Stihl Cash Back

Opryski wiśni. Kiedy i czym pryskać wiśnie?

Owoce wiśni często robaczywieją lub gniją już na drzewach. Dlatego tak ważne są opryski wiśni preparatami ochronnymi, które pozwolą uniknąć strat w plonie. Zobacz kiedy i czym pryskać wiśnie aby zebrać z drzew dużo zdrowych owoców. Pobierz za darmo kalendarz oprysków wiśni w ogrodach przydomowych i działkowych. Na pewno się przyda :-)

opryski wiśni
Opryski wiśni
Fot. depositphotos/pixabay

Kiedy pryskać wiśnie?

Opryski wiśni dzielimy na zapobiegawcze, które chronią drzewo przed infekcjami i szkodnikami oraz interwencyjne, w momencie pojawienia się objawów żerowania szkodników. W przypadku wiśni to opryski zapobiegawcze stanowią klucz w ochronie drzewa przed infekcjami. Gdy drzewo zostanie już zaatakowane przez jedną z chorób wiśni na wykonywanie oprysków preparatami chemicznymi zazwyczaj jest już za poźno.

Opryski wiśni wykonujemy w terminach uzależnionych od fazy rozwoju drzewa, czyli okresu fenologicznego. Okresy fenologiczne, w zależności od przebiegu pogody i odmiany wiśni, co roku mogą przypadać w innych terminach. Dlatego dokładny termin oprysku wyznacza się na podstawie obserwacji tempa rozwoju drzew.

Uwaga!
Pamiętajmy, że opryski wiśni należy wspomagać innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, takimi jak nawożenie oraz cięcie, które również wpływają na kondycję i zdrowotność drzewa oraz jakość i obfitość plonu.

Czym pryskać wiśnie?

Choroby, które najczęściej atakują wiśnie to: dziurkowatość liści, brunatna zgnilizna drzew pestkowych oraz drobna plamistość liści drzew pestkowych.

W przypadku brunatnej zgnilizny drzew pestkowych czy drobnej plamistości liści drzew pestkowych wiśnie opryskujemy preparatami Switch 62.5 WG oraz Signum 33 WG. Ekologiczną alternatywą są opryski wyciągiem z krwawnika (w rozcieńczeniu 1:10) lub skrzypu polnego (1:4). Bardzo pomocne są też opryski z chrzanu (stosuje się wyciąg lub wywar). Można także sięgnąć po gotowe preparaty na bazie naturalnych składników np. preparat Lecitec.

Wskazany jest także oprysk jesienny przeciwko drobnej plamistości liści drzew pestkowych wykonany 5% roztworem mocznika. Wykonujemy go po pierwszych przymrozkach, ale tuż przed opadnięciem wszystkich liści. Po zbiorach na drobną plamistość można wykonać także oprysk środkiem Syllit 65WP.

Szkodnikami, które atakują wiśnie są: nasionnica trześniówka i kwieciak pestkowiec. Drzewa te są często atakowane także przez mszyce i przędziorki.

W fazie nabrzmiewania pąków (luty-marzec) należy opryskiwać wiśnie preparatami olejowymi, np. Emulpar 940 EC. Niszczą one bowiem zimujące stadia szkodników (np. mszyc i przędziorków), przez co w znacznym stopniu zmniejszymy występowanie szkodliwych owadów w okresie wegetacyjnym. Z chemicznych środków ochrony roślin w walce ze szkodnikami wiśni najbardziej skuteczny okazuje się być Mospilan 20 SP, który stosuje się interwencyjnie po pojawieniu się objawów żerowania mszyc, chrząszczy (kwieciaka pestkowca) i gąsienic obgryzających liście.

Szczegółowy kalendarz oprysków wiśni w ogrodach przydomowych i działkowych przedstawia tabela poniżej. Pod tabelą jest link umożliwiający pobranie wersji terminarza do wydrukowania.

Terminarz oprysków czereśni i wiśni

Pobierz wersję do wydrukowania:

Po zakup preparatów do oprysku wiśni w niewielkich opakowaniach, przeznaczonych do zastosowań amatorskich zapraszamy do naszego sklepu. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej:

Przeczytaj również:

Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać wiśnie?Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać wiśnie?
Cięcie wiśni jest ważnym zabiegiem, wpływającym na prawidłowy rozwój drzewa, ukształtowanie jego korony, a w efekcie na zdolność do obfitego owocowania przez wiele lat. Niestety wiele osób przycina wiśnie w nieodpowiednim terminie i w niewłaściwy sposób. Zobacz zatem kiedy przycinać wiśnie oraz jaki sposób cięcia jest najlepszy dla tych drzew. Więcej...

Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść?Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść?
Na robaki w czereśniach możemy się natknąć najczęściej w owocach zbieranych w drugiej połowie czerwca lub później. Ich pojawianiu się zapobiegają opryski środkami owadobójczymi. Ale jeśli nie pryskaliśmy drzewek, to jest jeszcze szansa aby usunąć robaki z już zebranych owoców. Sposób jest bardzo prosty i pewny, a owoce takie można jeść. Więcej...

Ekologiczne opryski drzew owocowychEkologiczne opryski drzew owocowych
Ekologiczne opryski drzew owocowych są dobrym pomysłem, jeżeli nie chcemy wprowadzać chemii do ogrodu lub sadu. Bowiem spożywanie ekologicznie uprawianych jabłek, gruszek czy wiśni jest na pewno lepsze i zdrowsze. Oto jakie preparaty można zastosować do ekologicznych oprysków drzew owocowych. Więcej...