Stihl Cash Back

Zimowanie truskawek. Jak przygotować truskawki do zimy?

Gdy sezon truskawkowy się kończy, następuje moment w którym, należy rozpocząć przygotowania truskawek do zimy. Dobre zimowanie truskawek zależy od wielu czynników, zarówno warunków atmosferycznych, jak i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Zobacz jak przygotować truskawki do zimy aby za rok znów zdrowo rosły i wspaniale owocowały!

zimowanie truskawek
Prace związane z przygotowaniem truskawek do zimy trzeba już latem, po zbiorach owoców. Fot. pixabay

Ochrona truskawek przed chorobami

Przygotowywanie truskawek do zimy rozpoczynamy już latem, gdy tylko truskawki zakończą owocowanie. Wówczas należy usunąć wszystkie pozostałe rozłogi i liście, które mogą być porażone przez choroby. W praktyce wykonuje się to poprzez skoszenie truskawek po upływie 2 tygodni od zakończenia zbiorów. Po takim koszeniu do nadejścia zimy truskawki będą miały czas aby wytworzyć nowe, zdrowe pędy i liście.

Uwaga!
Koszenia nie wykonuje się w przypadku truskawek pnących - powtarzających owocowanie, gdyż mogą one owocować aż do jesieni. W ich przypadku postępujemy inaczej niż z tradycyjną truskawką, owocującą od wiosny do początku lata.

jak przezimować truskawki pnące - zwisające balkonoweJak przezimować truskawki pnące - zwisające balkonowe
Truskawki pnące - zwisające stały się prawdziwym hitem wśród roślin balkonowych. Trudno się dziwić skoro przez cały sezon, od wiosny do jesieni, zdobią je na przemian kwiaty i przepyszne owoce. Z nadejściem jesieni i pierwszych chłodów pojawia się jednak pytanie jak przezimować truskawki pnące balkonowe? Więcej...

Jeśli w sezonie truskawki mocno były porażane przez choroby grzybowe, warto wykonać też oprysk środkiem grzybobójczym. Okres po zbiorze owoców jest o tyle dobry, że środkiem ochronnym nie będziemy pryskać po owocach, które potem zjadamy. Do tego oprysku można zastosować popularny wśród amatorów ogrodnictwa środek Topsin M 500 SC w ilości 15 ml środka rozpuszczone w w 5-9 l wody, co wystarczy na oprysk 100m² uprawy truskawek.

Zdrowe truskawki, wolne od chorób będą silniejsze i lepiej przezimują do następnej wiosny.

W przypadku amatorskiej uprawy truskawki na działce lub w ogrodzie przydomowym nie polecam natomiast stosowania herbicydów w celu odchwaszczenia zagonów z truskawkami. Herbicydy w znacznym stopniu zmieniają metabolizm roślin, co może utrudniać truskawkom przygotowanie się do zimy. Pozostajemy zatem przy ręcznym pieleniu i ściółkowaniu gleby pomiędzy roślinami.

Nawożenie truskawek przed zimą

Ostatnie nawożenie truskawek wykonuje się latem, po skoszeniu liści. Zazwyczaj ten termin wypada przed końcem lipca, a najpóźniej do połowy sierpnia. Skoszone truskawki mają zwiększone potrzeby pokarmowe w związku z koniecznością odbudowy części zielonych. Dlatego zasila się je uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym, bogatym w azot (np. Azofoska) lub specjalistycznym nawozem wieloskładnikowym dla truskawek. W przypadku Azofoski, podaje się 1 kg nawozu na 100m² uprawy truskawki. Nawozy specjalistyczne do truskawek dawkujemy zaś wg instrukcji na opakowaniu.

W późniejszym okresie nawozów azotowych już nie podajemy, gdyż nadmiernie pobudzało by to truskawki do wzrostu i utrudniło im wejście w spoczynek zimowy.

Ewentualne późniejsze nawożenie truskawek można wykonać stosując specjalne nawozy jesienne, które nie zawierają azotu, są zaś bogate w fosfor, potas (przed zimą zagęszcza sok komórkowy), wapń (uelastycznia ściany komórkowe), siarkę (działa fitosanitarnie i stymuluje przemianę azotu do białek) oraz mikroelementy, takie jak: bor, cynk, mangan. Podanie tych nawozów jesienią ułatwi truskawkom przezimowanie. W praktyce jednak w uprawie truskawki zazwyczaj nie jest konieczne.

Warto jesienne nawożenie truskawek zastosować jedynie, jeżeli w sezonie wegetacyjnym wystąpiły objawy niedoborów w/w składników, takie jak np. ciemnokarminowe przebarwienia na blaszce liściowej truskawki, świadczące o niedoborze fosforu, czy zasychanie brzegów blaszki liściowej w młodych liściach i ich deformacje, mogące być skutkiem niedoboru wapnia.

Nawożenie truskawek. Jak i czym nawozić truskawki?Nawożenie truskawek. Jak i czym nawozić truskawki?
Nawożenie truskawek ma bardzo duży wpływ na wzrost roślin, obfitość plonowania i smak owoców. Zobacz jak nawozić truskawki na działce, jakie są najlepsze terminy nawożenia truskawek i jaki nawóz do truskawek najlepiej spełni swoje zadanie. Więcej...

Okrywanie truskawek na zimę

Aby skutecznie zabezpieczyć truskawki przed mrozem, oprócz właściwej ochrony i nawożenia, zaleca się stosowanie osłon. Osłaniać należy nie tylko świeżo posadzone sadzonki truskawek, ale również starsze rośliny.

Okrywanie truskawek na zimę pozwala zabezpieczyć rośliny przed przemarznięciem zawiązków pąków kwiatowych i całych roślin podczas bezśnieżnych zim, mroźnymi wysuszającymi wiatrami oraz zmniejsza amplitudę temperatur w najbliższym otoczeniu roślin. Stosowanie osłon jest szczególnie polecane w przypadku uprawy odmian truskawek wrażliwych na niskie temperatury (np. Elsanta, Darselect) oraz plantacji truskawek zlokalizowanych w chłodniejszych regionach Polski z dużymi skokami temperatury w trakcie zimy.

Osłony przeciwmrozowe powinno się zakładać, gdy truskawki przejdą w stan spoczynku zimowego. Moment ten sygnalizuje zmiana koloru liści truskawek z zielonego na czerwonny lub brunatnopurpurowy. Następuje to jesienią, na przełomie października i listopada, zwykle po pierwszych przymrozkach. Osłony zostają na roślinach do końca lutego, a nawet do marca (w zależności od warunków pogodowych).

zimowanie truskawek
Okrywanie truskawek folią
Fot. depositphotos

Przez cały okres zimowania truskawek gleba pod osłoną powinna być stale wilgotna. Deficyt wody w glebie zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzeń mrozowych. Dlatego wybierając materiał na osłonę zimową truskawek, należy wybierać taki, który będzie dostatecznie przepuszczał wodę, a jednocześnie ograniczał wysuszanie gleby przez wiatr. Do okrywania truskawek możemy wykorzystać różne materiały. Do najczęściej stosowanych należą: słoma, folia perforowana i agrowłóknina.

1. Okrywanie truskawek na zimę słomą

Stosowanie słomy jako zabezpieczenia truskawek przez mrozem praktykowane jest jedynie na skale amatorską, przy niewielkich plantacjach truskawek. Jest to dość dobry wybór na pojedyncze grządki z truskawkami w ogrodach przydomowych. Pomimo niskich kosztów, dobrej przepuszczalności wody i powietrza, takie zabezpieczenie ma jednak sporo wad. Słoma sprawdza się jedynie w regionach, gdzie zimą temperatura jest stabilna. W rejonach, gdzie w czasie zimy często zdarzają się odwilże i okresy dłuższego ocieplenia, słoma sprzyja rozwojowi grzybów i gniciu roślin. Podczas silnych wiatrów jest zwiewna znad truskawek. Ponadto słoma nadaje się do użytku tylko w jednym sezonie (co roku trzeba wymieniać na nową).

zimowanie truskawek
Słoma to materiał tradycyjnie używany do ściółkowania truskawek. W sezonie wegetacyjnym chroni je przed wyrastaniem chwastów, zaś grubsza jej warstwa może stanowić osłonę zimową.
Fot. pixabay

2. Okrywanie truskawek na zimę folią perforowaną

Innym sposobem zabezpieczenia na zimę jest okrywanie truskawek folią perforowaną. Folia chroni truskawki przed przemarznięciem, przyśpiesza ich wzrost i plonowanie w kolejnym roku. Jednak przegrzewa rośliny, co może odbić się na ilości owoców. Folia perforowana zapewnia stałe utrzymanie wilgotności podłoża, jednak w wielu przypadkach utrudnia prawidłową wymianę powietrza, co sprzyjaj rozwojowi szarej pleśni. Odpowiednio gruba folia (0,1 mm), przechowywana w odpowiedni sposób, może wystarczyć na kilka sezonów.

3. Okrywanie truskawek na zimę agrowółkniną

Obecnie jednym z najlepszych materiałów do okrywania truskawek na zimę jest biała agrowółknina zimowa. Do przygotowywania osłon najlepsza jest agrowółknina o grubości 23g/m². Agrowółknina imituje naturalną izolację, jaką jest pokrywa śnieżna. Przepuszcza wodę, dobrze chroni truskawki przed wysuszającymi wiatrami oraz zapewnia prawidłową wymianę gazową. Stosowanie agrowłókniny przyśpiesza owocowanie truskawek, a owoce są lepszej jakości. Przy prawidłowym wykorzystaniu i przechowywaniu, agrowłóknina wystarcza na wiele lat.



Zobacz również:

ochrona roślin przed zimą, mrozem i wiatremOchrona roślin przed zimą, mrozem i wiatrem
Gdy nastają chłodniejsze dni i jesień zbliża się ku końcowi szczególnego znaczenia nabiera ochrona roślin ogrodowych przed zimą, mrozem i wiatrem. Zwłaszcza gdy uprawiamy rośliny wrażliwe na niskie temperatury. Zobacz jak przygotować je na zimę. Więcej...

Co posadzić obok truskawekCo posadzić obok truskawek?
Pewne warzywa i zioła uprawiane współrzędnie z truskawkami sprawiają, że truskawki lepiej plonują i są rzadziej atakowane przez choroby. Inne z kolei poprawiają smak i aromat owoców truskawek. Zobacz co posadzić obok truskawek, aby te lepiej rosły i plonowały. Więcej...

Truskawki po zbiorach - pielęgnacja, nawożenie, opryski
Truskawki po zbiorach wymagają szeregu prac pielęgnacyjnych, takich jak odchwaszczanie, przycięcie, nawożenie i opryski. Dzięki temu rośliny przygotują się do przetrwania zimy, a także wytworzą nowe liście i pąki kwiatowe, co wpłynie na wielkość plonu w kolejnym roku. Zapobiegniemy też rozwojowi chorób grzybowych i szkodników truskawek. Poznaj szczegóły jak wygląda właściwa pielęgnacja truskawek po zbiorach. Więcej...