Stihl Cash Back

Złotlin japoński - uprawa, przycinanie, rozmnażanie

Złotlin japoński (Kerria japonica) to odporny krzew liściasty, efektowny przez cały rok. Wiosną i latem możemy podziwiać jego złotożółte kwiaty, zaś na zimę, gdy opadną liście, ujawniają się błyszczące, zielone pędy. Zobacz jak wygląda uprawa złotlinu w ogrodzie. Podpowiadamy jak wykonać przycinanie złotlinu japońskiego aby krzew przybrał ładny pokrój, a także jak rozmnożyć złotlin w warunkach uprawy amatorskiej!

złotlin japoński
Złotlin japoński - Kerria japonica
Fot. pixabay

Jak wygląda złotlin japoński?

Złotlin japoński to gęsty krzew liściasty powoli rozrastający się przez liczne odrosty korzeniowe. Ma wyprostowany pokrój i osiąga 1,5-2 m wysokości przy podobnej szerokości. Pędy złotlinu są zielone i gładkie, ciekawie prezentują się w okresie zimowym.

Liście złotlinu japońskiego są zielone, ułożone skrętolegle, o kształcie jajowatym, podwójnie piłkowane, zakończone ostrym czubkiem. Złotożółte kwiaty pojawiają się pojedynczo lub po kilka od kwietnia do maja. Złotlin japoński powtarza kwitnienie latem.

Do uprawy w ogrodzie warte polecenia są 3 odmiany złotlinu japońskiego:

  • złotlin japoński 'Golden Guinea' - o dużych kremowych kwiatach,
  • złotlin japoński 'Pleniflora' - odmiana o kwiatach pełnych,
  • złotlin japoński 'Picta' - o liściach szarozielonych z białym brzegiem, odmiana złotlinu o ograniczonym wzroście, polecana do mniejszych ogrodów (wysokość do 1 m)

Złotlin japoński - uprawa

Uprawa złotlinu japońskiego jest bardzo prosta. Krzew ten bowiem toleruje wszystkie przepuszczalne, niezbyt suche gleby. Najlepiej czuje się na świeżej próchnicznej i dostatecznie wilgotnej glebie. Złotlin znosi słabe zacienienie lecz najlepiej rozwija się na miejscach słonecznych.

złotlin japoński
Złotlin japoński 'Picta'
Fot. ©Herbi

Złotlin nie jest zupełnie wytrzymały na niskie temperatury, jednak szybko regeneruje się po przemarznięciu, wytwarzając nowe pędy. Na obszarach o chłodniejszym klimacie warto posadzić złotlin pod osłoną ściany lub płotu. Z początkiem sezonu wegetacyjnego zaleca się zastosować nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących. Złotlin japoński rzadko jest atakowany przez choroby lub szkodniki.

Złotlin należy sadzić pojedynczo lub po kilka sztuk w luźnych grupach, na dużych wolnych przestrzeniach. W małych ogrodach może być sadzona odmiana złotlinu 'Picta', stanowiąca ciekawy akcent kolorystyczny.

złotlin japoński
Odpowiednie przycinanie wpływa na obfite kwitnienie złotlinu
Fot. pixabay

Złotlin japoński - przycinanie

Złotlin japoński wymaga regularnego przycinania, które zagwarantuje coroczne kwitnienie i zwarty pokrój krzewu. Zaraz po przekwitnięciu kwiatów, co wypada zazwyczaj w czerwcu, skracamy te pędy, które kwitły. Najlepiej przycinać tuż nad nowym, silnym pędem bocznym. Na tych pędach za rok pojawią się nowe kwiaty, a część z nich zakwitnie jeszcze w bieżącym roku, powtarzając kwitnienie latem.

Choć podstawowym terminem cięcia złotlinu jest okres po kwitnieniu, krzew warto też obejrzeć tuż po zimie. Wówczas wycinamy pędy czarne, które przemarzły. Ścina się je przy samej ziemi lub tuż nad zdrowym pąkiem. W tym okresie warto też wycinać najstarsze gałęzie, na których kwitnienie jest już osłabione, gdyż złotlin najlepiej kwitnie na pędach młodych.

Uwaga!
Pamiętajmy o usuwaniu odrostów korzeniowych wytwarzanych przez złotlin. Trzeba to robić na bieząco, bo gdy się mocno zakorzenią, będzie to trudne. Najlepiej przerywać je szpadlem, odkopując cały odrost wraz z korzeniami. Wykopane odrosty przydadzą się do rozmnażania złotlinu japońskiego.

Złotlin japoński - rozmnażanie

Złotlin japoński można rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe oraz przez odrosty korzeniowe.

Rozmnażanie złotlinu japońskiego z sadzonek półzdrewniałych wykonujemy na początku lub w połowie lata. Z półzdrewniałych pędów bocznych odcinamy sadzonki długości 8-10 cm z piętką. Następnie sadzonkę sadzimy do mieszanki torfu i piasku w stosunku 1:1. Dodatkowo można zanurzyć pobrane sadzonki w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych.

Natomiast rozmnażanie złotlinu z odrostów korzeniowych wykonujemy jesienią i jest to najprostszy sposób na pozyskanie nowych krzewów. Aby rozmnożyć z złotlin japoński przez odrosty należy delikatnie podkopać odrost korzeniowy i oddzielić go od rośliny matecznej. Pozyskane odrosty wysadzamy w miejsce docelowe na głębokości około 5 cm, a już wiosną z uśpionych oczek powinny zacząć wyrastać nowe pędy złotlinu.

Przeczytaj również:

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieniKrzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni
Te krzewy sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie pięknie i kolorowo przez cały sezon ogrodniczy. Warto do ogrodu wybrać szczególnie te łatwe w uprawie, mało wymagające i dobrze sprawdzające się w naszym klimacie. Oto nasze zestawienie 7 najlepszych krzewów ozdobnych kwitnących od wiosny do jesieni! Więcej...

Krzewy ozdobne łatwe w uprawieKrzewy ozdobne łatwe w uprawie
Dzięki nim możesz stworzyć piękny i zadbany ogród, nie poświęcając wiele czasu na pielęgnację zieleni. Oto 10 krzewów ozdobnych łatwych w uprawie, które sprawdzają się w większości ogrodów! Więcej...

10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie
Wśród wielu pięknych roślin ogrodowych, można znaleźć takie, które w sposób szczególny zachwycają swą urodą - barwą kwiatów, fakturą liści czy ciekawym pokrojem. Zestawienie takich perełek przygotowała dla nas architekt krajobrazu Joanna Białowąs. Poznaj 10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie! Więcej...