Stihl Cash Back

Kleome ciernista - właściwości, wysiew, uprawa

Kleome ciernista to jednoroczna roślina o długim okresie kwitnienia doskonała na rabaty oraz na kwiat cięty. Od lipca aż do października utrzymują się miododajne kwiaty kleome zebrane w duże, luźne główki. Poznaj właściwości kleome ciernistej i możliwości jej wykorzystania w ogrodzie. Zobacz, jak wykonać wysiew nasion kleome oraz jak wygląda uprawa tej rośliny.

Kleome ciernista
Kleome ciernista - Cleome spinosa
Fot. pixabay

Jak wygląda kleome ciernista

Kleome ciernista (Cleome spinosa) to roślina jednoroczna należąca do rodziny kaparowatych (Capparidaceae) pochodząca z Ameryki Południowej. Kleome dorasta do 80-150 cm a jej silne pędy są mocno rozgałęzione i obficie ulistnione. Duże, dłoniasto sieczne liście kleome ciernistej mają kolczastą nasadę - stąd nazwa gatunku.

Największą ozdobą kleome są egzotycznie wyglądające, kuliste, luźne kwiatostany. Są one złożone z czteropłatkowych kwiatów z długimi pręcikami i mogą występować w kolorach: białym, różowym lub liliowym. Efektowne kwiaty kleome ciernistejmiododajne i stanowią cenny pożytek dla pszczół i innych zapylaczy. Kleome ciernista kwitnie od lipca do października. Po kwitnieniu zawiązują się owoce kleome w postaci długich strąków zawierających po kilkanaście drobnych, nerkowatych nasion.

Kleome ciernista
Kleome ciernista - Cleome spinosa
Fot. pixabay

Kleome ciernista - zastosowanie

Kleome jest ciekawą rośliną uprawianą na rabatach, wzdłuż murów i ogrodzeń. W drugiej połowie lata dolne liście rośliny zaczynają żółknąć, dlatego najlepiej sadzić w jej sąsiedztwie niższe rośliny, które ukryją ogołocone nasady pędów. Jest to również gatunek wykorzystywany na kwiaty cięte. Kwiaty kleome ciernistej w wazonie zachowują świeżość nawet do 2 tygodni.

Kleome ciernista - wysiew nasion

Kleome ciernista jest rozmnażana przez wysiew nasion. W marcu i kwietniu wysiewamy nasiona kleome pod osłonami do skrzynek wypełnionych podłożem do ukorzeniania. W temperaturze 18-20°C nasiona kleome kiełkują w ciągu 14-20 dni. Gdy siewki mają 2-4 liście właściwe, należy je przepikować do pojedynczych doniczek.

Kleome ciernista
Kleome ciernista - Cleome spinosa
Fot. pixabay

Po zahartowaniu roślin sadzimy je do gruntu w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Rozstawa sadzenia kleome powinna wynosić 50x50 cm. Rośliny najefektowniej wyglądają w grupie po 6-10 obok siebie.

Kleome ciernista - uprawa

Uprawa kleome ciernistej udaje się się w miejscach ciepłych, słonecznych oraz osłoniętych od wiatru. Roślina ta preferuje gleby żyzne, próchnicze, lekko wilgotne i przepuszczalne. Tworząca obfite kępy i długo kwitnąca kleome wymaga regularnego nawożenia preparatami o zwiększonej zawartości potasu. Kleome ciernista do prawidłowego rozwoju potrzebuje również regularnego podlewania. Tym bardziej, że w drugiej połowie lata dolne liście rośliny żółkną i opadają, co wpływa na wygląd kwiatów. Chcąc spowolnić ten proces należy zapewnić jej stale wilgotną glebę.

Kleome ciernista
Kleome ciernista - Cleome spinosa
Fot. pixabay

Żeby wydłużyć kwitnienie kleome ciernistej, warto na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany. W ten sposób stymulujemy roślinę do tworzenia nowych kwiatów.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. K. Wróblewska, Nowa kleome w Mój Piękny Ogród 6/2010, s. 55;
2. K. Wróblewska, Kleome ciernista w Mój Piękny Ogród 3/2011, s. 42.