Stihl Cash Back

Nertera płożąca. Uprawa w domu

Nertera płożąca (Nertera granadensis) jest niewielką rośliną doniczkową, której największą ozdobą są jaskrawe jagody utrzymujące się przez wiele miesięcy. Niewielka i płytko korzeniąca się nertera najefektowniej wygląda w płytkiej misie lub donicy. Podpowiadamy jak wygląda uprawa nertery w domu, jakie wymagania trzeba spełnić aby roślina obficie owocowała, a także co robić, gdy roślina już straci swoje efektowne pomarańczowe owoce. Oto wszystko o pielęgnacji nertery w uprawie doniczkowej!

Nertera płożąca, Nertera granadensis
Nertera płożąca - Nertera granadensis
Fot. Public Domain, Wikimedia Commons

Jak wygląda nertera płożąca?

Nertera płożąca (Nertera granadensis), zwana także mchem koralowym, jest niziutką rośliną okrywową, dorastającą do 25 cm wysokości. Liście są małe, zaokrąglone, a kwiaty zielonkawe i niepozorne. Należy ona do rodziny marzanowatych (Rubiaceae) i naturalnie występuje tylko w Ameryce Południowej.

W naszych sklepach nertery pojawiają się najczęściej jesienią, gdy nadchodzi okres ich owocowania. Niezwykle dekoracyjne i kolorowe owoce nertery mają wielkość ziarnka grochu i są jaskrawopomarańczowe. Atrakcyjne jagody nertery pozostają na roślinie przez całą jesień i zimę. Ta roślina doniczkowa o ozdobnych owocach może zatem stanowić piękną dekorację domu w okresie Bożego Narodzenia.

Uwaga!
Owoce nertery są trujące i nie nadają się do spożycia. Ustaw doniczkę z rośliną w takim miejscu, aby nie miały do niej dostępu małe dzieci i zwierzęta domowe.

Nertera płożąca - uprawa i pielęgnacja

Nertera preferuje stanowiska jasne, ale dobrze rośnie także w półcieniu. Zacienienie sprawia, że słabiej kwitnie i owocuje, ale o wiele bardziej niekorzystne jest dla niej silne, bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które powodują oparzenia liści i owoców.

Nertera lubi świeże powietrze i częste wietrzenie, więc można ją latem wynieść na zewnątrz, do ogrodu lub na balkon. Pod dach przenosimy ją ponownie w momencie, gdy zacznie formować jagody. Jeśli jednak chcemy podziwiać dekoracyjne czerwone owoce, roślinę należy chronić przed przeciągami, opadami i silnym słońcem. Nertera uprawiana w domu najlepiej rośnie w temperaturze 17-20°C. W cieplejszym miejscu nie możemy liczyć na jej owocowanie.

Jaka ziemia do uprawy nertery?

Bardzo ważne jest, żeby wybrać odpowiednią ziemię do uprawy nertery. Powinno być to podłoże piaszczyste i przepuszczalne, aby zminimalizować ryzyko zastoju wody. Podłoże powinno umożliwiać roślinie swobodne pobieranie wody z doniczki. Najlepiej, aby składało się z ziemi darniowej z dodatkiem piasku, ziemi liściowej, torfu i humusu, można też dodać wermikulit i perlit.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
Nertera płożąca - Nertera granadensis
Fot. depositphotos

Nertera płożąca - podlewanie

Aby odnieść sukces w domowej uprawie nertery, należy przede wszystkim dbać o stałą wilgotność podłoża i nie dopuszczać zarówno do przelania nertery, jak i do przesuszenia. Wskazane jest podlewanie nertery metodą podsiąkową, czyli poprzez ustawienie doniczki na 10-15 min w naczyniu z wodą. Nawet zimą w chłodnych warunkach roślina powinna być podlewana, ale bardzo ostrożnie. Do podlewania używamy tylko miękkiej wody, gdyż nertera jest bardzo wrażliwa na osady wapienne. Powinna być to deszczówka, woda przefiltrowana lub ewentualnie woda wodociągowa odstała przez 1 dzień.

Nertera płożąca - nawilżanie

Ta niewielka roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza, ale nie jest łatwo zapewnić jej właściwe warunki. Zraszać można tylko rośliny przed rozpoczęciem kwitnienia, ponieważ nertera nie toleruje moczenia kwiatów i jagód. Do spryskiwania można używać wyłącznie miękkiej lub przefiltrowanej wody. Gdy nertera płożąca kwitnie i owocuje lepiej ustawić w pobliżu doniczki nawilżacz powietrza albo tacę z wilgotnym mchem i kamyczkami, z której woda będzie parować, nawilżając powietrze w pobliżu rośliny.

Nertera płożąca, Nertera granadensis
Nertera płożąca - Nertera granadensis
Fot. jacilluch, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons, Wikimedia Commons

Nertera - nawożenie

Nawożenie nertery wykonujemy za pomocą nawozów dla roślin doniczkowych kwitnących. Takie nawozy mają odpowiednie dla nertery proporcje składników pokarmowych - zwiększoną zawartość fosforu i potasu, a zmniejszoną azotu. Nerterę nawozimy rzadko, raz w miesiącu w okresie wiosny i lata. Od października do lutego należy całkowicie zaprzestać nawożenia.

Nertera - okres spoczynku po zakończeniu owocowania

Nertera często jest uprawiana jako roślina jednoroczna i wyrzucana po zrzuceniu jagód. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji można cieszyć się nią przez wiele lat. Główną trudnością w uprawie jest okres spoczynku, który musimy jej zapewnić, gdy zrzuci już owoce. Aby roślina zakwitła, należy umieścić ją w chłodnym miejscu, w temperaturze 8-10°C, zapewniając jej regularny dostęp do światła i świeżego powietrza. Faza spoczynku powinna trwać do lutego.

Opracowano na podstawie:
1. J. Courtier, G. Clarke G., Kwiaty w domu, Reader’s Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa, 1998, s. 172;
2. Scott-Macnab J., Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 425.

Przeczytaj również:

Psianka koralowa - odmiany, uprawa, rozmnażaniePsianka koralowa - odmiany, uprawa, rozmnażanie
Psianka koralowa to urocza roślina doniczkowa tworząca w okresie jesienno-zimowym atrakcyjne owoce w postaci niedużych czerwonych lub pomarańczowych kuleczek. Trzeba jednak uważać, bo owoce psianki są trujące! Zobacz jak wygląda domowa uprawa psianki w doniczce. Więcej...

Kwiaty doniczkowe kwitnące zimąKwiaty doniczkowe kwitnące zimą
Zimową porą, gdy większość czasu spędzamy w mieszkaniu, a za oknem niewiele roślin kwitnie, pojawia się alternatywa w postaci kwitnących zimą kwiatów doniczkowych. Niektóre z nich właśnie zimową porą wiodą prym i swoją oryginalnością przykuwają wzrok. Więcej...

Rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatachRośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach
Najciekawsze rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach, które możesz uprawiać w domu. Dowiedz się w jaki sposób o nie dbać by bujnie rosły oraz obficie kwitły! Więcej...