Stihl Cash Back

Wilec purpurowy - zastosowanie, wysiew nasion i uprawa w ogrodzie

Wilec purpurowy (Ipomea purpurea) to jedno z najpopularniejszych jednorocznych pnączy, które znalazło zastosowanie w naszych ogrodach. Latem wilec obficie wytwarza piękne, trąbkowate kwiaty, najczęściej w kolorze fioletowym lub niebieskim. Osobom poszukującym łatwego w uprawie pnącza podpowiadamy jak wygląda uprawa wilca purpurowego w ogrodzie, a także kiedy przeprowadzić wysiew nasion wilca, by jak najdłużej zdobił on nasz ogród!

wilec purpurowy
Wilec purpurowy - Ipomea purpurea
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Jak wygląda wilec purpurowy?

Kwiaty wilca purpurowego przypominają kwiaty rodzimego powoju polnego. Pojawiają się one od lipca do września. Charakterystyczne jest, że zamykają się codziennie około południa. W handlu oferowane są czerwone, niebieskie i białe odmiany wilca purpurowego. Chociaż można natknąć się także na barwne odmiany w paski na białym tle. Rośliny te osiągają wysokość nawet do 3 m, a ich pędy rozgałęziają się u podstaw. Liście wilca purpurowego są sercowato zaostrzone, lekko owłosione. Nasiona wilca purpurowego są trujące!

Wilec purpurowy - zastosowanie

Ze względu na bujną masę zielonych liści, wilec purpurowy zastosowanie znalazł jako roślina osłonowa. Można obsadzić nim pergole, ogrodzenia, murki czy pnie starych drzew. Jeśli w ogrodzie mamy miejsce, które chcemy szybko zazielenić i przysłonić, wilec purpurowy będzie idealną rośliną.

Wilec purpurowy świetnie sprawdzi się także posadzony w skrzyniach na balkonach czy tarasach. Należy jedynie pamiętać aby od razu po posadzeniu rośliny zamontować podporę pod pnącza, po której bez problemu wilec będzie piął się w górę. Roślina bardzo ładnie pokrywa balustrady balkonowe, pozwalając osłonić balkon od strony ulicy.

Wilec purpurowy - wysiew nasion

Wilec purpurowy uprawia się z siewu nasion wprost na miejsce stałe lub z rozsady. Uprawa z rozsady pozwala uzyskać rośliny o wcześniejszym terminie kwitnienia.

wilec purpurowy
Wilec purpurowy - Ipomea purpurea
Fot. pixabay

Produkcję rozsady wilca rozpoczynamy w marcu. Wysiewamy wtedy po 2-3 sztuki nasion do doniczek o średnicy 10 cm, wypełnionych mieszanką ziemi kompostowej, piasku i torfu. Doniczki ustawiany w ciepłej szklarni lub na parapecie okiennym w domu. Podczas wzrostu rozsady dbamy o zapewnienie stałej wilgotności podłoża. Od połowy maja, kiedy minie ryzyko przymrozków, po wcześniejszym zahartowaniu sadzonek, wysadzamy je do gruntu. Uprawa wilca purpurowego z rozsady pozwala otrzymać rośliny szybciej rosnące i kwitnące wcześniej.

Wiele osób wybiera jednak prostsze rozwiązanie, a mianowicie wysiew nasion od razu na miejsce docelowe. Wysiew nasion wilca purpurowego wprost do gruntu przeprowadza się w kwietniu. Do dołka wysiewamy po 2-3 nasiona i regularne je podlewamy. Po wzejściu siewek pozostawiamy te najsilniejsze. Kiedy rośliny osiągną 15 cm wysokości uszczykujemy ich pędy w celu lepszego rozkrzewienia.

Wilec purpurowy - uprawa w ogrodzie

Wilec purpurowy lubi miejsca słoneczne, ciepłe, i osłonięte wiatru. Nie znosi natomiast suszy, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu pnącza i zapewnieniu roślinie stałej wilgoci w podłożu. Wilec nie lubi też chłodnych i mokrych okresów w lecie. Źle wtedy się rozwija i słabo kwitnie.

Z tego względu warto przed posadzeniem rozsady lub wysianiem nasion wilca dodać do ziemi TerraCottem. To nawóz z odżywką dla roślin, który zawiera w składzie hydrożel. Hydrożel to niewielkie granulki, które po podlaniu roślin czy opadach deszczu pęcznieją gromadząc nadmiar wody. Oddają tę wodę, gdy ziemia mocno wysycha. W ten sposób dodatek TerraCottem pomaga utrzymać w uprawie wilca purpurowego stale wilgotną ziemię ale też zapobiega nadmiernemu przemoczeniu roślin.

Podczas wegetacji wilec purpurowy powinien być regularnie nawożony, co sprzyja długotrwałemu kwitnieniu. Możemy wykorzystywać nawozy do roślin kwitnących w płynie lub dłużej działające nawozy w granulkach. Dobrym pomysłem będzie też nawożenie wilca purpurowego kompostem.

Opracowano na podstawie:
1. Bärtels A., Encyklopedia roślin ogrodowych od A do Z, Świat Książki, 2001, s. 586;
2. Scott-Macnab J., Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Przegląd Reader's Digest, 2004, s. 333.

Przeczytaj również:

rośliny pnąceRośliny pnące
Pnącza to niezwykle piękna, wdzięczna i ważna grupa roślin, mogąca upiększyć nasz ogród. Ich bogactwo i różnorodność pozwalają na szerokie zastosowanie w ogrodowych kompozycjach. Możemy obsadzać nimi mury, ściany, płoty, pergole, kratki, skały, czy nawet pnie starych drzew. Wprowadzają do ogrodu dynamikę i przełamują monotonną zieleń iglaków czy drzew liściastych. Więcej...

Tunbergia oskrzydlona - siew, uprawa
Tunbergia oskrzydlona to doskonałe pnącze jednoroczne do uprawy pojemnikowej na balkonach i tarasach, a także do ogrodów przydomowych. Długi termin kwitnienia oraz fantazyjne owijanie się wokół podpór sprawiły, że tunbergia stała się popularną rośliną do dekoracji ogródków kawiarń i restauracji. Nasiona możemy wysiewać na parapetach już od lutego. Więcej...

Milin amerykański - uprawa, cięcie, rozmnażanieMilin amerykański - uprawa, cięcie, rozmnażanie
Milin amerykański to zdecydowana gwiazda wśród pnączy, która przykuwa wzrok ciekawymi trąbkowatymi kwiatami w ognistych barwach. Przy odpowiednich warunkach uprawy milin potrafi kwitnąć bardzo obficie. Zobacz jak dbać o to ciekawe pnącze i w jaki sposób wykonywać cięcie milina aby rósł i kwitł niezawodnie. Więcej...