Stihl Cash Back

Floks wiechowaty - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Floks wiechowaty (Phlox paniculata), nazywany również płomykiem wiechowatym, jest wysoką (ok. 120 cm wysokości) byliną ogrodową o sztywnych pędach. Kwitnie latem okazałymi, jaskrawo wybarwionymi, uroczymi kwiatami, zebranymi w okazałe kwiatostany, których zapach zwabia mnóstwo motyli. Liczne ogrodowe odmiany floksa wiechowatego różnią się kolorem kwiatów. Zobacz, jak wygląda uprawa floksa wiechowatego i poznaj amatorskie sposoby rozmnażania floksa wiechowatego w ogrodzie.

floks wiechowaty
Floks wiechowaty
Fot. pixabay

Floks wiechowaty - odmiany

Floks wiechowaty jest rośliną osiągającą wysokość do 120 cm. Typowym dla gatunku kolorem kwiatów jest purpuroworóżowy lub purpurowofioletowy. Odmiany ogrodowe floksa wiechowatego mają kwiaty w różnorodnych barwach. Różnią się one między sobą również terminami kwitnienia oraz wysokością pędów.

Znanych jest blisko 200 odmian floksa wiechowatego. Najpiękniejsze z nich przedstawiamy w tabeli poniżej.

floks wiechowaty odmiany

Pobierz zestawienie odmian w wersji do wydrukowania:

Floks wiechowaty - uprawa

Floks wiechowaty jest byliną dość wymagającą. Młode rośliny sadzi się w ogrodzie jesienią. Floks wiechowaty wymaga gleb bardzo żyznych i stale umiarkowanie wilgotnych. Na obfitość kwitnienia bardzo dobrze wypływa również wysoka wilgotność powietrza. Miejsce uprawy floksa wiechowatego powinno być osłonięte od wiatrów i delikatnie ocienione lub słoneczne. Należy unikać uprawy floksów wiechowatych w podłożu gliniastym i podmokłym. W takich warunkach rośliny są bardzo podatne na choroby, a w szczególności na mączniaka prawdziwego.

floks wiechowaty Starfire
Floks wiechowaty 'Starfire'
Fot. ©Herbi

Floksy wiechowate warto ściółkować materiałami organicznymi, np. korą ogrodową, torfem, szyszkami lub kompostem, aby spowolnić wysychanie podłoża. Podczas suszy floksy wymagają podlewania.

Floksy wiechowate rosną dość szybko i bujnie, przez co dość szybko wyczerpują zasoby składników pokarmowych w glebie. Z tego powodu wymagają częstego zasilania nawozami organicznymi (floksy wiechowate nie tolerują nawozów mineralnych) oraz przesadzania w nowe miejsce co 4-5 lat. Floksy wiechowate najlepiej przesadzać wiosną, od marca do maja. W trakcie tego zabiegu rośliny można również odmłodzić oraz rozmnożyć.

floks wiechowaty Starfire
Floks wiechowaty 'Pax'
Fot. ©Herbi

Po zakończonym kwitnieniu część nadziemna roślin zaczyna stopniowo zamierać i zasychać. Przed nadejściem zimy pędy floksów wiechowatych ścina się nisko przy ziemi. Karp floksów nie wykopujemy z ziemi na zimę. Zimują bardzo dobrze w gruncie bez okrywania.

Kwiaty floksów wiechowatych bardzo ładnie się prezentują i przyjemnie pachną. Nic więc dziwnego, że często wykorzystywane są do tworzenia bukietów. Niestety ich kwiaty nie są zbyt trwałe (wytrzymują w wazonie maksymalnie 4 dni). Jednak ścinanie pędów kwiatowych sprzyja powtórnemu kwitnieniu jesienią.

Floks wiechowaty - rozmnażanie

Floksy wiechowate bardzo łatwo można rozmnożyć wegetatywnie. Najczęściej stosowanym sposobem rozmnażania floksów wiechowatych jest podział roślin. Można rozmnożyć je również przez sadzonki pędowe lub korzeniowe.

floks wiechowaty Starfire
Floks wiechowaty 'Prospero'
Fot. ©Herbi

Aby rozmnożyć floksa wiechowatego przez podział, silnie rozrośniętą karpę wykopuje się z ziemi wiosną (kwiecień) lub późnym latem (koniec sierpnia). Następnie dzieli się ją szpadlem na mniejsze, kilkupędowe części. Z każdej części usuwa się martwe i zdrewniałe elementy, a następnie skraca korzenie o 5-10 cm. Pędy nadziemne skraca się na długość 10-20 cm. Gotowe sadzonki umieszcza się w dołkach wykopanych w ziemi, w odstępach do 20-30 cm, i obficie podlewa. Przed posadzeniem sadzonek gleba powinna być wzbogacona kompostem. Ziemię wokół sadzonek ściółkuje się kompostem, aby zapobiec jej szybkiemu wysychaniu i wzbogacić w składniki pokarmowe.

Sadzonki korzeniowe floksa wiechowatego pobiera się zimą (od grudnia do marca). Przygotowuje się je, tnąc korzenie o średnicy ok. 0,5 cm na kawałki o długości 5-6 cm. Następnie sadzi się je do skrzynek i umieszcza w ciepłym inspekcie. Sadzonki ukorzeniają się szybko i już wiosną (maj), można sadzić je w ogrodzie.

Sadzonki pędowe floksa wiechowatego pobiera się z wierzchołków pędów, wiosną jeszcze przed kwitnieniem (od marca do czerwca). Sadzonki ukorzenia się w wilgotnym, torfowym podłożu.

Warto wiedzieć!
Większość nowych odmian floksów wiechowatych jest licencjonowana i rozmnażanie ich przez sadzonki we własnym zakresie w celu odsprzedaży jest zabronione.



Przeczytaj również:

Floks szydlasty - odmiany, uprawa, rozmnażanieFloks szydlasty - odmiany, uprawa, rozmnażanie
Floks szydlasty to mało wymagająca i łatwa w uprawie bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Tworzy niskie (do 10 cm wysokości), zwarte kobierce, zbudowane z płożących się, gęsto obsianych sztywnymi listkami pędów, które od kwietnia do maja okrywają się jasnoróżowymi kwiatami. Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych wieloletnich bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...

Sadzenie bylin. Jak i kiedy sadzić byliny?Sadzenie bylin. Jak i kiedy sadzić byliny?
Sadzenie bylin wykonuje niemal każdy ogrodnik, bo trudno sobie wyobrazić ogród bez rabat bylinowych. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności, warto zastanowić się jaki jest najlepszy termin sadzenia bylin oraz w jaki sposób wykonać sadzenie bylin do gruntu aby rośliny przyjęły się i niebawem ładnie zakwitły. Zobacz jak i kiedy sadzić byliny w ogrodzie! Więcej...

Opracowano na podstawie: J. Marcinkowski, Katalog bylin, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Warszawa 2005, str. 63; J. Marcinkowski, Byliny, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2015, str. 2201-221.