Stihl Cash Back

Sadzenie i uprawa tulipanów

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych późnowiosennych kwiatów cebulowych. Doskonale prezentują się na ogrodowych rabatach, jak i w wazonie jako kwiaty cięte. Niektóre odmiany tulipanów nadają się nawet na skalniak, a także do uprawy w pojemnikach na tarasie lub balkonie. Zobacz jak przygotować stanowisko i wykonać sadzenie tulipanów, a także jak wygląda dalsza pielęgnacja i uprawa tulipanów w ogrodzie. Oto sekrety, dzięki którym tulipany będą zdrowo rosły i pięknie kwitły!

uprawa tulipanów
Tulipany doskonale nadają się do uprawy w ogrodzie

Gdzie sadzić tulipany?

Tulipany posiadają sześciopłatkowe kwiaty w kształcie pucharu lub czarki (niektóre gwiaździste). Łodygi są wyprostowane i z reguły zakończone jednym kwiatem. Występują jednak również odmiany dające po 2 lub 3 kwiaty na łodydze. Liście są zielone, lancetowate, z reguły dwa lub więcej.

Do ich popularności przyczyniła się niewątpliwie ogromna różnorodność tych kwiatów, dostępnych w rozmaitych barwach. Znanych jest ok 100 gatunków tulipanów (pochodzą głównie z Azji) oraz tysiące ogrodowych mieszańców. Różnią się między sobą barwą, wielkością i kształtem kwiatów, terminem kwitnienia oraz przydatnością do poszczególnych zastosowań. Dzięki temu uprawa tulipanów jest możliwa w rozmaitych ogrodach, niezależnie od ich charakteru.

Ze względu na dużą różnorodność tulipanów, podzielono je na 15 grup. Są to grupy: pojedyncze wczesne, pełne wczesne, tulipany Triumph, mieszańce Darwina, pojedyncze późne, liliokształtne, strzępiaste, tulipany Viridiflora, tulipany Rembrandta, papuzie, pełne późne (peoniowe), Kaufmanniana, Fosteriana, Greigii. Ostatnia, piętnasta grupa, zawiera gatunki botaniczne.

Niskie gatunki tulipanów można posadzić w kępach na froncie rabaty lub stworzyć z nich barwne akcenty na skalniaku. Mieszańce wielkokwiatowe tulipanów mogą posłużyć do tworzenia rabatowych kompozycji z innymi roślinami.

Tulipany - najciekawsze odmiany ogrodowe
Tak jak róża jest królową kwiatów, tak tulipan to niekwestionowany król wiosny. Ogromna różnorodność barw i odmian, świadczy dobitnie o tym, że jest to jeden z najpopularniejszych kwiatów na świecie. Odmian ogrodowych jest tak wiele, że dla ułatwienia podzielono je aż na 15 grup. W niniejszym tekście przedstawiam te, moim zdaniem, najciekawsze. Więcej...

Sadzenie tulipanów

Kiedy sadzić tulipany?
Właściwy termin sadzenia tulipanów jest niezwykle ważny dla powodzenia w uprawie tych roślin. Cebule tulipanów umieszczamy w glebie w drugiej połowie września lub na początku października.

Do sadzenia wybiera się tylko cebule zdrowe, bez widocznych oznak chorobowych i uszkodzeń. Korzystnym zabiegiem jest zaprawianie cebul przed ich sadzeniem. Cebule można zaprawiać na mokro lub na sucho. Do zaprawiania cebulek tulipanów pomocne będą takie środki jak Dithane NeoTec 75 WG, Kaptan zawiesinowy 50 WP, Topsin M 500 SC. Jeżeli chcemy chronić cebule tulipanów przed chorobami, pamiętajmy jednak przede wszystkim, aby co roku zmieniać miejsce uprawy tych roślin, co utrudni przetrwanie atakującym je patogenom.

sadzenie tulipanów
Sadzenie tulipanów

Zanim wykonamy sadzenie cebulek tulipanów należy też odpowiednio przygotować glebę w miejscu sadzenia. Powinna być ona dobrze przepuszczalna, żyzna i próchniczna. Może być to ziemia ogrodnicza zmieszana z piaskiem i kompostem.

Pamiętajmy też, że tulipany najlepiej czują się na glebach o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Unikajmy sadzenia tulipanów na glebach ciężkich, gliniastych, podmokłych lub bardzo kwaśnych.

Jak głęboko sadzić cebule tulipanów?
Cebule tulipanów umieszcza się w glebie na głębokości 10 do 15 cm. Im większe cebule, tym sadzi się głębiej. Również głębiej sadzimy je im gleba jest lżejsza, bardziej piaszczysta.

Ważna zasada! Umieszczamy cebulki tulipanów na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli, mierzonej od piętki do wierzchołka.

Przed nastaniem zimy, glebę warto wyściółkować. Odpowiednio gruba warstwa ściółki uchroni cebule tulipanów przez zimowymi mrozami.

sadzenie roślin cebulowychSadzenie roślin cebulowych
Podczas urządzania ogrodu, koniecznie uwzględnijmy rabatę z roślinami cebulowymi. Pod pojęciem roślin cebulowych kryją się nie tylko rośliny, których częścią podziemną jest cebula, ale też rośliny posiadające bulwy korzeniowe i kłącza. Wybór rozmaitych odmian i gatunków jest tu bardzo duży i do każdego typu ogrodu, znajdzie się coś odpowiedniego. Zobacz jak wykonać sadzenie roślin cebulowych i kiedy należy sadzić cebulki. Więcej...

Uprawa tulipanów wiosną

Jeżeli starannie przygotowaliśmy stanowisko uprawy i posadziliśmy cebulki w odpowiedni sposób, dalsza uprawa tulipanów nie powinna sprawiać większych trudności. Gdy nadejdzie wiosna będziemy mogli się cieszyć wychodzącymi z gleby łodygami tulipanów, a potem pięknymi kwiatami. Nie zapominajmy tylko o regularnym podlewaniu roślin. Należy je rozpocząć gdy nad ziemią widać już częsci zielone roślin i kontynuować do ok. 5 tygodni po kwitnieniu. Jeżeli stanowisko uprawy odpowiednio użyźniliśmy przed sadzeniem cebul tulipanów jesienią, dodatkowe nawożenie nie jest konieczne. W przeciwnym razie korzystna może być wiosenna dawka nawozu wieloskładnikowego.

Co robić gdy tulipany przekwitną?
Gdy tulipany przekwitną wykonuje się zabieg zwany ogławianiem. Polega on na usunięciu przekwitłych kwiatowstanów. Dzięki temu rośliny wytworzą więcej cebul przybyszowych, co z kolei pozwoli nam powiększyć tulipanową kolekcję.

uprawa tulipanów
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji tulipany obficie zakwitną

Wykopywanie i przechowywanie tulipanów
Gdy obumrą również liście tulipanów, cebule należy wykopać. Najlepiej zrobić to w pogodny, bezdeszczowy dzień, gdy gleba jest sucha. Wykopane cebule tulipanów oczyszcza się z grudek ziemi, lekko podsusza i składa w przewiewnym, chłodnym pomieszczeniu, np. wietrzonej od czasu do czasu piwnicy. Wietrzenie pomieszczenia, w którym przechowywane są tulipany, jest ważne aby cebule nie zwilgotniały i nie zostały porażone przez infekcje grzybowe. Oczywiście cebule z oznakami porażenia chorobowego należy wyrzucić, gdyż nie nadają się do dalszej uprawy. Kwiatów z nich już nie będzie i jedynie przyczynią się do zainfekowania pozostałych cebul, a wówczas uprawa tulipanów może zakończyć się niepowodzeniem.

Czy cebul można nie wykopywać?
Cebulek wielu odmian tulipanów można nie wykopywać. Jednak w kolejnych latach cebule będą się coraz bardziej zagłębiać, będą kwitły coraz słabiej, aż w końcu zaginą. Zwiększa się też ryzyko porażenia ich przez choroby. Jeżeli zatem chcemy w kolejnych latach mieć rabaty z pięknie kwitnącymi tulipanami, cebule koniecznie wykopujmy co roku i sadźmy na nowe miejsce.

Przeczytaj również:

Kwiaty cebulowe sadzone wiosnąKwiaty cebulowe sadzone jesienią
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to grupa wspaniałych roślin ogrodowych, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Są wśród nich jednak wyjątki, które zakwitną już tej samej jesieni! Zobacz jak przygotować się do sadzenia kwiatów cebulowych, jak wykonać sadzenie i na jakiej głębokości oraz jakie są wymagania poszczególnych gatunków kwiatów cebulowych sadzonych jesienią. Więcej...

bukiety z tulipanówBukiety z tulipanów
Bukiety z tulipanów to jedne z najpopularniejszych bukietów kwiatowych. Nadają się na wiele okazji, a kwiaty tulipanów występują w wielu ciekawych kolorach i kształtach, co daje także okazję do łączenia tulipanów z wieloma innymi roślinami. Oto ciekawe i inspiracje i pomysły na bukiety z tulipanów, które doskonale sprawdzą się przy różnych okazjach. Więcej...

narcyzy - odmiany, uprawa, sadzenieNarcyzy - odmiany, uprawa, sadzenie
Narcyzy to kwiaty cebulowe kwitnące wiosną, kojarzone najczęściej z kolorem żółtym, choć są i odmiany kwitnące na biało, pomarańczowo czy różowo. Z powodzeniem mogą być uprawiane na ogrodowych rabatach, jak i w doniczkach na balkonach i tarasach, a także cięte do wazonu. Zobacz kiedy i jak przeprowadzić sadzenie cebul narcyzów oraz jak wygląda uprawa tych kwiatów w ogrodzie. Więcej...

Opracowano na podstawie: Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 675 do 680; Joanna Krause, Kwiaty cebulowe, Wydawnictwo Działkowiec, Warszawa 2002, s. 155-160; Monika Henschke, Sadzenie roślin cebulowych, Działkowiec, 1/2009, s. 35-36; Karolina Pitura, Pielęgnacja roślin cebulowych, Działkowiec, 1/2009, s. 37-39; Jacobi Karlheinz, Kwitnące rośliny cebulowe i bulwiaste, MULTICO O.W., Warszawa 1999, s. 32-33. Fot. sxc.hu oraz fotolia.com