Stihl Cash Back

Piaskowanie trawnika. Kiedy piaskować trawnik i jaki piasek użyć?

Piaskowanie trawnika polega na posypywaniu powierzchni murawy cienką (ok. 5 mm) warstwą piasku lub innego materiału. Odpowiednio wykonane niesie ze sobą wiele korzyści i jest niezbędne do regeneracji i prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego trawy. Zobacz na czym polega piaskowanie trawnika i dlaczego warto piaskować trawnik. Już za chwilę dowiesz się jaki piasek użyć oraz kiedy należy piaskować trawnik. Nasze porady pozwolą Ci zachować młody i zdrowy wygląd Twojego trawnika.

piaskowanie trawnika
Piaskowanie trawnika

Po co wykonuje się piaskowanie trawnika?

Celem piaskowania trawnika jest polepszenie właściwości fizyko-chemicznych gleby. Piasek do piaskowania trawnika zwiększa przepuszczalność i porowatość podłoża, rozluźnia wierzchnią warstwę na glebach zbitych, gliniastych, stwarzając lepsze warunki do rozwoju korzeni oraz ułatwia wnikanie powietrza, wody i nawozów do strefy korzeniowej. Dzięki porowatej strukturze piasku unikamy zastoju wody, a to z kolei pomaga pozbyć się mchu z trawnika. Ponadto piasek wypełnia wszelkie nierówności, dzięki czemu wyrównuje powierzchnię murawy. Staje się ona również bardziej sprężysta.

Jaki piasek użyć do piaskowania trawnika?

Do piaskowania trawnika stosuje się suchy piasek rzeczny o grubości ziarna 0,5-0,8 mm. Piasek możemy zmieszać z materiałem pomocniczym. Może to być np. dobrze rozdrobniony torf ogrodniczy, kompost, glina lub sproszkowana kreda.

Każdy z w/w dodatków pełni inne funkcje. Dodatek torfu i kompostu zasila glebę w łatwo przyswajalne składniki pokarmowe. Glina polepsza strukturę gleb lekkich, piaszczystych. Sproszkowaną kredę dodajemy w celu podniesienia pH gleb kwaśnych, co zastępuje wapnowanie trawnika. Piaskowanie możemy połączyć również za nawożeniem mineralnym, dodając do piasku nawóz sypki. Proporcje mieszanki ustalamy indywidualnie wg aktualnych potrzeb naszego trawnika.

Na powierzchnię 100m² wykorzystuje się przeciętnie około 0,1-0,15 m³, czyli około 300-500 kg piasku wymieszanego z pozostałymi składnikami (nawozami, kredą itp.). Piasek rozsiewamy na całym trawniku, wcześniej skoszonym i idealnie suchym, przy pomocy łopaty, a następnie rozprowadzamy równomiernie gęstymi grabiami.

Ciekawą alternatywą jest wykorzystanie do piaskowania zeolitu. Jest to materiał pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się go ze skał zeolitowych, których największe złoża znajdują się na Ukrainie. Podobnie jak piasek, zeolit poprawia strukturę gleby i ułatwia korzenienie się strawy. Główną zaletą zeolitu jest wiązanie wody w czasie deszczu i oddawanie jej w czasie suszy. Posiada również właściwości antyseptyczne, co ogranicza rozwój chorób.

Kiedy piaskować trawnik?

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, piaskowanie trawników przeprowadzamy co roku jeden raz w sezonie. Nie ma określonego terminu piaskowania - można je przeprowadzić w dowolnym momencie. Jednak najlepiej piaskować trawnik późnym latem (sierpień-wrzesień), w okresie intensywnego rozwoju korzeni traw, po zabiegach aeracji i wertykulacji. Dzięki aeracji i wertykulacji darń jest rozluźniona i ziarenka piasku mogą swobodnie przemieszczać się w strefie korzeniowej. Jeżeli nie wypełnimy piaskiem otworów wykonalnych po aeracji, to zasklepią się i stracimy cały zamierzony efekt tego zabiegu.

Wertykulacja i aeracja trawnikaWertykulacja i aeracja trawnika
Czasami zdarza się, że pomimo regularnego koszenia, podlewania i nawożenia, trawnik nie wygląda tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Powodem gorszego stanu darni w naszym ogrodzie może być zaniechanie dwóch ważnych zabiegów - wertykulacji i aeracji. Te dwa zabiegi służą rozluźnianiu podłoża i pobudzają trawy do krzewienia się. Zobacz jak prawidłowo je wykonywać. Więcej...

Kiedy nie należy piaskować trawników?

Piaskowanie trawnika nie zawsze jest korzystne. Jeżeli nasz trawnik założony został na glebach bardzo lekkich, piaszczystych i suchych lub na skarpie, wówczas rezygnujemy z piaskowania. Nadmiernie rozluźniona gleba w lecie nie będzie wiązała dostatecznej ilości wody, przez co nasz trawnik będzie bardzo szybko przesychał. Natomiast piaskowanie trawników na skarpach może być przyczyną ich osuwania się.

Więcej sekretów pielęgnacji trawnika

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o tym jak prawidłowo zadbać o trawnik, polecamy fantastyczną książkę "Piękny Trawnik". Cenieni specjaliści od pięknej darni zdradzają w niej wszystkie sekrety zakładania i pielęgnacji trawników. Od prawidłowego przygotowania ziemi pod wysiew trawy, poprzez wybór właściwej mieszanki trawnikowej, po dokładne instrukcje zakładania i pielęgnacji trawnika krok po kroku.

Po przeczytaniu tej książki przekonasz się, że na każdy problem z trawnikiem jest rozwiązanie. Wystarczy zdobyć potrzebą wiedzę w tym zakresie. A wszystko co trzeba wiedzieć, jest w tej książce :-)

Piękny Trawnik Książka



Przeczytaj również:

pielęgnacja trawnika na wiosnęPielęgnacja trawnika na wiosnę
Kiedy stopnieje śnieg, zazwyczaj stan naszego trawnika pozostawia wiele do życzenia. Co roku wiosną ogrodnicy zastanawiają się, jak przywrócić blask murawie oraz jak zaplanować prace porządkowe? Eksperci GARDENA podpowiadają, jak wybrać najlepsze narzędzia i w jakiej kolejności wykonywać prace w ogrodzie aby stan murawy szybko wrócił do normy. Więcej...

Kiedy wertykulować trawnikKiedy wertykulować trawnik?
Wertykulacja to pionowe nacinanie darni, które skutecznie usuwa warstwę tzw. "filcu" na trawniku i jednocześnie poprawia jego ogólny stan. Zobacz kiedy wertykulować trawnik aby zabieg ten przyniósł jak najwięcej korzyści, po czym rozpoznać, że trawnik wymaga wertykulacji oraz jaki jest najlepszy termin na wertykulację trawnika. Więcej...

Nawożenie trawnika. Kiedy i czym nawozić trawnik?Nawożenie trawnika. Kiedy i czym nawozić trawnik?
Prawidłowe nawożenie trawnika to jeden z najważniejszych zabiegów, gwarantujących uzyskanie ładnej, gęstej i dobrze wybarwionej murawy. Zobacz jak powinno wyglądać nawożenie trawnika w ogrodzie przydomowym, kiedy nawozić trawnik i które nawozy do trawników są najlepsze. Więcej...