Stihl Cash Back

Cyprysik domowy. Uprawa cyprysika w doniczce

Cyprysik domowy to określenie niektórych odmian cyprysa wielkoszyszkowego (Cupressus macrocarpa) uprawianego w doniczkach. W okresie świątecznym coraz częściej pełnią one rolę bożonarodzeniowego drzewka. Naturalny, stożkowy pokrój i gęste igiełki cyprysika czynią z niego urokliwą, miniaturową choinkę, która zmieści się w każdym wnętrzu. Poznaj najlepsze odmiany cyprysa wielkoszyszkowego do uprawy domowej oraz zasady ich pielęgnacji.

Cyprysik domowy
Cyprysik domowy
Fot. depositphotos

Jak wygląda cyprysik domowy?

Cyprys wielkoszyszkowy (Cupressus macrocarpa) jest iglastym drzewem z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Pochodzi z południowej Kalifornii i jak sama nazwa wskazuje, wytwarza szyszki – kuliste i brązowe. Tak się jednak dzieje tylko w naturalnych warunkach, gdyż rośliny uprawiane w doniczkach szyszek nie zawiązują. Drzewo to w naturze dorasta nawet do 30 m wysokości ale cyprysy uprawiane w doniczkach po kilkunastu latach osiągają nie więcej jak 3 m wysokości.

Drzewko z cyprysika przyozdobione lampkami LED, niedużymi ozdobami, piernikami lub suszonymi plasterkami pomarańczy jest pięknym, świątecznym akcentem. I choć często traktowane jest jako roślina sezonowa, przy prawidłowej pielęgnacji może zdobić wnętrze znacznie dłużej.

Cyprysik domowy - uprawa w doniczce

Cyprysy uprawiane w doniczkach nie są mrozoodporne i nie zimują w gruncie, dlatego najczęściej uprawiane są w pomieszczeniach. Gdy temperatura na zewnątrz będzie dodatnia, można je wystawić na balkon lub taras.

Stanowisko uprawy cyprysika domowego powinno być jasne lub półcieniste, nie może być bezpośrednio nasłonecznione. Przerzedzone dolne gałązki lub zbyt słabo się rozgałęziające mogą oznaczać niedobór światła. Gałązki niedoświetlone mogą także tracić intensywny kolor i wyciągać się. Na balkonie lub tarasie najlepsze będzie miejsce osłonięte od wiatru.

Cyprysik domowy
Cyprysik domowy
Fot. depositphotos

Bardzo istotne w pielęgnacji cyprysika doniczkowego jest zapewnienie mu chłodnego miejsca w zimie (5-10°C). Jeśli nie mamy takiej możliwości, lepiej nie stawiać jej w pobliżu grzejnika. Zbyt wysoka temperatura otoczenia może spowodować usychanie drzewka.

Uwaga!
Zbyt ciepłe miejsce zimowania cyprysika oraz suche powietrze w okresie grzewczym mogą sprzyjać inwazji przędziorków. Po stwierdzeniu obecności tych szkodników roślinę najlepiej opryskać jednym z naturalnych preparatów owadobójczych do roślin doniczkowych, np. Agrocover Spray, Emulpar Spray, Polysect Długo Działający Hobby lub Spruzit Spray.

Podlewanie cyprysika w doniczce należy ograniczyć zimą, natomiast latem należy go podlewać umiarkowanie. Nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej albo jej zalania. Niewystarczająca wilgotność podłoża może doprowadzić do uschnięcia rośliny. Cyprysik domowy potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, dlatego dobrze jest go zraszać miękką wodą raz w tygodniu. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu może doprowadzić do brązowienia i kruszenia się igieł.

Zapamiętaj!
Aby nie dopuścić do zasychania cyprysika w doniczce, regularnie go podlewaj i zraszaj gałązki.

Doniczki z roślinami sprzedawanymi w kwiaciarniach często są nieduże i wypełnione lekkim oraz szybko wysychającym podłożem, dlatego po zakupie cyprysika warto przesadzić do większej doniczki z odpowiednią ziemią i obficie podlać. Najlepsze będzie podłoże żyzne, próchnicze i przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Może być to gotowa ziemia do iglaków sprzedawana w sklepach ogrodniczych. W kolejnych latach uprawy cyprysika przesadza się co 2-3 lata lub w przypadku starszych okazów, jeszcze rzadziej, gdy korzenie przerosną doniczkę.

Cyprysik domowy
Cyprysik domowy
Fot. depositphotos

W razie potrzeby cyprysiki można wiosną przycinać i kształtować. Regularnie formowane zachowają ładny stożkowy kształt. Nowe pędy wykształcają się dość szybko i ładnie zagęszczają roślinę. Aby cyprysik zbyt szybko nie przyrastał, wiosną i latem, raz na miesiąc stosuje się zaledwie połowę dawki nawozu dla roślin iglastych.

Warto wiedzieć!
Olejki eteryczne cyprysika domowego mogą podrażniać skórę wrażliwych osób i źle oddziaływać na alergików.

Cyprysik domowy - odmiany

Niektóre odmiany cyprysów wielkoszyszkowych z powodzeniem mogą być uprawiane w doniczkach. Przy odpowiedniej pielęgnacji staną się piękną ozdobą wnętrza lub tarasu. Najlepiej w hodowli doniczkowej sprawdzają się:

Cyprys wielkoszyszkowy 'Goldcrest Wilma' - bardzo dekoracyjna odmiana o jasnozielonych pędach z drobnymi igłami, które wydzielają przyjemny, cytrynowy zapach. Cyprys ten posiada regularny stożkowy pokrój. Przy starannej pielęgnacji może dorosnąć do 3 m wysokości ale w razie potrzeby można go przycinać i formować. W domowych warunkach nie wytwarza szyszek. W sezonie okołoświątecznym jest odmianą cyprysa najczęściej wybieraną jako żywa choinka.

Cyprysik domowy
Cyprysik domowy
Fot. depositphotos

Cyprys wielkoszyszkowy 'Karoonda' - odmiana o kolumnowym pokroju z dość ściśle ułożonymi rozgałęzieniami. Posiada łuskowate igły w soczyście zielonym kolorze.

Cyprys wielkoszyszkowy 'Saligna Aurea' - atrakcyjne drzewko o rozłożystym pokroju i złocistych igłach. W odpowiednich warunkach osiąga ok. 2 m wysokości.

Kupując cyprysika w doniczce, warto sprawdzić czy jego system korzeniowy jest dobrze przerośnięty przez podłoże. Warto także dokładnie obejrzeć gałązki i upewnić się czy nie ma na nich szkodników lub oznak chorób.

Opracowano na podstawie:
1. H. Heitz, Jak kwitną i owocują najpiękniejsze rośliny doniczkowe, Wiedza i Życie, Warszawa 1992, s. 157;
2. B. Łubkowska, Świąteczne rośliny, Działkowiec nr 01/2019, s. 10-11;
3. A. Krzymińska, Choinka inaczej, Działkowiec nr 12/2019, s. 4-5.

Przeczytaj również:

choinka cięta czy w doniczceChoinka cięta czy w doniczce
Co roku przed Bożym Narodzeniem powraca dylemat jakie drzewko wybrać. Lepsza jestchoinka cięta czy w doniczce? Jakie są wady i zalety jednej i drugiej? Podpowiadamy czym się kierować podczas zakupu choinki, aby drzewko zdobiło mieszkanie jak najdłużej. Więcej...

iglaki na balkon i tarasIglaki na balkon i taras
Zimozielone iglaki na balkonach i tarasach wyglądają efektownie i elegancko, stanowiąc całoroczną ozdobę. Dowiedz się jakie iglaki na balkon i taras są najlepsze oraz jak należy je pielęgnować. Więcej...

Tuja w doniczce na balkonieTuja w doniczce na balkonie
Poznaj odmiany tui polecane na balkony, zobacz jak pielęgnować tuje rosnące na balkonie i w jaki sposób zabezpieczyć je przez mrozami, aby przetrwały mroźne zimy przez wiele lat! Więcej...