Mieczyki, Gladiole - sadzenie, uprawa, odmiany, wykopywanie

Mieczyki (Gladiolus), zwane także potocznie Gladiolami, to bulwiaste byliny, pochodzące z płd. i środkowej Afryki, chętnie uprawiane na ogrodowych rabatach. Większość z nich nie jest w pełni mrozoodporna i wymaga wykopywania cebul przed nadejściem zimy. Zobacz jak wygląda uprawa mieczyków w ogrodzie, kiedy przeprowadzić sadzenie mieczyków, a kiedy należy ich cebule wykopać i jak przechować je przez zimę. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące uprawy mieczyków.

mieczyki - gladiole
Mieczyki ogrodowe, gladiole

Odmiany mieczyków

Dzięki krzyżowaniu mieczyków uzyskano ogromną liczbę różnokolorowych mieszańców. Mieszańcowe odmiany mieczyków podzielono na grupy zależnie od pochodzenia, jednak ustalenie od jakich konkretnie gatunków pochodzą poszczególne mieszańce jest już w zasadzie niemożliwe. Dlatego mieszańcowe odmiany mieczyków określane są po prostu jako mieczyki ogrodowe (Gladiolus x hybridus).

Na ogrodowych rabatach jaskrawo zabarwione i rzucające się w oczy odmiany mieczyków najładniej prezentują się w grupach złożonych z kilku, a nawet kilkunastu roślin tej samej odmiany. Mniejsze hybrydy i skromniej wyglądające gatunki można łączyć w kompozycje z innymi roślinami. Dekoracyjne szczytowe kłosy mieczyków, złożone z lejkowatych kwiatów w żywych barwach doskonale nadają się także na kwiat cięty.

Sadzenie mieczyków

Sadzenie cebul mieczyków wykonuje się od połowy kwietnia do końca maja. Sadzimy je od razu na stanowisko docelowe. Mieczyki można uprawiać na stanowiskach słonecznych i w miarę możliwości osłoniętych od wiatru, na glebach uprzednio zasilonymi nawozami, takimi jak np. Azofoska. Wymagają gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 6,5 - 7). Gleby kwaśne trzeba zwapnować jesienią poprzedniego roku.

Cebule mieczyków sadzimy na warstwie piasku na głębokość około 10 - 15 cm oraz w rozstawie 15 - 20 cm. Przed sadzeniem z cebul ściągamy łuski okrywowe (tzw. koszulki), a następnie zaprawiamy je środkiem grzybobójczym, np. Kaptanem zawiesinowym 50WP lub Topsinem. Jeżeli wcześniej na działce stwierdzono szkodniki mieczyków, takie jak np. wciornastki, warto też cebule zaprawić środkiem owadobójczym, np. Actellic 500 EC.

W amatorskiej uprawie mieczyków na działkach i w ogrodach przydomowych przeważnie jednak starcza moczenie w spirytusie denaturowanym nierozcieńczonym lub 0,1-0,5% roztworze nadmanganianu potasu przez 20 minut. Po zaprawieniu na mokro cebule należy powierzchownie przesuszyć. Można też zaprawiać na sucho Zaprawą Nasienną T lub Sarfun T.

Kwiaty cebulowe sadzone wiosnąKwiaty cebulowe sadzone wiosną
Kwiaty cebulowe sadzone wiosną stanowią doskonałą ozdobę ogrodu przez całe lato, aż do jesieni. Większość z tych roślin posiada niezwykle bajeczne, przepiękne, wielobarwne kwiatostany, świadczące o ich tropikalnym rodowodzie. To dzięki nim w naszym ogrodzie zapanuje nastrój ciepłego lata, dopełnionego nutką egzotyki. Zobacz jakie kwiaty cebulowe sadzić wiosną i jak przeprowadzić sadzenie, aby rośliny te zachwycały nas aż do jesieni. Więcej...

Uprawa mieczyków

Jeżeli odpowiednio przygotowaliśmy glebę i prawidłowo posadziliśmy cebule, dalsza uprawa mieczyków nie powinna sprawić większych kłopotów. Rośliny należy jednak regularnie doglądać pod kątem występowania chorób i szkodników. W czasie wegetacji, w przypadku stwierdzenia chorób grzybowych mieczyków (szczególnie po długotrwałych deszczach) opryskujemy fungicydami (można stosować naprzemiennie, polecone wyżej do zaprawiania, środki Kaptan i Topsin). Roślinom mogą też zagrozić szkodniki, takie jak mszyce, wciornastki, larwy komarnic oraz węgorka niszczyka.

mieczyki - gladiole
Mieczyki ogrodowe, gladiole

Gdy mieczyki mają 4 liście, zasilamy je saletrą amonową lub wapniową i spulchniamy glebę. Powtórnie zasilamy mieczyki Azofoską w czasie kłoszenia w połączeniu ze spulchnianiem gleby. Wskazane jest również kilkakrotne zasilanie dolistne np. Florovitem. Odpowiednie nawożenie mieczyków jest bardzo ważne dla zachowania zdrowotności roślin i ich obfitego kwitnienia.

Kolejny ważny zabieg w uprawie mieczyków, to podlewanie. W czasie suszy należy podlewać, szczególnie przed i w czasie kwitnienia.

Gdy nadejdzie pora kwitnienia gladioli, będziemy mogli ściąć je do wazonu lub pozostawić na rabacie, aby zdobiły ogród. Jeżeli mieczyki uprawiamy na kwiat cięty, kłosy należy wyciąć gdy tylko zacznie rozwijać się pierwszy pąk kwiatowy. Dzięki temu w wazonie będą kwitły nawet do 3 tygodni. Jeżeli pozostaną na rabacie, to trzeba pamiętać, że ulegną zapyleniu i po kilku latach wszystkie zmienią barwę na kolor dominującej odmiany, np. zdziczały różowy.

Wykopywanie mieczyków

Wraz z końcem lata, cebule mieczyków należy wykopać. Wykopywanie cebul mieczyków można rozpocząć w 6 tygodni po przekwitnięciu roślin, mimo iż liście są jeszcze zielone. Optymalny termin wykopywania mieczyków to połowa września. Po wykopaniu obcinamy pęd około 10 cm powyżej cebulki i suszymy do czasu łatwego oddzielania się nowej cebulki od korzeni i pozostałości starej cebuli. Następnie mieczyki dosuszamy na słońcu lub w przewiewnym pomieszczeniu. Po dosuszeniu cebulki przechowujemy w chłodnym, zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu (najlepiej w temperaturze 5 do 10°C i wilgotności powietrza około 70%). Co kilka tygodni sprawdzamy stan cebulek i te z objawami choroby lub zmumifikowane wyrzucamy. Te, które przetrwają zimę w dobrym stanie, wiosną znów mogą powędrować na ogrodową rabatę.

Przeczytaj również:

Przechowywanie bylin i cebulek kwiatowych niezimujących w grunciePrzechowywanie bylin i cebulek kwiatowych niezimujących w gruncie
Większość bulw, cebul i kłączy bylin nie zimujących w gruncie, które sadziliśmy wiosną, należy wykopać we wrześniu lub październiku i przechować aż do wiosny następnego roku, kiedy to znowu umieścimy je w ziemi. Zobacz co zrobić aby przechowywane bulwy i cebulki nie uległy chorobom i przetrwały w doskonałej formie. Więcej...

dalie, georginie - uprawa, sadzenie, odmiany ogrodoweDalie, georginie - uprawa, sadzenie, odmiany ogrodowe
Dalie, lub inaczej - georginie, to przepięknie kwitnące rośliny bulwiaste. Cenione są za swoje wspaniałe kwiatostany, u niektórych odmian w postaci ogromnych, soczyście wybarwionych kul, oraz długi termin kwitnienia - od początku lata aż do jesieni. Poznaj najciekawsze odmiany dalii do uprawy ogrodowej. Zobacz kiedy jest najlepszy czas na sadzenie dalii oraz jak wygląda uprawa dalii w ogrodzie. Więcej...

lilie ogrodoweLilie ogrodowe - odmiany, uprawa, jak i kiedy sadzić
Lilie przywędrowały do Europy z Japonii i Chin, gdzie już od dawna zdobiły liczne ogrody. Uprawa lilii staje się coraz popularniejsza w miarę jak hodowcy uzyskują nowe, coraz ciekawsze odmiany lilii. Dzięki temu powszechnie dostępne są przepiękne lilie ogrodowe, doskonałe do uprawy w naszym klimacie. Zobacz jak i kiedy sadzić lilie ogrodowe, które odmiany lilii wybrać oraz jak przebiega uprawa lilii w ogrodzie. Więcej...

Opracowano na podstawie: Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 283-284. Fot. Pharaoh Hound (odm. 'Priscilla'), JoJan ('Red Cascade'), Takkk ('White Heaven'), Dezidor, 3268zauber, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.