Opryski gruszy. Kiedy i czym pryskać grusze?

Odpowiednio przeprowadzone opryski gruszy są gwarancją uzyskania zdrowych i obfitych plonów. Bardzo ważne jest prawidłowe dobranie preparatu do oprysku oraz termin jego stosowania. Dowiedz się kiedy i czym pryskać grusze oraz pobierz za darmo kalendarz oprysków gruszy opracowany na potrzeby uprawy amatorskiej w ogrodach!

opryski gruszy
Opryski gruszy
Fot. pixabay.com/depositphotos.com

Kiedy pryskać grusze?

Opryski gruszy rozpoczynamy już w okresie bezlistnym wykonując tzw. opryski zapobiegawcze, które pomagają uniknąć infekcji chorobowych oraz wystąpienia szkodników. Opryski zapobiegawcze wykonujemy w przypadku wszystkich szkodników atakujących gruszę oraz chorób takich jak rak drzew owocowych, rdza gruszy czy parch gruszy.

Dodatkowo wykonuje się opryski interwencyjne gruszy po wystąpieniu pierwszych objawów chorób, np. w przypadku parcha gruszy oprysk wykonujemy preparatem Syllit 65 WP (drzewo należy opryskać w czasie do 24 godzin po infekcji). Drugim przypadkiem jest oprysk na rdzę gruszy wykonywany za pomocą preparatu Magnicur Gold.

Opryski gruszy wykonujemy w określonych fazach rozwoju drzewa, czyli tzw. okresach fenologicznych. Okresy te mogą przypadać co roku w innych terminach w zależności do panujących warunków pogodowych.

Czym pryskać grusze?

Do oprysku gruszy można stosować środki ochrony roślin, gotowe preparaty oparte na naturalnych składnikach lub np. wywary z roślin, które sami przygotujemy.

Do oprysku na parcha gruszy można stosować zapobiegawczo Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP czy Magnicur Gold. W celu zapobiegania występowania form odpornych parcha gruszy zaleca się stosowanie preparatu Magnicur Gold zmieszanego ze środkiem Antracol 70 WG.

Na rdzę gruszy odpowiedni będzie preparat Magnicur Gold, stosowany z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby (od fazy kwitnienia do zbioru owoców z zachowaniem okresu karencji) oraz preparat Mythos 300 SC, stosowany zapobiegawczo.

Natomiast na zarazę ogniową najskuteczniejszy będzie Miedzian 50 WP stosowany w okresie kwitnienia oraz w okresie wzrostu owoców.

Ekologiczne opryski gruszy można wykonać preparatami z krwawnika pospolitego i skrzypu polnego. Możemy z nich wykonać wywary lub wyciągi. Wykazują one działanie wzmacniające, pomagając zwalczać parcha oraz rdzę gruszy. Wśród gotowych preparatów na bazie naturalnych składników (skrzypu polnego) można wymienić preparat Evasiol.

Wczesną wiosną na młodych liściach, pąkach kwiatowych i kwiatach można dostrzec zielone gąsienice z ciemnymi głowami. To gąsienice zwójek liściowych, które w późniejszym okresie przyczyniają się do zwijania liści w kształt rurki. Gąsienice te wytwarzają przędzę, którą zlepiają liście, tworząc luźne rozety, a także zeskrobują miękisz z liści, przez co powstają charakterystyczne prześwity. Po zauważeniu gąsienic zwójek liściowych wykonujemy oprysk biologicznym preparatem Lepinox Plus. Jest to ekologiczny środek, bezpieczny dla środowiska i nieszkodliwy dla owadów pożytecznych. Idealny do zwalczania gąsienic na liściach gruszy w uprawach ogrodowych.

Warto także w fazie nabrzmiewania pąków (luty-marzec) stosować preparaty olejowe (Promanal 60 EC, Emulpar 940 EC) niszczące zimowe stadia szkodników.

Szczegółowy kalendarz oprysków gruszy w ogrodach przydomowych i działkowych przedstawia tabela poniżej. Pod tabelą jest link umożliwiający pobranie wersji terminarza do wydrukowania.

Terminarz oprysków gruszy

Pobierz wersję do wydrukowania:

Po zakup preparatów do oprysku gruszy w niewielkich opakowaniach, przeznaczonych do zastosowań amatorskich zapraszamy do naszego sklepu. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej:

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

choroby liści gruszyChoroby liści gruszy - objawy, zdjęcia, zwalczanie
W gruszowych sadach corocznie obserwowane są rozmaite choroby i szkodniki atakujące liście gruszy. Tego rodzaju patogeny są niebezpieczne ze względu na częste przenoszenie się z liści na owoce czy inne części gruszy. Dowiedz się jak prawidłowo rozpoznawać choroby liści gruszy, jak skutecznie je zwalczać i kiedy wykonywać opryski. Więcej...

szkodniki liści gruszySzkodniki liści gruszy - zdjęcia, opisy, opryski, zwalczanie
Bardzo częstą przyczyną uszkodzeń tkanek liści są szkodniki liści gruszy, takie jak mszyca miodówka gruszowa, pryszczarek gruszowy czy szpeciele - podskórnik gruszowy i wzdymacz gruszowy. Zobacz jak rozpoznać najczęściej występujące szkodniki liści gruszy i jakie są sposoby na ich zwalczanie. Więcej...

cięcie gruszyCięcie gruszy - kiedy i jak przycinać grusze
Grusze, podobnie jak inne drzewa owocowe, wymagają cięcia w celu uformowania korony, a potem utrzymania drzew w dobrym stanie i zapewnienia ich obfitego owocowania. Zobacz jak i kiedy przycinać grusze rosnące w przydomowych sadach i ogrodach działkowych. Poznaj zasady, sposoby, terminy i technikę cięcia grusz. Więcej...