Stihl Cash Back

Bodziszek wspaniały - uprawa, przycinanie, rozmnażanie

Bodziszek wspaniały to jedna z najładniejszych bylin rabatowych. Swoją popularność zawdzięcza dużym purpurowoniebieskim kwiatom, ażurowym liściom i łatwej uprawie. Mrozoodporny i szybko krzewiący się bodziszek jest nie tylko ozdobą rabat, ale także cenną rośliną okrywową. Zobacz, jak wygląda uprawa bodziszka wspaniałego w ogrodzie. Podpowiadamy gdzie sadzić bodziszki oraz jak wykonać przycinanie i rozmnażanie bodziszków.

Bodziszek wspaniały
Bodziszek wspaniały - Geranium magnificum
Fot. Konrad Lackerbeck, Public Domain, Wikimedia Commons

Bodziszek wspaniały - co to za roślina

Bodziszek wspaniały (Geranium magnificum) należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania Geranium platypetalum i Geranium ibericum. Ta popularna bylina rabatowa jest uprawiana w ogrodach od 1871 r. Bodziszek wspaniały odznacza się dobrą odpornością na choroby, szybkim wzrostem oraz niezwykle atrakcyjnymi kwiatami oraz liśćmi.

Jak wygląda bodziszek wspaniały?

Bodziszek wspaniały tworzy gęste kępy dorastające do 70 cm wysokości i 50 cm szerokości. Okrągłe, klapowane, mocno powcinane liście bodziszka są szorstko owłosione, a jesienią przybierają atrakcyjne odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni. Owłosienie liści bodziszka chroni je przed ślimakami. Z tego względu bodziszek bywa polecany jako roślina odstraszająca ślimaki. Duże, miododajne kwiaty bodziszka wspaniałego, purpurowoniebieskie z ciemniejszymi żyłkami, są osadzone na długich pędach kwiatostanowych. Okres kwitnienia bodziszka trwa od czerwca do sierpnia.

Bodziszek wspaniały
Bodziszek wspaniały - Geranium magnificum
Fot. RichardHC, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Bodziszek wspaniały - zastosowanie, gdzie sadzić

Bodziszek wspaniały jest bardzo popularny wśród ogrodników. Ta wytrzymała, mało wymagająca bylina jest sadzona na terenach zieleni miejskiej, w parkach, a także w ogrodach przydomowych. Jest jedną z ciekawszych roślin okrywowych, które szybko porastają duże powierzchnie.

Na rabatach często łączy się bodziszka z gatunkami takimi jak: przywrotnik miękki, piwonia, starzec srebrzysty, dzwonek skupiony, wilczomlecz złocisty czy ostróżka ogrodowa. Bodziszki są wykorzystywane także na kwiaty cięte, gdyż długo utrzymują się w wazonie.

Bodziszek wspaniały
Bodziszek wspaniały 'Rosemoor'
Fot. Agnieszka Kwiecień, Nova, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Bodziszek wspaniały - uprawa

Bodziszek wspaniały najlepiej rośnie w słońcu. W półcieniu mniej efektownie kwitnie. Roślina ta preferuje gleby bogate w składniki odżywcze, próchnicze, świeże i umiarkowanie wilgotne. Bodziszek jest łatwy w uprawie i całkowicie mrozoodporny - wytrzymuje spadki temperatury do -32°C.

Podczas sadzenia bodziszków należy pamiętać, żeby zapewnić im odpowiednio dużo miejsca, ponieważ silnie się rozrastają. Zalecana rozstawa sadzenia bodziszka wspaniałego to 8 roślin na 1 m² powierzchni.

Bodziszki, mające zapewnione prawidłowe warunki siedliskowe, nie wymagają podlewania. Tylko w czasie długotrwałej suszy, gdy gleba silnie wyschnie, zalecane jest dodatkowe podlewanie bodziszka. Nie należy moczyć liści bodziszka podczas podlewania, żeby uniknąć wystąpienia chorób grzybowych.

Bodziszek wspaniały
Podczas podlewania bodziszka unikaj moczenia liści i kwiatów
Fot. Schatir, Public domain, Wikimedia Commons

O ile gleba nie jest bardzo uboga, bodziszki generalnie dobrze radzą sobie bez nawożenia. Rosnąc na słabej glebie, mogą jednak wymagać wiosennego nawożenia zbilansowanym nawozem mineralnym oraz kompostem. Żółknące liście bodziszka to znak, że rośliny wymagają dokarmienia nawozem.

Bodziszek wspaniały - przycinanie

Ozdobą bodziszka wspaniałego są dekoracyjne kwiaty rozwijające się latem. Żeby bodziszek zakwitł ponownie warto po pierwszym kwitnieniu przyciąć roślinę 10 cm nad ziemią.

Alternatywnym sposobem na drugie kwitnienie bodziszka jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Jest to jednak czasochłonne i daje gorsze efekty.

Bodziszek wspaniały
Bodziszek wspaniały - Geranium magnificum
Fot. Neelix, Public Domain, Wikimedia Commons

Bodziszek wspaniały - dlaczego nie kwitnie

Jeżeli bodziszek wspaniały nie kwitnie w przewidywanym terminie, zwykle dzieje się tak z jednego z następujących powodów:

  • roślina została przelana - bodziszek lubi stale lekko wilgotną glebę, ale nie toleruje przelania;
  • bodziszki najpiękniej kwitną w pełnym słońcu, jeżeli nie otrzymują co najmniej sześciu godzin słońca dziennie mogą przestać kwitnąć;
  • bodziszek wspaniały ma umiarkowane wymagania pokarmowe, przenawożony rozwija dużą masą zieloną kosztem kwiatów.

Bodziszek wspaniały - rozmnażanie

Bodziszek wspaniały jest gatunkiem, który można w bardzo łatwo rozmnożyć przez podział kępy. W tym celu wiosną wykopujemy zdrową i dorodną kępę bodziszka i dzielmy ją na kilka części, tak by każda z nich miała silne korzenie i kilka pąków. Tak przygotowane sadzonki bodziszka umieszczamy od razu w docelowym miejscu.

Bodziszka można rozmnożyć także przez sadzonki zielne, które umieszczamy w naczyniu z wodą. W warunkach pokojowych i przy wystarczającej ilości światła, sadzonki ukorzenią się w ciągu kilkunastu dni.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. B. Grabowska, T. Kubala, Encyklopedia bylin t. 1, Wydawnictwo Zysk i S-KA, Poznań 2011, s. 410;
2. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002, s. 229.