Stihl Cash Back

Choroby kaktusów. Dlaczego kaktus usycha, marszczy się i gnije?

Nieprawidłowo pielęgnowane kaktusy mogą zapadać na choroby. Gdy kaktus usycha, więdnie, gnije lub przebarwia się, jest to znak, że mamy do czynienia z chorobą o podłożu fizjologicznym, bakteryjnym lub grzybowym. Warunkiem skutecznego zwalczania chorób kaktusów jest ich wczesne rozpoznanie i zastosowanie właściwego leczenia. Poznaj najczęściej występujące choroby kaktusów i dowiedz się jak pomóc osłabionym roślinom.

choroby kaktusów
Choroby kaktusów. Dlaczego kaktus usycha, marszczy się i gnije?
Fot. depositphotos

Choroby fizjologiczne kaktusów

1. Odwodnienie

Kaktusy w okresie wegetacji potrzebują dużo wody do prawidłowego rozwoju. Zbyt rzadkie lub zbyt skąpe podlewanie kaktusów powoduje zahamowanie ich wzrostu i przejście w stan uśpienia. Jeśli warunki przez dłuższy czas nie ulegają poprawie, rośliny zaczynają zużywać zapasy wody zgromadzone w łodygach. W wyniku tego kaktusy zaczynają się marszczyć i więdnąć. Obfite podlewanie kaktusów w tym momencie może nie pomagać, ponieważ podłoże w doniczce przy długim przesuszeniu staje się spieczone i przestaje wchłaniać wodę. Wówczas rośliny trzeba przesadzić do świeżego podłoża.

Aby uniknąć odwodnienia kaktusów musimy starać się podlewać je w okresie wegetacji nie rzadziej niż raz na 3 tygodnie. Trzeba to robić tak, aby woda przeniknęła w głąb ziemi, aż do samego dna doniczki. Najlepiej zaś doniczki z kaktusami wstawiać do miski z wodą i pozwolić aby całe podłoże w doniczkach dobrze nasiąkneło wilgocią.

2. Oparzelizny

Szybki wzrost temperatury, silne nasłonecznienie i brak właściwej wentylacji prowadzą do porażenia cieplnego roślin. Powoduje to czerwienienie skórki kaktusów, a z czasem poparzenia. Poparzenia objawiają się zagłębionymi, białym plamami na kaktusach, które mogą pozostawać na roślinach nawet przez kilka lat.

Do poparzeń kaktusów dochodzi najczęściej wiosną, gdy przenosi się je z pomieszczeń, w których zimowały na parapet okienny oraz latem, po dłuższych okresach pochmurnej pogody. Aby uchronić kaktusy przed oparzeniami, w godzinach południowych należy je cieniować białym papierem i dbać o właściwe wietrzenie pomieszczeń, w których są uprawiane.

3. Chloroza, wypłowienie

Zbyt mała ilość światła słonecznego powoduje żółknięcie pędów kaktusów. Takie objawy nazywamy wypłowieniem, któremu często towarzyszy deformacja pędów, spowodowana wyciąganiem się roślin w kierunku słońca. Przestawienie kaktusów w lepiej nasłonecznione miejsce pozwala im wrócić do zdrowia.

choroby
Zniekształcenie pędu kaktusa spowodowane niedostyatkiem słońca
Fot. ©Agnieszka Lach

Natomiast chloroza kaktusów wywołana jest niedoborem magnezu, żelaza lub manganu. Występuje on na skutek niemożliwości pobierania tych składników z powodu zbyt wysokiego odczynu podłoża. Zbyt wysokie pH podłoża (powyżej 7) powoduje również więdnięcie i gnicie kaktusów. Żeby utrzymać prawidłowy odczyn podłoża, kaktusy trzeba podlewać miękką lub zakwaszoną wodą. Rośliny z objawami niedoborów składników pokarmowych należy dokarmić rozcieńczonym w wodzie nawozem wieloskładnikowym lub przesadzić do świeżego podłoża.

Choroby bakteryjne kaktusów

1. Miękka zgnilizna kaktusów

Jest to choroba bakteryjna kaktusów, która występuje najczęściej na wiosnę. Wywołuje ją bakteria Erwinia carotovora. Spowodowana jest podlewaniem kaktusów w czasie niskiej temperatury oraz brakiem wietrzenia roślin. Pierwsze objawy miękkiej zgnilizny widoczne są u podstawy pędu kaktusa, w postaci szarych, lekko zapadniętych plam. Plamy na pędach szybko się powiększają i z czasem brązowieją, a kaktus zaczyna gnić. Łodyga kaktusa w miejscu plamy załamuje się, a z wewnątrz wydobywa się żółtawa, cuchnąca maź.

We wczesnej fazie choroby ratunkiem dla kaktusów jest dokładne oczyszczenie porażonych miejsc do zdrowej tkanki i zasmarowanie ich sproszkowanym węglem aktywnym oraz opryskanie roślin Miedzianem 50 WP lub preparatem Biosept Active. Silnie porażonych roślin nie da się już uratować, dlatego należy je wyrzucić razem z podłożem.

Choroby grzybowe kaktusów

1. Plamistość pędów

Plamistość pędów kaktusa jest chorobą grzybową, wywoływaną przez grzyba Dreschlera cactivora. W wyniku tej choroby na pędach kaktusów pojawiają się jasne, suche i lekko zagłębione plamy o średnicy kilku centymetrów. Dodatkowo wierzchołki pędów i uszkodzone tkanki kaktusów żółkną. Plamy bardzo szybko się rozszerzają, a chore części pędów lub całe rośliny zamierają.

Aby uniknąć pojawiania się tej choroby, należy unikać uprawy kaktusów w warunkach zbyt wysokiej wilgotności powietrza i podłoża. Rośliny należy ustawiać tak, aby wzajemnie nie uszkadzały się cierniami, ponieważ do infekcji często dochodzi w miejscu zranień. Gdy pojawią się pierwsze objawy plamistości pędów, należy opryskać kaktusy preparatem grzybobójczym, np. Topsin M 500 SC. Nigdy nie stosujemy go w pomieszczeniach mieszkalnych (na czas oprysku kaktusy należy wynieść na zewnątrz).

2. Fytoftoroza

Fytoftoroza, wywoływana przez grzyba Phytophthora cactorum, objawia się brązowymi plamami pojawiającymi się początkowo u nasady pędów kaktusa. Plamy szybko się powiększają, a chore części pędów lub całe rośliny zamierają. Rozwojowi fytoftorozy sprzyja zbyt częste i obfite podlewanie kaktusów. Chore rośliny należy wyrzucić, a inne podlać środkiem biologicznym Polyversum WP (0,5 g na 1 l wody).



Przeczytaj także: