Stihl Cash Back

Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?

Prawidłowe cięcie czereśni ma ogromny wpływ na utrzymanie zdrowego wzrostu drzewa i obfitego plonowania. Niecięte czereśnie o zbytnio zagęszczonych koronach dziczeją, słabiej plonują i są łatwo porażane przez choroby. Zobacz kiedy przycinać czereśnie, czym różni się cięcie czereśni od cięcia wiśni, jak wykonać cięcie czereśni po posadzeniu oraz jak wykonywać cięcie starych czereśni, które na działce wcześniej już nieco zaniedbano.

cięcie czereśni
Cięcie czereśni wpływa na obfitość owocowania
Fot. pixabay

Czereśnie są drzewami z natury dość silnie rosnącymi (niższy wzrost uzyskuje się dzięki podkładkom skarlającym), wydającymi długie i sztywne pędy. Ich korony nie są zbyt gęste i nie wymagają tak silnego cięcia jak wiśnie. Warto też wiedzieć, że w odróżnieniu od wiśni, która najlepiej owocuje na pędach rocznych, czereśnia najobficiej plonuje na pędach 2 i 3-letnich. Cięcie czereśni będzie się więc koncentrować na utrzymaniu jak największej liczby takich właśnie gałęzi.

Kiedy przycinać czereśnie

Podstawowym terminem cięcia czereśni jest lato, po zakończeniu zbioru owoców. Zazwyczaj jest to koniec lipca lub pierwsza połowa sierpnia. W tym terminie rany po cięciu najszybciej się goją i drzewo w mniejszym stopniu jest narażone na choroby drewna i kory, takie jak np. rak bakteryjny drzew owocowych. Mimo to pamiętajmy, aby zaraz po przycięciu czereśni, miejsca cięcia zabezpieczyć stosując maść ogrodniczą lub białą emulsję z dodatkiem środka Miedzian 50 WP.

Zapamiętaj!
Cięcie czereśni wykonujemy w dni suche i słoneczne. Unikamy cięcia gdy pogoda jest deszczowa, gdyż wówczas bardzo łatwo zainfekować drzewo chorobami grzybowymi.

Cięcie czereśni po posadzeniu

Cięcie czereśni po posadzeniu jest bardzo ważnym zabiegiem, gdyż w tym momencie decydujemy o sposobie prowadzenia korony drzewa. A można to robić na dwa sposoby.

Cięcie czereśni - korona wrzecionowata

Pierwszy sposób na cięcie czereśni po posadzeniu to formowanie korony wrzecionowej z wyraźnie silnym przewodnikiem i wyrastającymi z niego na boki znacznie cieńszymi i wiotkimi gałązkami. Wygląda to zatem podobnie jak w przypadku prowadzenia karłowych jabłoni. Niestety u czereśni jest to dość pracochłonne, gdyż czereśnie tworzą wiele pędów bocznych silnie rosnących ku górze, które będą konkurować z przewodnikiem i te pędy trzeba regularnie kontrolować, a także wyrastające pędy boczne przyginać aby z przewodnikiem nie tworzyły kątów ostrych (powinny wyrastać w miarę możliwości poziomo w bok). Choć jest to pracochłonne, w ten sposób uzyskamy smukłą koronę drzewa, zajmującą mało miejsca.

Cięcie czereśni na hiszpański krzew

Warto także rozważyć inny sposób na cięcie czereśni po posadzeniu, którego zadaniem jest utworzenie tzw. "hiszpańskiego krzewu". W tym celu drzewko słabo rozgałęzione po posadzeniu przycina się na wysokości 80-100 cm. W przypadku drzewek już rozgałęzionych, wycina się pędy rosnące poniżej 50 cm nad ziemią, zaś położone wyżej pozostawia, skracając je o 1/3 ich długości. Przewodnik zaś skraca się o połowę.

cięcie czereśni na hiszpański krzew
Cięcie czereśni na hiszpański krzew

Dzięki temu roślina wytworzy kilka silnych pędów. W kolejnych latach formowania korony czereśni pędy te się pozostawia, natomiast przewodnik wycina. Powstaje wówczas korona złożona z kilku silnych konarów. Po 3-4 latach należy rozpocząć systematyczne skracanie konarów, dzięki czemu wyrośnie wiele nowych przyrostów. Część z nich pozostawia się na 2-3 lata aby owocowały.

Cięcie starych czereśni

W przypadku starszych drzew, o prawidłowo ukształtowanej koronie, cięcie czereśni polega na:

  • usuwaniu gałęzi rosnących zbyt blisko ziemi,
  • prześwietlaniu wnętrza korony (wycinamy gałązki krzyżujące się ze sobą i rosnące do wnętrza korony),
  • ucinaniu czubka aby czereśnia nie rosła za wysoko.

Bardzo stare czereśnie mogą wyrosnąć do wysokości nawet 10 m i wówczas owoce z góry drzewa są dla nas właściwie całkowicie niedostępne. Ciężko też wykonywać zabiegi pielęgnacyjne przy tak dużym drzewie. W ciągu jednego cięcia możemy takie drzewo obniżyć nawet o 2-4 metry. Gdy chcemy usunąć stary boczny konar czereśni, należy pozostawić około 30-50 cm odcinek ścinanej gałęzi na tzw. czop. W ten sposób uzyskuje się tzw. "siodełko" z którego mogą wyrosnąć nowe, owocujące pędy.

Nabierz pewności w przycinaniu roślin owocowych

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia 2” poświęcona przycinaniu drzew i krzewów owocowych.

Jest to druga część bestsellerowej książki „Szkoła cięcia”, w której Autorki Lucyna i Alicja Grabowskie w prosty i jasny sposób wyjaśniały tajniki cięcia roślin ozdobnych. Pierwszą książkę "Szkoła cięcia" za prosty język i wyraźne, dokładne rysunki pokochali posiadacze ogrodów w całej Polsce. Książka szybko stała się bestsellerem - 20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!

„Szkoła Cięcia 2” sprawi, że nabierzesz pewności w przycinaniu drzew i krzewów owocowych i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami oraz obficie owocowały. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia 2

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. A. Mika, Jak ciąć wiśnie i czereśnie, Działkowiec, nr 8/2012;
2. A. Mika, Przycinanie drzewek po posadzeniu, Sad Nowoczesny 7/2009;
3. A. Mika, Cięcie starych drzew owocowych, Działkowiec, nr 1/2009.