Stihl Cash Back

Pędzenie roślin cebulowych

Pędzenie roślin cebulowych to zabieg polegający na przyspieszeniu ich naturalnej wegetacji, tak aby doprowadzić do wcześniejszego zakwitnięcia tych roślin. Dzięki temu uzyskujemy pięknie kwitnące rośliny już pod koniec zimy, gdy w ogrodach kwiaty jeszcze ani myślą zakwitnąć. Pędzenie dobrze się udaje w przypadku takich roślin cebulowych jak: tulipany, hiacynty, szafirki, krokusy, narcyzy. Zobacz jak pędzić rośliny cebulowe aby uzyskać jak najpiękniejsze kwiaty i cieszyć się nimi jak najdłużej.

pędzenie roślin cebulowych
Pędzenie hiacyntów w doniczkach
Fot. depositphotos

Wiele cebul można sadzić do mis i trzymać je w ciemności aby spowodować wcześniejsze ich kwitnienie. Najlepszą metodą pędzenia roślin cebulowych jest posadzenie ich w ozdobnych misach i wniesienie do mieszkania, gdy zaczynają już kwitnąć.

Najokazalej pędzone rośliny cebulowe będą kwitły w pomieszczeniu chłodnym, o temperaturze niewiele wyższej od temperatury panującej w szklarni czy inspekcie. Zbyt wysokie temperatury spowodują, że łodygi będą rosły bardzo szybko, a ich wygląd będzie nienaturalny (mówimy wówczas, że się "wyciągają"). Kwiaty będą zaś mniej trwałe. Po przekwitnięciu, rośliny należy wynieść z powrotem do inspektu lub szklarni. Oczywiście w zależności od gatunku i efektów jakie chcemy osiągnąć - sposób pędzenia jest nieco inny.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby pędzenia roślin cebulowych.

Pędzenie hiacyntów

Jeżeli chcemy pędzić hiacynty, musimy nabyć cebule, które wcześniej zostały poddane preparowaniu. Sadzimy je do doniczek w taki sposób, aby wierzchołki wystawały lekko ponad krawędź doniczki. Następnie doniczki ustawiamy w chłodnej i ciemnej piwnicy. Co 10 do 14 dni umiarkowanie podlewamy. W styczniu doniczki z cebulami przenosimy do mieszkania i obficie podlewamy. Wyrastające pędy przykrywamy osłonkami z czarnego papieru. Po kilku dniach, gdy pędy się wydłużą, osłonki zdejmujemy i ustawiamy doniczki w miejscu jasnym, dobrze naświetlonym. Rośliny zakwitną po około 14 do 16 dniach.

Cebule hiacyntów sadzone od 15 do 30 września zakwitną na początku grudnia. Sadzone między 1 a 10 października, zakwitną na przełomie grudnia i stycznia. Po przekwitnięciu rośliny nadal podlewamy aż do końca maja. W czerwcu zasuszamy i przechowujemy w chłodnym miejscu do jesieni. Możemy je potem posadzić w ogrodzie, gdyż nie będą się nadawały do powtórnego pędzenia.

pędzenie roślin cebulowych
Pędzenie hiacyntów w doniczkach
Fot. pixabay

Pędzenie hiacyntów w wodzie

Cebule hiacyntów możemy pędzić w wodzie w specjalnie przystosowanych naczyniach szklanych. Cebulkę umieszczamy w naczyniu, w chłodnym pomieszczeniu, z dala od słońca. Poziom wody musi się utrzymywać tuż pod piętką cebuli. Cebula szybko wytworzy korzenie rosnące potem w wodzie. Gdy pąki kwiatowe zaczną się koloryzować, ukorzeniony hiacynt do ciepłego i jasno oświetlonego pokoju, gdzie rozwiną się pędy i ukażą kwiaty. Po przekwitnięciu roślinę wyrzucamy, gdyż nie da ona ponownie dobrego kwiatu.

Pędzenie tulipanów

Do pędzenia zaleca się cebule tulipanów odmian 'Brillant Star' lub 'Joffre'. Cebule wysadzamy do doniczek w okresie od września do grudnia. Podlewamy obficie i przenosimy do ciemnego i chłodnego miejsca (o temp. około 10°C). Do cieplejszego pomieszczenia w miejsce zacienione przenosimy je po około dziesięciu tygodniach. Po kolejnym tygodniu doniczki ustawiamy w pełnym świetle, lecz w miejscu możliwie chłodnym. Z cebul posadzonych we wrześniu, kwitnące tulipany otrzymamy już w grudniu.

Pędzenie krokusów

Do pędzenia poleca się odmianę krokusów 'Remembrance'. Bulwki wysadzamy od września do grudnia na głębokość 4 do 5 cm. Przenosimy je następnie do chłodnego pomieszczenia (około 10°C), gdzie będą przebywać przez 14 tygodni. Po tym okresie doniczki wystawiamy w miejscu nasłonecznionym, ale chłodnym. Do czasu ukazania się kwiatów, temperatura pomieszczenia powinna wynosić nadal zaledwie 10°C. Gdy będzie widoczne zabarwienie płatków, temperaturę możemy podnieść o około 2 do 5°C.

Pędzenie narcyzów

Do pędzenia nadają się takie odmiany narcyzów jak 'Paper White' czy 'Grand Soleil d'Or'. Z cebulami pędzonych narcyzy postępujemy podobnie jak w przypadku krokusów lub hiacyntów. Narcyze wymagają jednak więcej światła i należy je ustawić na nasłonecznionym parapecie okiennym, gdy tylko pędy ukażą się nad ziemią. Jeżeli nie zapewnimy im odpowiedniej ilości światła, pędy się wyciągną i konieczne będzie palikowanie.

Opracowano na podstawie: Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, Muza SA, Warszawa 1994, s. 233 oraz katalog DE REE bv - Dutch Flowerbulb Center.

Zobacz również:

kwiaty cebulowe w doniczkachKwiaty cebulowe w doniczkach
Jesień to doskonała pora na sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną. Rośliny te mogą zdobić nie tylko ogrodowe rabaty. Posadzone do pojemników lub donic staną się wiosenną ozdobą balkonów i tarasów. Co ciekawe, uprawa w doniczkach ma pewne zalety, które mogą wykorzystać również posiadacze ogrodów. Zobacz jak sadzić kwiaty cebulowe w doniczkach i jak o nie dbać. Więcej...

Kwiaty cebulowe sadzone wiosnąKwiaty cebulowe sadzone jesienią
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to grupa wspaniałych roślin ogrodowych, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Są wśród nich jednak wyjątki, które zakwitną już tej samej jesieni! Zobacz jak przygotować się do sadzenia kwiatów cebulowych, jak wykonać sadzenie i na jakiej głębokości oraz jakie są wymagania poszczególnych gatunków kwiatów cebulowych sadzonych jesienią. Więcej...

Kwiaty cebulowe sadzone wiosnąKwiaty cebulowe sadzone wiosną
Kwiaty cebulowe sadzone wiosną stanowią doskonałą ozdobę ogrodu przez całe lato, aż do jesieni. Większość z tych roślin posiada niezwykle bajeczne, przepiękne, wielobarwne kwiatostany, świadczące o ich tropikalnym rodowodzie. To dzięki nim w naszym ogrodzie zapanuje nastrój ciepłego lata, dopełnionego nutką egzotyki. Zobacz jakie kwiaty cebulowe sadzić wiosną i jak przeprowadzić sadzenie, aby rośliny te zachwycały nas aż do jesieni. Więcej...