Stihl Cash Back

Lewizja liścieniowa - uprawa, rozmnażanie, odmiany

Lewizja liścieniowa to urodziwa górska bylina, która może ozdobić skalniak lub obrzeża rabat. Efektowne, gwiazdkowate kwiaty w rozmaitych kolorach pojawiają się w maju i czerwcu. W ogrodach nie jest jeszcze spotykana zbyt często, ale wystarczy zobaczyć ją w pełni kwitnienia, by powiększyć grono jej miłośników. Dowiedz się jak wygląda uprawa lewizji liścieniowej oraz w jaki sposób można ją rozmnożyć. Prezentujemy również najciekawsze odmiany lewizji liścieniowej.

Lewizja liścieniowa
Lewizja liścieniowa - Lewisia cotyledon
Fot. depositphotos

Jak wygląda lewizja liścieniowa

Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) to zimozielona bylina z rodziny zdrojkowatych (Montiaceae). Nazywana jest też lewizją zagłębioną. Jej ojczyzną są górskie obszary zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej a nazwana została na cześć amerykańskiego podróżnika i odkrywcy - Meriwethera Lewisa.

Ta górska bylina w czasie kwitnienia dorasta do 24 cm wysokości. Zimozielone, mięsiste i dość szerokie liście lewizji tworzą rozetę o średnicy do 20 cm.

Gwiazdkowate kwiaty lewizji liścieniowej o średnicy 2-4 cm pojawiają się od maja do czerwca, ale w sprzyjających warunkach roślina zakwitnie też we wrześniu. Kwiaty z wąskimi płatkami zebrane są po kilka w kwiatostany i pojawiają się na nagim pędzie wyrastającym ponad płaską rozetę. Najczęściej mają barwy w odcieniach różowego z charakterystycznymi paskami. Wyhodowano także wiele kolorowych odmian lewizji.

Lewizja liścieniowa
Lewizja liścieniowa - Lewisia cotyledon
Fot. pixabay

Lewizja liścieniowa - odmiany

Istnieje wiele mieszańców lewizji liścieniowej o wielobarwnych kwiatach. Do najbardziej popularnych odmian lewizji należą:

  • lewizja liścieniowa 'Mountain Dreams' - kwiaty różowe i morelowe,
  • lewizja liścieniowa 'Regenbogen' - kwiaty białe i żółte,
  • lewizja liścieniowa 'Elise' - kwiaty białe, pomarańczowe i różowe,
  • lewizja liścieniowa 'Yellow' - kwiaty żółte,
  • lewizja liścieniowa 'Magenta' - kwiaty czerwono-różowe.

Lewizja liścieniowa
Lewizja liścieniowa - Lewisia cotyledon
Fot. depositphotos

Warto w tym miejscu wspomnieć także o innych gatunkach lewizji, do których należą:

  • bardzo niska lewizja Tweedy'ego (Lewisia tweedyi),
  • lewizja sina (Lewisia columbiana) z najdłuższymi pędami kwiatowymi,
  • lewizja trwała (Lewisia rediviva) o szerokich liściach i dużych kwiatach,
  • lewizja drobna (Lewisia nevadensis) z wąskimi liśćmi.

Dobra rada!
Kupując roślinę warto spojrzeć na jej korzenie i sprawdzić czy są zdrowe i nie gniją. W przypadku sadzonek lewizjii jest to niestety częsta przypadłość.

Lewizja liścieniowa - uprawa w ogrodzie

Lewizja jest rośliną górską, ma więc swoje specyficzne wymagania. Przede wszystkim jest wrażliwa na nadmiar wilgoci w podłożu i nie toleruje zastoisk wodnych. W takich warunkach korzenie i liście lewizji są podatne na gnicie a rośliny mogą zamierać. Aby nie dopuścić do zalegania wody w środku rozety, najlepiej sadzić lewizję wiosną, ukośnie względem podłoża. Obsypanie rośliny drobnym piaskiem i żwirem ułatwi odprowadzanie wilgoci z jej bezpośredniego sąsiedztwa.

Lewizja liścieniowa
Lewizja liścieniowa - Lewisia cotyledon
Fot. Stickpen, Public domain, Wikimedia Commons

Lewizję podlewamy dopiero, gdy ziemia wyschnie. Wody nie wolno lać wody na liście i do środka rozety. Jeśli panuje susza i roślina nie ma dostępu do wody, jej liście marszczą się ale po podlaniu zazwyczaj odzyskują jędrność.

Ziemia dla lewizji powinna być przepuszczalna i zasobna, z domieszką piasku, żwiru i kwaśnego torfu. Roślina najlepiej będzie rosła w glebie o odczynie od kwaśnego do obojętnego, gdyż nie lubi wapnia.

Lewizja liścieniowa
Lewizja liścieniowa - Lewisia cotyledon
Fot. pixabay

Optymalne do uprawy lewizjii będzie stanowisko zaciszne, z rozproszonym światłem. Bylina ta źle znosi palące, popołudniowe słońce i upały. Dobrze byłoby aby w tym czasie osłaniała ją inna roślina lub kamienie. Z tego względu, jeśli chcemy posadzić tę bylinę na słonecznym skalniaku, najlepiej wybrać miejsce od północy. Korzenie lewizji lubią chłodne miejsca.

Przed kwitnieniem można zasilić lewizję stosując nawóz do kaktusów.

Zapamiętaj!
Lewizja liścieniowa jest tolerancyjna na krótkotrwałą suszę. Nie lubi natomiast wysokich temperatur i zalegającej w podłożu wody.

Lewizja liścieniowa - uprawa w doniczce

Lewizje mogą być uprawiane w donicach, należy jednak pamiętać o przepuszczalnym podłożu, dobrym drenażu i otworze odpływowym, ponieważ nie zniosą zalegającej wody. Na czas zimy należy je przenieść do jasnego i chłodnego pomieszczeniach oraz ograniczyć podlewanie.

Lewizja liścieniowa po przekwitnięciu

Po przekwitnięciu lewizja przechodzi w stan spoczynku. Ograniczamy wtedy podlewanie i chronimy ją przed opadami. Usuwanie przekwitających kwiatostanów sprawia, że roślina ma więcej siły na wytworzenie bardziej żywotnych nasion z pozostałych kwiatów. Obrywanie zwiędłych kwiatów wzmacnia lewizję, dzięki czemu może ona powtórzyć kwitnienie jesienią.

Lewizja liścieniowa
Lewizja liścieniowa - Lewisia cotyledon
Fot. pixabay

Lewizja liścieniowa - zimowanie

Lewizja jest mrozoodporna ale należy chronić ją przed wilgocią, szczególnie jesienią i zimą. Na ten czas można ją osłonić daszkiem z szyby lub pleksi chroniącym przed opadami lub okryć stroiszem, który też częściowo zabezpieczy roślinę przed wodą oraz wysuszającymi zimowymi wiatrami.

Większe rabaty czy skalniaki z rosnącymi lewizjami skutecznie osłonią niewysokie, przenośne tunele foliowe. Popularna osłona z plastikowej butelki może się nie sprawdzić, ponieważ na wewnętrznych ściankach będzie gromadziła się woda zagrażająca roślinie, zaś po zewnętrznych ściankach krople wody będą spływały i wsiąkały w ziemię zbyt blisko korzeni rośliny.

Lewizja liścieniowa
Lewizja liścieniowa - Lewisia cotyledon
Fot. pixabay

Lewizja liścieniowa - rozmnażanie

Lewizję można rozmnożyć przez wysiew nasion lub przez ukorzenianie rozetek. Młode rośliny należy zabezpieczyć przed opadami deszczu i śniegu.

Nasiona lewizji wymagają stratyfikacji (przemrożenia). Jesienią wysiewamy je do wilgotnego podłoża. Siewki sadzimy do doniczek z przepuszczalnym, żyznym, lekko kwaśnym i umiarkowanie wilgotnym podłożem. Ustawiamy w zacisznym i półcienistym miejscu. Na zimę donice z wysiewami dołujemy w podłożu i okrywamy.

Rośliny te nie są raczej długowieczne, ale na odpowiednim stanowisku wysiewają się same. Pozyskane w ten sposób okazy mogą różnić się od rośliny matecznej. Lewizje uzyskane z nasion kwitną po 2-3 latach.

Nowe sadzonki lewizji można także pozyskać przez ukorzenianie bocznych rozet wiosną.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. L. Hattatt, 1000 roślin ogrodowych od A-Z, Wydawnictwo Parragon, UK 2008, s. 155;
2. Katalog ozdobnych roślin ogrodowych, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2018, s. 239;
3. Katalog bylin - kwiaty, trawy i paprocie polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Praca Zbiorowa, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2018, s. 116.