Stihl Cash Back

Muchołówka amerykańska - hodowla, uprawa, nawożenie, podlewanie

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula), należąca do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae), jest rośliną owadożerną, co czyni z niej niezwykle atrakcyjny okaz dla miłośników uprawy ciekawych roślin. Tym bardziej, że hodowla muchołówki amerykańskiej jest możliwa w warunkach domowych. Zobacz jak wygląda uprawa muchołówki, jej nawożenie i podlewanie.

Muchołówka amerykańska - Dionaea muscipula
Muchołówka amerykańska - Dionaea muscipula

Muchołówka amerykańska - charakterystyka

Bylina ta rozwinęła w sobie zdolność do czerpania substancji odżywczych z organizmów żywych, gdyż w rejonie gdzie występuje w naturze gleba jest bardzo uboga. Otóż muchołówka amerykańska pochodzi z nadbrzeżnych, podmokłych terenów USA. Występuje na dość niewielkim obszarze w okolicach Karoliny Północnej i Południowej. W naturze roślina rośnie na bagnach o kwaśnym, piaskowo - torfowym i ubogim w składniki odżywcze podłożu. Żyje w klimacie wilgotnym, ciepłym gdzie temperatura w lato i na wiosnę waha się w granicach 9-30°C, natomiast w zimę dochodzi nawet do -7°C.

Latem na krótkich łodygach muchołówki (roślina osiąga do 20 cm wysokości) pojawiają się grona białych kwiatów o średnicy około 2 cm. Sposób, w jaki roślina ta łapie owady jest niezwykle interesujący. Jej sercowate liście o długości 8 do 15 cm tworzą rozety. Przez środek uzbrojonych w zęby liści przebiega zawias umożliwiający ich zamykanie. Wewnątrz liścia znajdują się włoski, które dotknięte przez owada zwabionego wydzieliną rośliny, powodują zamknięcie liścia. Odbywa się to błyskawicznie i owad nie ma praktycznie szans na ucieczkę. Trawienie może trwać do 2 tygodni. Potem liść otwiera się ponownie i oczekuje na następną ofiarę.

Warto wiedzieć!
Muchołówka potrafi również wytwarzać pokarm poprzez fotosyntezę, dlatego też owady nie są jej niezbędne do przeżycia.

Poza muchołówkami, w domach uprawiane są też inne rośliny owadożerne, którymi warto się zainteresować. Są to: dzbanecznik, kapturnica i rosiczka.

Muchołówka amerykańska - hodowla, uprawa

Muchołówki nadają się do uprawy jako rośliny owadożerne domowe. Muchołówka amerykańska wymaga podłoża o pH od 3 do 5. Doskonała będzie mieszanka kwaśnego torfu (bez dodatków i nawozów), w połączeniu z gruboziarnistym piaskiem. Torf ogrodniczy z piaskiem mieszamy w stosunku 2:1.

Roślinie należy zapewnić stanowisko jasne, słoneczne. Doskonałe będzie miejsce przy południowym lub wschodnim oknie. Ilość dostarczonego światła wpływa na wybarwienie liści. Muchołówka może być uprawiana w normalnej temp. pokojowej. Zimą wskazane jest nieco chłodu, jednak temperatura nie może spaść poniżej 10°C.

Roślina nie może być uprawiana w pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem. Dlatego też, szczególnie w okresie zimowym, kiedy mieszkanie jest ogrzewane, warto jest przykryć doniczkę z rośliną plastikową kopułką, która pomoże utrzymać wilgoć.

muchołówka amerykańska
Muchołówka amerykańska - Dionaea muscipula
Fot. pixabay

Muchołówka amerykańska - podlewanie

Dość ważną rolę dla powodzenia hodowli odgrywa odpowiednie podlewanie muchołówki amerykańskiej. Wodę trzeba nalewać zawsze do podstawki i utrzymywać na stałym poziomie, nie przekraczającym 2,5 cm. W zimę ogranicza się podlewanie, jednak jedynie na tyle aby podłoże nadal pozostawało cały czas wilgotne. Gdy roślina będzie miała zbyt sucho natychmiast jej łodygi i liście staną się wiotkie. Gdy dobrze ją podlejemy, jej kondycja ponownie się poprawi. Do podlewania używa się wyłącznie wody destylowanej lub deszczówki (o ile mieszkaszmy w miejscu o małym skażeniu powietrza). Ewentualnie można podlewać przegotowaną i odstaną wodą z kranu, o ile jednak nie jest zbyt zanieczyszczona lub twarda.

Muchołówka amerykańska - nawożenie

Doglebowe nawożenie muchołówki amerykańskiej nie jest wskazane. Roślina posila się złapanymi owadami. Nawet jeśli nic nie złapie, to poradzi sobie dzięki zdolności do fotosyntezy. Jeżeli przez bardzo długi czas w zasięgu rośliny nie znajdzie się żadna smakowita muszka, możemy jej pomóc i samodzielnie zapolować :) Można też podać drobne kawałeczki mięsa.

Muchołówka amerykańska - przesadzanie

Co 2 lub 3 lata na wiosnę dobrze jest roślinę przesadzić. Przesadzanie muchołówki wykonuje się w celu wymiany podłoża lub wymiany doniczki na większą. Dorosłe muchołówki powinny rosnąć w doniczkach o średnicy nie większej niż 9 cm. Usychające liście lub pułapki odetnij ostrym narzędziem od miejsca, w którym zżółkły.

Muchołówka amerykańska - rozmnażanie

Wiosną warto przeprowadzić rozmnażanie muchołówki amerykańskiej, poprzez podział kłączy na mniejsze części, które należy posadzić pojedynczo. Jesienią zaś można wysiać nasiona do mieszaniny torfu ogrodniczego i torfu z mchu torfowca.

Opracowano na podstawie:
1. J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 1998, s. 77.

Przeczytaj również:

ciekawe rośliny egzotyczneCiekawe rośliny egzotyczne
Bezkolczasty kaktus, z którego produkowano narkotyki, bambus, który urósł ponad 1 m w ciągu doby i owoce, które smakują jak lody. To tylko niektóre ciekawe rośliny egzotyczne, które przedstawiono na wystawie "Rośliny egzotyczne - prawdy i mity". Zapraszamy na relację z wystawy, która odbyła się w łódzkiej palmiarni w ostatni weekend stycznia 2013. Więcej...

pochrzyn tropikalne pnącze, roślina żółwPochrzyn Dioscorea - tropikalne pnącze, roślina żółw
Pochrzyn to tropikalne pnącze, tworzące niezwykłe bulwiaste kłącza. Znanych jest ponad 600 gatunków należących do rodzaju Dioscorea. Jak je uprawiać, które można mieć w domu, a które sadzić w ogrodzie? Oto dwa najciekawsze gatunki - roślina żółw, czyli pochrzyn słoniowy (Dioscorea elephantipes), oraz pnący ziemniak, czyli pochrzyn chiński (Dioscorea batatus). Więcej...

jak zrobić bonsaiDrzewko bonsai - pielęgnacja w domu
Drzewko bonsai to niezwykła ozdoba każdej kolekcji roślin. Tego rodzaju rośliny to symbol dużego kunsztu i wiedzy. Pielęgnacja drzewka bonsai w domu wymaga stosowania się do określonych reguł i dużej cierpliwości. Jednak efekt jaki można uzyskać jest wart każdego czasu poświęconego na pielęgnację drzewka bonsai. Oto jak pielęgnować drzewko bonsai w domu aby przez lata zachowało swój niezwykły wygląd. Więcej...