Stihl Cash Back

Szkodniki kaktusów. Przędziorki, tarczniki i wełnowce na kaktusach

Kaktusy, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, mogą być atakowane przez szkodniki. Najczęściej spotykane są wełnowce na kaktusach ale rośliny te mogą być atakowane też przez tarczniki czy przędziorki. Osłabienie wzrostu i żółknięcie, widoczne białawe tarczki lub kłaczki białej wydzieliny, przypominającej wełnę, to nie które z objawów świadczących o ataku szkodników. Zobacz jak rozpoznać szkodniki kaktusów i co robić aby pomóc roślinie. Podpowiadamy polecane opryski na szkodniki kaktusów.

szkodniki kaktusów
Wełnowce na kaktusie
Fot. ©Agnieszka Lach

Wełnowce na kaktusach

Wełnowce to najbardziej uciążliwe szkodniki kaktusów. Na kaktusach można spotkać dwa rodzaje wełnowców.

Wełnowiec korzeniowy (Ripersia falcifera) żyje na korzeniach kaktusów, najczęściej w przesuszonym podłożu. Jego ciało otoczone jest białą, woskową wydzieliną. Korzenie kaktusów opanowane przez tego szkodnika wyglądają jak oblepione watą. Silnie zaatakowane kaktusy żółkną i usychają.

Wełnowiec korzeniowy bardzo szybko się rozmnaża, a jego larwy przechodzą na sąsiednie rośliny. Rozmnażanie wełnowca korzeniowego można ograniczyć przez dodanie do podłoża torfu oraz uprawę kaktusów w nieporowatych pojemnikach (np. z tworzyw sztucznych). Pozbycie się tych szkodników z kaktusa jest bardzo trudne. Kaktusa trzeba wyjąć z doniczki, dokładnie oczyścić z ziemi i staranie opłukać pod strumieniem wody, a następnie jego korzenie wyczesać szczoteczką. Po osuszeniu rośliny należy posadzić ją w świeżym podłożu i regularnie kontrolować stan jej korzeni, aby nie dopuścić do ponownego pojawienia się szkodnika.

Drugim rodzajem są wełnowce żyjące na pędach kaktusów (Pseudococus sp.). Wyglądem przypominają stonogi, mają owalny kształt i różowy lub pomarańczowy kolor. Pokryte są grubą warstwą woskowego nalotu i wytwarzają wydzielinę, która wygląda jak kłębki waty. Najczęściej żerują na młodych częściach roślin i w zagłębieniach między pędami. Silne porażenie przez wełnowce powoduje osłabienie i gnicie kaktusów.

Zwalczanie wełnowców na kaktusach jest niezwykle trudne i czasochłonne. Szkodniki trzeba usuwać ręcznie i niszczyć. W tym celu stosuje się patyczki higieniczne nasączone w denaturacie, a następnie opłukuje dokładnie roślinę pod bieżącą wodą. Pojawieniu się wełnowców na pędach kaktusów sprzyjają: wysoka temperatura i suche powietrze. Szczególnie często pojawiają się na roślinach zimujących na parapetach w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem.

szkodniki kaktusów
Wełnowce na kaktusie
Fot. sylvka, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

W przypadku częstego nawrotu wełnowców konieczne jest zastosowanie preparatów owadobójczych np. owadobójczych pałeczek doglebowych Sanium PIN lub preparatu do oprysku na szkodniki kaktusów Substral Polysect Hobby 750 ml.

Tarczniki na kaktusach

Kolejnymi szkodnikami kaktusów są tarczniki. Na kaktusach najczęściej pojawia się tarcznik kaktusowiec (Diaspis echinocacti), który okryty jest białawą, owalną woskową tarczką o długości około 3 mm. W miejscach żerowania tarczników skórka kaktusa żółknie i zamiera. Następnie w tych miejscach powstają suche, skorkowaciałe, brązowe plamy na kaktusie.

Tarczniki są bardzo wytrzymałe na działanie środków owadobójczych, dlatego najskuteczniejszą metodą walki z nimi jest ich fizyczne usuwanie z roślin, a następnie oprysk środkami ochronnymi w celu zabicia larw i zniszczenia jaj. Do oprysku kaktusów stosujemy te same preparaty, co do walki z wełnowcami.

szkodniki kaktusów
Tarczniki na owocach opuncji
Fot. cheetah, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Przędziorki na kaktusach

W suche i słoneczne lata kaktusy może zasiedlać przędziorek szklarniowiec (Tetranychus telarius). Jest to roztocz o czerwonym kolorze, żerujący na młodych, delikatnych wierzchołkach kaktusów. W miejscach żerowania przędziorków skórka kaktusa zmienia barwę na szarozieloną lub rdzawą. Wczesne dostrzeżenie objawów żerowania przędziorków pozwalana uniknąć poważnego uszkodzenia kaktusów.

Aby zapobiec pojawieniu się przędziorków na kaktusach, latem rośliny zamgławia się chłodną wodą i utrzymuje wokół nich wilgotną atmosferę. Gdy zauważymy pierwsze objawy pojawienia się przędziorków, wykonujemy oprysk preparatem Emulpar Spray lub Agrocover Spray.



Przeczytaj także: