj również:

Hydrożel - co to jest, jak stosować, opinie
O zaletach stosowania hydrożeli w uprawie roślin, zarówno ogrodowych jak i doniczkowych, w naszym poradniku pisaliśmy już nieraz. Jednak wiedza na ich temat wśród miłośników działek i ogrodów nie jest jeszcze powszechna. Czym zatem są hydrożele, jakie są ich zalety i jak należy je prawidłowo stosować w celu zapewnienia roślinom odpowiedniej dawki wilgoci? Więcej...

Skrzynki balkonowe z nawadnianiem
Skrzynki balkonowe z nawadnianiem to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą cieszyć się pięknymi kwiatami bez konieczności codziennego podlewania ich. Zobacz jak działają skrzynki balkonowe z nawadnianiem oraz na co zwrócić uwagę, wybierając skrzynkę balkonową z nawadnianiem na swój balkon lub taras. Która skrzynka spełni nasze oczekiwania i zapewni właściwe nawadnianie roślin? Więcej...

system nawadniania ogroduProsty system nawadniania ogrodu - jak zbudować krok po kroku
W wielu ogrodach system nawadniania ogrodu jest koniecznością. Nie sposób własnoręcznie podlewać duży ogród, szczególnie w okresach suszy, gdy nawadniać trzeba codziennie. Zazwyczaj jednak przed montażem systemu nawadniania ogrodu powstrzymuje nas wysoka cena takiej inwestycji. Tymczasem niedrogo możemy samodzielnie zbudować prosty system nawadniania ogrodu. Więcej...