Gazania lśniąca (Gazania rigens) - uprawa, zimowanie, odmiany

Gazania lśniąca (Gazania rigens) to popularna i prosta w pielęgnacji roślina, uprawiana w ogrodach i na balkonach. Od lipca aż do pierwszych przymrozków, obsypuje się jaskrawo wybarwionymi kwiatami, przypominającymi miniaturowe gerbery. Mimo, że znana jest jako roślina jednoroczna, łatwo można ją przezimować w pomieszczeniu. Zobacz jak wygląda uprawa gazanii lśniącej oraz poznaj najpiękniej kwitnące odmiany gazanii. Poznasz też prosty sposób na zimowanie gazanii, dzięki któremu roślina za rok znowu będzie cieszyć barwnymi kwiatami!

gazania lśniąca
Gazania lśniąca - Gazania rigens
Fot. pixabay.com

Gazania lśniąca - uprawa w ogrodzie i na balkonie

Uprawa gazanii lśniącej nie jest zbyt trudna. Roślina ta jest mało wymagająca i rzadko choruje, o ile zapewnimy jej odpowiednie warunki. Przede wszystkim gazanię uprawiamy wyłącznie na stanowisku słonecznym. W miejscach nawet lekko zacienionych kwiaty nie będą się rozwijały. W pochmurne dni i deszczowe lata gazania słabo kwitnie, a kwiaty pozostają zamknięte i bledną.

Gazania wymaga gleb żyznych i niezbyt wilgotnych. Odczyn pH gleby nie ma znaczenia. Na glebach mocno przepuszczalnych, przez pierwsze dwa tygodnie po posadzeniu, roślina będzie wymagała częstego nawadniania. Gdy już się dobrze zakorzeni, znosi krótką suszę. Jednak przy niedostatku wody kwitnienie jest słabsze, dlatego zaleca się podlewać gazanię podczas upalnej i bezdeszczowej pogody. Nie podlewamy jej jednak obficie i zbyt często, wystarczy 1 raz w tygodniu. Roślinę najlepiej podlewać rano, aby woda zatrzymująca się na liściach zdążyła wyschnąć przed nocą. W ten sposób unikniemy chorób grzybowych.

Gazanię możemy uprawiać na rabatach, skalniakach lub w pojemnikach. W uprawie pojemnikowej gazania jest bardziej wymagająca. Konieczne jest wówczas regularne podlewanie i nawożenie gazanii. Należy unikać przelewania roślin w donicy, ponieważ bardzo źle to znoszą. Z kolejnym podlewaniem czekamy do momentu, gdy podłoże w donicy będzie suche. Na dnie donicy warto wysypać wartę drenażu. Co 14 dni dokarmiamy gazanię nawozem dla roślin kwitnących.

Warto wiedzieć! Aby przedłużyć kwitnienie gazanii na bieżąco uszczykujemy przekwitające kwiaty.

Gazania lśniąca - zimowanie

Gazania lśniąca zwykle uprawiana jest jako roślina jednoroczna, jednak w odpowiednich warunkach można przechować ją do kolejnego roku.

W celu przezimowania rośliny, przed pierwszymi przymrozkami gazanię wykopujemy z ziemi i przesadzamy do donicy. Wcześniej przycinamy wszystkie kwitnące pędy. Donicę z gazanią umieszczamy w suchym pomieszczeniu, dobrze oświetlonym naturalnym światłem, w którym temperatura w ciągu zimy nie będzie spadała poniżej 0°C. Optymalna temperatura zimowania gazanii to 5-10°C. Podłoże w donicy, przez cały okres zimowania, utrzymujemy lekko wilgotne, tak aby nie przesuszyć korzeni.

Pod koniec lutego dzielimy gazanię na pół i przesadzamy do świeżej ziemi. W tym czasie również przenosimy roślinę do cieplejszego pomieszczenia (ok. 15°C) i zaczynamy częściej podlewać, aby powoli wybudzać ją ze spoczynku zimowego. Po 15 maja, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków, gazanię możemy posadzić na ogrodową rabatę.

gazania lśniąca
Gazania lśniąca - Gazania rigens
Fot. ©Rafał Okułowicz

Gazania lśniąca - odmiany

Odmiany gazanii, ze względu na ich różnorodność, podzielono na grupy:

 1. Kiss - są to odmiany gazanii wcześnie kwitnące, kwiaty pojawiają się już w czerwcu. Rośliny zachowują zwarty pokrój. Polecane są do uprawy pojemnikowej. Jest to najbogatsza grupa odmian, wśród których wyróżnić można m. in.:
  • Frosty - z białym nalotem na liściach
  • White Flame - boki płatków wybarwione są kontrastowo do paska przecinającego środek płatka
  • Bronze Star - płatki brązowe z żółtą końcową i zielonym pierścieniem wokół złotego środka
  • Lemon Shades - kwiaty cytrynowożółte o cieniowanych płatkach
  • Mahogany - kwiaty mahoniowe
 2. Gazoo - odmiany te charakteryzują się obfitym kwitnieniem przez całe lato. Kwiaty o czystych barwach. Największą zaletą tych odmian jest to, że kwiaty pozostają otwarte nawet podczas pochmurnej pogody.
  • Clear Orange - kwiaty pomarańczowe
  • Clear Vanilla - kwiaty kremowobiałe
  • Clear Yellow - kwiaty żółte
 3. New Day i Daybreak - kwiaty tych odmian są większe niż u innych odmian (10-12 cm średnicy) i osadzone na krótkich szypułkach, zachowują intensywne kolory płatków, nawet przy słabym nasłonecznieniu. Otwierają się wcześnie rano i pozostają otwarte do zachodu słońca.
  • Rose Stripe - płatki z ciemno różowym paskiem na białym tle
  • Red Shades - kwiaty ciemnoczerwone
  • Pink Shades - płatki różowe z jaśniejszą końcówką
 4. Talent - odmiany o ozdobnych liściach i kwiatach zamykających się tylko na noc. Liście mają ciekawy szary kolor, który sprawia, że rośliny wyglądają atrakcyjnie nawet przy zamkniętych kwiatach.
  • Rose Shades - kwiaty różowe
  • Red Shades - kwiaty w kolorze rdzy
  • White - kwiaty białe z żółtym środkiem
 5. Mini-Star - są to karłowe odmiany gazanii, dorastające do 15-20 cm wysokości, tworzące regularne, kuliste kępki. Szczególnie polecane do uprawy w doniczkach. Kwiaty są niewielkie (6-7 cm średnicy), występują w ciepłych odcieniach żółtego, pomarańczowego, brązowego i różowego oraz w kolorze białym.
  • Tangerine - płatki i środek jednolicie pomarańczowe

mgr inż. Agnieszka Lach

Przeczytaj również:

Stokrotka afrykańska - uprawa, rozmnażanie, zimowanieStokrotka afrykańska - uprawa, rozmnażanie, zimowanie
Stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis) od maja do października obsypuje się kwiatami podobnymi do stokrotek, które mogą mieć różną barwę i ciekawy kształt. W naturalnych warunkach jest rośliną wieloletnią, natomiast w naszym klimacie stokrotka afrykańska uprawiana jest zwykle jako roślina jednoroczna. Istnieje jednak sposób, aby zachować stokrotkę afrykańską do następnego roku. Więcej...

Kwiaty na słoneczny balkon
W jaki sposób dobrać kwiaty na słoneczny balkon i jak zapewnić tym roślinom odpowiednie warunki aby zdrowo rosły i pięknie kwitły? Poznaj najpiękniejsze kwiaty na słoneczny balkon, takie jak pelargonie, surfinie, werbeny oraz wiele innych. Przedstawiamy pomysły na obsadzenie słonecznego balkonu kwiatami oraz podpowiadamy jak wygląda sadzenie, uprawa i pielęgnacja kwiatów na słonecznym balkonie. Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące sprawią, że rabata kwiatowa będzie wypełniona barwnymi kwiatostanami niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni. Oto nasze zestawienie - 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...

Opracowano na podstawie: U. Puczel, Kwiaty jednoroczne i dwuletnie, Wydawnictwo działkowiec, Warszawa 2007, str. 48.