Stihl Cash Back

Cięcie aronii. Jak i kiedy przycinać aronię?

Dobrze wykonane cięcie aronii wpływa korzystnie na wzrost krzewu, poprawia jego wygląd zewnętrzny i żywotność. Odpowiednie prześwietlanie sprawia także, że cała korona posiada swobodny dostęp do promieni słonecznych, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie plonów. Cięcie, to wreszcie idealny sposób na odmładzanie starych krzewów aronii, które lata najlepszego owocowania już dawno mają za sobą. Zobacz jak i kiedy przycinać aronię aby zdrowo rosła, ładnie się krzewiła i obficie owocowała!

cięcie aronii
Cięcie aronii. Jak i kiedy przycinać aronię?

Dlaczego cięcie aronii jest tak ważne?

Aronia jest krzewem niezwykle światłolubnym. Niestety ma tendencję do zbyt silnego zagęszczania, dlatego przycinanie aronii jest zabiegiem niezbędnym. Nieprzycinana roślina bardzo szybko i intensywnie się rozkrzewia, osiągając jednocześnie bardzo duże rozmiary. W konsekwencji musi przeznaczyć więcej składników odżywczych na utrzymanie pędów, co wpływa niekorzystnie na powstawanie kwiatów i utrzymanie owoców.

Jak prawidłowo przycinać aronię?

1. Cięcie aronii po posadzeniu

Bezpośrednio po posadzeniu aronia nie wymaga cięcia - o ile sadzonka miała rozbudowany i silny system korzeniowy. Jeśli była jednak słaba, w pierwszym roku przycinamy pędy aronii o 1/3. Pobudzi to roślinę do silniejszego rozkrzewienia się, wzmocnienia systemu korzeniowego i zawiązywania owoców. Jeśli nasz ogródek działkowy położony jest na ubogiej w składniki odżywcze glebie, możemy na tym etapie przyciąć aronię mocniej - najlepiej nad 2-3 oczkiem nad powierzchnią ziemi. To zwiększy szansę krzewu na przyjęcie się w trudniejszych warunkach i dostosowanie się do nich.

W kolejnych pięciu latach podczas cięcia aronii skupiamy się przede wszystkim na pędach chorych, uszkodzonych, wyraźnie osłabionych, rosnących pod nienaturalnym kątem, pokładających się lub nadmiernie zagęszczających krzew. Zostawiamy natomiast młode, silne, pionowo lub ukośnie rosnące pędy.

2. Wycinanie odrostów korzeniowych aronii

Aronia ma tendencję do tworzenia licznych odrostów korzeniowych, które osłabiają roślinę i bardzo silnie ją zagęszczają. Może to prowadzić nawet do ogołocenia i zasychania pędów szkieletowych (z powodu niedoboru światła). Dlatego konieczne jest także wycinanie odrostów korzeniowych aronii. Możemy je wykorzystać, jako nowe sadzonki.

3. Cięcie prześwietlające aronię

Krzew aronii najlepiej owocuje na młodych pędach, które mają od 2 do 6 lat. Najlepsze jakościowo owoce pozyskujemy zwykle z pędów 2-3 letnich. Dlatego też w kolejnych latach do wycięcia wybieramy pędy ponad sześcioletnie. Aby osiągnąć jak najlepsze plony, powinno się zachować równowagę między starymi usuwanymi pędami, a nowymi jednorocznymi. Równowaga powinna dotyczyć całej rośliny - pędy najmłodsze powinny stanowić około 1/3 całego krzewu, kolejną 1/3 - pędy do 4 lat, a resztę pędy 5-6 letnie. Ważne również, by przestrzennie rozplanować przycinanie - powinniśmy skupić się zarówno na pędach zewnętrznych, jak i na wewnętrznych. Tyko tego rodzaju cięcie aronii zapewni swobodny dostęp promieni słonecznych do owoców, oraz nie zaburzy estetycznego wyglądu krzewu.

Aronia czarnoowocowa - uprawa, sadzenie, zbiór owoców
Aronia czarnowocowa jest krzewem dość rzadko spotykanym w ogrodach działkowych. Przyczyną zapewne jest niezbyt ciekawy smak jej owoców, bardzo cierpkich przy spożywaniu na surowo. Tymczasem jest to roślina doskonała do uprawy amatorskiej - ma małe wymagania, jest wysoce mrozoodporna, rzadko atakują ją choroby czy szkodniki, a owoce aronii, doskonałe na przetwory, są skarbnicą substancji odżywczych, witamin i minerałów. Więcej...

4. Cięcie odmładzające starych krzewów aronii

Jeśli nasz krzew osiągnął zbyt duże rozmiary, lub jest wyraźnie stary i osłabiony, możemy dokonać cięcia gałęzi. Przycinamy je wówczas nawet o połowę (pilnując by cięcie wykonane zostało nad bocznym rozgałęzieniem lub krótkopędem). Zwykle nie wykonuje się tego zabiegu, jednak w powyższych przypadkach pomoże to odmłodzić krzew aronii i zmobilizować go do wypuszczania nowych, zdrowych pędów. Należy jednak pamiętać, aby jednorazowo nie odmładzać więcej niż 1/4 wszystkich pędów szkieletowych krzewu. W przeciwnym wypadku możemy poważnie zaszkodzić jego zdrowotności i drastycznie zmniejszyć plony (krzew będzie się bronił - skupi się na odnawianiu pędów - nie na owocowaniu).

5. Higiena podczas cięcia aronii

Cięcia aronii dokonujemy zawsze czystymi i ostrymi narzędziami. Najlepiej wykonać jednorazowe, pełne cięcie - unikniemy wówczas postrzępionych i poszarpanych końcówek pędów, które mogą stać się źródłem zakażenia rośliny np. chorobami grzybowymi. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji możemy także posmarować zdrewniałe, grubsze przycięte pędy aronii maścią ogrodniczą zawierającą w składzie fungicydy.

Kiedy przycinać aronię?

Odpowiedni termin cięcia aronii jest bardzo ważny. Źle rozplanowane w czasie cięcie może negatywnie wpłynąć na owocowanie i w konsekwencji znacznie obniżyć późniejsze plony. Zalecanym przez doświadczonych ogrodników terminem przycinania aronii jest wczesna wiosna (kwiecień). Wówczas pędy pozostają jeszcze w spoczynku i nie są widoczne dobrze rozwinięte pąki. Najlepiej wybrać moment, kiedy pąki liściowe zaczynają powoli nabrzmiewać - wówczas będziemy w stanie najdokładniej zidentyfikować gałęzie chore i uschnięte, których bezwzględnie należy się pozbyć.

Pamiętajmy, aby do cięcia aronii wybrać okres bezmroźny i bezdeszczowy!

Istnieje też wyjątek od reguły dotyczącej wiosennego cięcia - wczesną jesienią można skracać nowe pędy aronii, które pojawiły się już w okresie kwitnienia rośliny.

Nabierz pewności w przycinaniu roślin owocowych

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia 2” poświęcona przycinaniu drzew i krzewów owocowych.

Jest to druga część bestsellerowej książki „Szkoła cięcia”, w której Autorki Lucyna i Alicja Grabowskie w prosty i jasny sposób wyjaśniały tajniki cięcia roślin ozdobnych. Pierwszą książkę "Szkoła cięcia" za prosty język i wyraźne, dokładne rysunki pokochali posiadacze ogrodów w całej Polsce. Książka szybko stała się bestsellerem - 20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!

„Szkoła Cięcia 2” sprawi, że nabierzesz pewności w przycinaniu drzew i krzewów owocowych i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami oraz obficie owocowały. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia 2

Zobacz również:

cięcie drzew i krzewów owocowychCięcie drzew i krzewów owocowych
Aby zapewnić zdrowy wzrost drzew i obfite plony w naszym sadzie, powinniśmy regularnie, corocznie przeprowadzać cięcie drzew i krzewów owocowych. Poprzez cięcie możemy nadawać młodym roślinom pożądane kształty i stymulować wyrastanie nowych, silnych pędów. Warto zatem poznać tajniki sztuki cięcia drzew i krzewów owocowych. Więcej...

nalewka z aroniiNalewka z aronii - z miodem, liśćmi wiśni i inne przepisy
Aronia to dość łatwy w uprawie krzew, dający zdrowe i pełne witamin owoce doskonałe na przetwory. Jednym z najbardziej znanych i cenionych przepisów jest nalewka z aronii. Nalewka ta nie tylko dobrze smakuje ale też, pita z umiarem, posiada dużo właściwości zdrowotnych. Poznaj ciekawe przepisy na nalewkę z aronii z różnymi dodatkami i przekonaj się w jak prosty sposób można zrobić pyszną i zdrową nalewkę aroniową z miodem lub liśćmi wiśni. Więcej...

Przetwory z aronii - przepis na sok, wino i dżem
Aronia to krzew o niezwykle wartościowych owocach, będących doskonałym surowcem na wszelkie przetwory. Z owoców aronii można zrobić sok, konfitury, a nawet wino czy nalewkę. Są one nie tylko smaczne ale też zdrowe, gdyż spożywanie owoców aronii pomaga zapobiegać miażdżycy i nowotworom. Oto najlepsze przepisy na smaczne i zdrowe przetwory z aronii, które każdy może zrobić sam. Więcej...