Stihl Cash Back

Opryski winogron. Kiedy i czym pryskać winogrona?

Odpowiednio wykonane opryski winogron są gwarancją uzyskania zdrowych i obfitych plonów. Bardzo ważne jest prawidłowe dobranie preparatu oraz termin jego stosowania. Podpowiadamy kiedy i czym pryskać winogrona aby uniknąć chorób i szkodników. Przygotowaliśmy też praktyczną tabelę oprysków winogron, która pomoże w doborze odpowiedniego preparatu i terminu oprysku.

opryski winogron
Opryski winogron
Fot. depositphotos

Kiedy pryskać winogrona?

Winogrona opryskujemy zapobiegawczo od początku sezonu wegetacyjnego lub w czasie pojawienia się pierwszych objawów chorób czy szkodników winorośli. Największe zagrożenie występowania chorób grzybowych pojawia się przy wilgotnej i ciepłej pogodzie, w okresie intensywnego wzrostu liści i gron, czyli w czerwcu i lipcu. Wtedy też powinniśmy obserwować winogrona i w razie infekcji stosować opryski.

W przypadku stosowania ekologicznych oprysków winogron zabiegi można wykonywać w czasie całego sezonu, nie są one szkodliwe dla roślin, a wręcz wzmacniają krzewy i chronią je przed patogenami.

Krzewy odmian wrażliwych winorośli należy opryskiwać zapobiegawczo bezpośrednio przed rozpoczęciem kwitnienia oraz po jego zakończeniu.

Czym pryskać winogrona?

Do oprysku winogron można stosować:

  • chemiczne środki ochrony roślin,
  • gotowe preparaty oparte na naturalnych składnikach,
  • wywary z chwastów i ziół, które sami przygotujemy.

W amatorskiej uprawie winorośli w ogrodzie polecamy głównie opryski preparatami naturalnymi i ekologicznymi, bezpiecznymi dla środowiska i nas samych. Ekologiczne opryski winogron można wykonać preparatami ze skrzypu polnego, pokrzywy, cebuli czy czosnku. Możemy z nich wykonać wywary lub gnojówki. Wykazują działanie wzmacniające. Wywar ze skrzypu polnego pomaga zwalczyć mączniaka prawdziwego, a wyciągi z cebuli lub czosnku pozwolą pozbyć się mszyc.

Jeśli nie mamy możliwości przygotowania takich preparatów, to w walce z mączniakiem winorośli możemy sięgnąć po gotowe środki oparte na naturalnych składnikach:

  • Lecitec - w składzie zawiera lecetynę, która wzmacnia błonę komórkową winorośli, przez co ogranicza wnikanie chorobotwórczych patogenów. Preparat stosujemy zapobiegawczo w okresie wegetacji winorośli co 10 dni, a także interwencyjnie. Lecitec do oprysku winorośli dawkujemy w proporcji 25 ml preparatu na 8 litrów wody,

  • Skrzyp Ekstrakt ProBio Ogród - preparat oparty na skrzypie polnym. Skrzyp Ekstrakt ProBio Ogród odżywia, wzmacnia, leczy i uodparnia winogrona, przy tym jest zupełnie bezpieczny. Wystarczy 50 ml środka rozpuścić w 5 litrach wody i stosować go zarówno zapobiegawczo od początku sezonu wegetacyjnego jak i lecznico w odstępach co 10 dni.

Z kolei mszyc i przędziorków możemy pozbyć się wykonując oprysk winorośli naturalnym preparatem Emulpar 940 EC, zawierającym olej rydzowy. Oprysk wykonuje się zapobiegawczo na przedwiośniu, w celu zniszczenia zimujących stadiów szkodników, jak i w sezonie wegetacyjnym, po zauważeniu żerowania szkodników. Emulpar 940 EC dawkuje się w ilości 90-120 ml preparatu na 10 litrów wody.

Jeśli zdecydujemy się sięgnąć po chemiczne środki ochrony roślin do oprysku winorośli pamiętajmy o prawidłowym doborze preparatu, stosowaniu go w odpowiednim stężeniu, zachowując okres karencji (odstęp pomiędzy opryskiem a terminem zbioru winogron).

Dobór odpowiednich preparatów i terminów oprysków ułatwi tabela oprysków winogron, w której uwzględnione są chemiczne środki ochrony roślin, jak również preparaty naturalne i ekologiczne. Pod tabelą jest link umożliwiający pobranie tabeli w wersji do wydrukowania :-)

opryski winogron

Pobierz tę tabelę w wersji do wydrukowania:

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Choroby winorośli i ich zwalczanieChoroby winorośli i ich zwalczanie
Choroby winorośli stanowią duże zagrożenie dla upraw, za względu na małą ilość zarejestrowanych środków ochrony do oprysku winorośli. Jedynie systematyczne zabiegi ochronne (cięcie sanitarne, opryski) pozwalają skutecznie zahamować rozwój chorób jeszcze przed pojawieniem się owoców. Oto najważniejsze choroby winorośli i ich zwalczanie w uprawach amatorskich. Więcej...

Brązowe plamy na liściach winorośliBrązowe plamy na liściach winorośli
Brązowe plamy na liściach winorośli mogą świadczyć o występowaniu choroby grzybowej, ataku szkodnika lub niewłaściwym nawożeniu. Zobacz skąd się biorą brązowe plamy na liściach winorośli, jak rozpoznać objawy wskazujące przyczynę powstawania plam i jak pomóc winoroślom z plamami na liściach. Więcej...

Nawożenie winorośli. Kiedy i czym nawozić winoroślNawożenie winorośli. Kiedy i czym nawozić winorośl?
Nawożenie winorośli wpływa na wzrost i rozwój krzewów, ale przede wszystkim na obfitość owocowania. Podpowiadamy jak nawozić winorośl, jakie są najlepsze terminy nawożenia, a także czym nawozić winorośl by zdrowo rosła i obficie owocowała! Więcej...