Krokusy - uprawa, sadzenie

Krokusy (Crocus) to jedne z najwcześniej kwitnących roślin cebulowych, które zazwyczaj już od marca zachwycają swoimi pięknymi kwiatami, najczęściej białymi, żółtymi, różowymi, fioletowymi lub niebieskimi. Bardzo efektownie wyglądają posadzone na trawniku, najlepiej prezentują się rosnąc w kępkach. Zobacz jak wygląda uprawa krokusów oraz kiedy i jak sadzić cebule krokusów.

krokusy
Krokusy - Crocus

Uprawa krokusów

Historia uprawy krokusów
Zapewne niewiele osób z pośród nas wie, iż krokusy są uprawiane przez ludzi od wielu tysięcy lat. Choć zachwycają pięknem swoich kwiatów, to jednak o zainteresowaniu tymi roślinami przesądziły względy użytkowe. Krokusy od wieków używane były w medycynie, służyły do produkcji barwników i perfum, a przede wszystkim pozyskiwano z nich bardzo cenioną przyprawę - szafran. Dla uzyskania tej cennej przyprawy, uprawia się kwitnący jesienią szafran użytkowy (Crocus sativus). Aby otrzymać 1 kg szafranu potrzeba aż 170 000 kwiatów, a z jednego ha uprawy można zebrać jedynie od 15 do 25 kg tej przyprawy.

Walory ozdobne krokusów
Większość krokusów, które dziś uprawiamy dla celów ozdobnych, kwitnie wczesną wiosną - w marcu (odmiany kwitnące jesienią z reguły nie są już tak bardzo efektowne). Kwiaty skupione w małych kępach tworzą pod drzewami, krzewami i na trawnikach różnokolorowe plamy, w barwach od białej, poprzez żółtą, różową, czerwoną do fioletowoniebieskiej. Krokusy doskonale wyglądają w ogródkach przydomowych, ogrodach skalnych oraz na trawnikach. Nadają się też do uprawy pod osłonami - w doniczkach lub koszykach.

Cebulki krokusów mają niewielkie rozmiary i w rzeczywistości są bulwami pędowymi. Bulwy pędowe posiadają rośliny, które gromadzą substancje zapasowe w dolnej części głównego pędu. Po przecięciu bulwy pędowej nie zaobserwujemy pierścieni, tak jak w przypadku cebul.

Sadzenie krokusów na trawnikuSadzenie krokusów na trawniku
Krokusy to wdzięczne kwiaty cebulowe kwitnące wczesną wiosną. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają krokusy posadzone na trawniku, gdy wiosną zakwitają pomiędzy źdźbłami trawy. Sprawiają, że często jeszcze szarobury trawnik, będący w niezbyt dobrej kondycji po zimie, staje się kolorową ozdobą ogrodu. Zobacz jak i kiedy przeprowadzić sadzenie krokusów na trawniku oraz jak później pielęgnować te rośliny aby pięknie zakwitły wiosną. Więcej...

Wykopywanie i przechowywanie cebul krokusów
Krokusy przekwitają dość szybko i w maju nie ma już śladu po ich kwiatach. Cebule wykopujemy jednak dopiero w czerwcu, kiedy zaschną już także liście krokusów. Liście służą cebulkom do gromadzenia substancji odżywczych, bez których roślina nie będzie mogła zakwitnąć w kolejnym sezonie (cebulki krokusów żyją tylko jeden rok, po kwitnieniu obumierają, a na ich miejsce z grubiejących nasad liści tworzą się bulwy potomne). Jest to ważna uwaga dla osób, które rozsiewają krokusy na trawniku - aby nie uszkodzić liści zbyt wcześnie, trawę można kosić dopiero, gdy liście krokusów wyraźnie pożółkną i zaczną zasychać.

Po wykopaniu cebul oczyszczamy je i rozkładamy na kawałku papieru lub tacce aby wyschły. Następnie umieszczamy je w papierowej torebce i przechowujemy w suchym miejscu w temp. około 20°C. Warto przy tej czynności obejrzeć cebulki krokusów i wyrzucić egzemplarze z objawami porażenia chorobami grzybowymi. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji, za pomocą pędzelka na cebulki możemy nanieść proszek grzybobójczy, np. Kaptan czy Topsin. Ponownie w ziemi cebule należy umieścić jesienią, we wrześniu lub październiku.

Sadzenie krokusów

Sadzenie krokusów przeprowadza się jesienią - od września do października. Krokusy lubią stanowiska słoneczne, gleby próchnicze, łatwo się nagrzewające i wilgotne. Bez obawy możemy je sadzić na miejscach odkrytych i narażonych na wiatr.

Cebule krokusów umieszczamy na głębokości od 6 do 10 cm. Rośliny najlepiej prezentują się w kępach. W jednaj kępie może być od kilku do kilkunastu cebulek. Glebę w której umieściliśmy cebule warto przykryć cienką warstwą ściółki z torfu lub kory. Poza ogólnymi korzyściami jakie deje ściółkowanie gleby, dzięki temu zabiegowi wiosną krokusy zakwitną nieco szybciej.

Sadzenie krokusów na trawniku
Rośliny te doskonale wyglądają również na trawnikach. Przy sadzeniu cebulek krokusów na trawnikach, wybierzmy miejsca, w których darń nie jest zbyt zwarta. W luźno rosnącej trawie z niezbyt gęstymi korzeniami, pędy kwiatowe krokusów łatwiej wydostaną się na powierzchnię. Otwory, w których umieścimy cebulki, można wykonać wbijając w trawę widły i lekko je przechylając do przodu i do tyłu. Aby wyglądało to naturalnie, zadbajmy aby cebule były umieszczane nieregularnie, jakby przypadkowo.

Przeczytaj również:

krokusy jesienneKrokusy jesienne - uprawa, sadzenie, odmiany
Krokusy zakwitające wczesną wiosną cieszą oczy w wielu ogrodach. Ale nie każdy wie, że kwiaty tych wspaniałych roślin cebulowych można podziwiać też jesienią. Krokusy jesienne, choć mniej popularne, są równie ciekawe jak gatunki wiosenne. Zobacz jak wygląda uprawa i sadzenie krokusów jesiennych oraz poznaj najciekawsze odmiany tych kwiatów. Więcej...

Kwiaty cebulowe sadzone wiosnąKwiaty cebulowe sadzone jesienią
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to grupa wspaniałych roślin ogrodowych, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Są wśród nich jednak wyjątki, które zakwitną już tej samej jesieni! Zobacz jak przygotować się do sadzenia kwiatów cebulowych, jak wykonać sadzenie i na jakiej głębokości oraz jakie są wymagania poszczególnych gatunków kwiatów cebulowych sadzonych jesienią. Więcej...

sadzenie roślin cebulowychSadzenie roślin cebulowych
Podczas urządzania ogrodu, koniecznie uwzględnijmy rabatę z roślinami cebulowymi. Pod pojęciem roślin cebulowych kryją się nie tylko rośliny, których częścią podziemną jest cebula, ale też rośliny posiadające bulwy korzeniowe i kłącza. Wybór rozmaitych odmian i gatunków jest tu bardzo duży i do każdego typu ogrodu, znajdzie się coś odpowiedniego. Zobacz jak wykonać sadzenie roślin cebulowych i kiedy należy sadzić cebulki. Więcej...

Opracowano na podstawie: C. Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, Muza SA, Warszawa 1994, s. 229 - 235; Krokusy witają wiosnę, Mój Piękny Ogród, nr 2/99, s 16 - 19.