Stihl Cash Back

Suszenie grzybów. Domowe sposoby jak suszyć grzyby

Każdy miłośnik zbierania grzybów ma swoje ulubione sposoby na konserwowanie tych aromatycznych darów lasu. Jednym z nich jest suszenie grzybów. Grzyby można suszyć w piekarniku, na nitce, na słońcu czy w mikrofalówce. Dowiedz się, jak przygotować grzyby do suszenia oraz jak prawidłowo suszyć grzyby wykorzystując domowe sposoby. Podpowiadamy też jak przechowywać suszone grzyby aby na długo zachować ich smak i aromat.

suszenie grzybów
Suszenie grzybów
Fot. depositphotos

Domowych sposobów na suszenie grzybów jest co najmniej kilka. Oczywiście najlepiej byłoby suszyć je naturalnie, na słońcu, zachowując maksimum smaku i aromatu, ale nie każdy ma taką możliwość. Zapaleni grzybiarze, przynoszący co kilka dni pełne kosze zbiorów z lasu, często inwestują w profesjonalny sprzęt, czyli suszarkę do grzybów. Jednak do suszenia możemy wykorzystać także urządzenia, które każdy ma w domu, np. piekarnik lub mikrofalówkę.

Jak przygotować grzyby do suszenia

Suszyć można wszystkie jadalne grzyby, byle były jędrne i zdrowe. Przejrzałe, miękkie i robaczywe nie nadają się do suszenia.

Grzyby przed suszeniem należy oczyścić miękką szczotką, oskrobać nożykiem i przetrzeć suchą szmatką. Następnie kroimy je na mniejsze części, bądź na plastry o grubości 0,5-1 cm. Mniejsze grzyby suszymy w całości. Należy pamiętać, żeby nie zgniatać grzybów po przygotowaniu ich do suszenia.

czyszczenie i obieranie grzybów
Czyszczenie i obieranie grzybów
Fot. depositphotos

Mycie grzybów przed suszeniem

W kwestii mycia grzybów przed suszeniem zdania są podzielone. Powszechna jest opinia, że grzybów przeznaczonych do suszenia nie powinno się myć, gdyż nasiąkną wodą, a to utrudni proces suszenia i może sprawić, że grzyby będą gnić. Najlepiej zatem oczyścić grzyby za pomocą miękkiej szczoteczki, pędzelka i nożyka, tak jak opisaliśmy to powyżej.

Jeżeli jednak masz wątpliwości, czy tak oczyszczone grzyby są naprawdę czyste, możesz je równie dobrze przepłukać pod bieżącą wodą. Potem osusz je delikatnie bawełnianą ściereczką i rozłóż na słońcu aby jeszcze podeschły. Następnie postępuj tak, jak z grzybami oczyszczonymi na sucho.

suszenie grzybów na słońcu
Suszenie grzybów na słońcu
Fot. depositphotos

Suszenie grzybów na słońcu

Suszenie grzybów na powietrzu wymaga ciepłej i słonecznej pogody, a cały proces trwa około 7 dni. Najprostszym sposobem jest nawleczenie plastrów lub całych grzybów na sznurek, tak by się nie dotykały. Sznury grzybów wieszamy na słońcu. Możemy też ułożyć je na kratkach do suszenia, drewnianych tackach czy nawet grubym papierze i wystawić na słońce. Warto przykryć grzyby gazą, żeby osłonić je przed zanieczyszczeniami czy owadami.

suszenie grzybów na słońcu
Suszenie grzybów na słońcu
Fot. depositphotos

Suszenie grzybów w piekarniku

Piekarnik świetnie nadaje się do suszenia grzybów. Rozłóż grzyby cienką warstwą na specjalnej siatce lub stelażu, które bez problemu można nabyć w sklepach gospodarstwa domowego. Możesz także użyć kratki grillowej lub blaszki wyłożonych papierem do pieczenia, co zapobiegnie spadaniu grzybów i przywieraniu. Pamiętaj, żeby zachować choć niewielkie odległości między grzybami, co zapewni prawidłową cyrkulację powietrza.

suszenie grzybów w piekarniku
Suszenie grzybów w piekarniku
Fot. depositphotos

Cały proces suszenia grzybów w piekarniku trwa około 7-12 godzin. Rozpoczynamy od temperatury 40-50°C z termoobiegiem lub 60°C bez tej funkcji. Po 2-3 godzinach grzyby tracą większość wilgoci. Jeśli nadal są mocno wilgotne, możemy na kilkanaście minut podnieść temperaturę do 70°C, a następnie powrócić do zasadniczej temperatury. Co jakiś czas przekładamy grzyby, żeby suszyły się równomiernie. Koniecznie należy uchylić drzwiczki piekarnika, żeby zapewnić odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Suszenie grzybów w mikrofali

Grzyby suszone na słońcu lub w piekarniku są bardziej aromatyczne, niż te suszone w mikrofalówce. Jeśli jednak potrzebujesz bardzo szybko wysuszyć niewielką ilość grzybów możesz wykorzystać i to urządzenie. Gotowe do suszenia, pokrojone w 0,5 cm plastry grzyby rozkładamy na cienkim talerzu, który wkładamy do mikrofalówki i ustawiamy moc 100 W na 20 minut. Następnie otwieramy drzwiczki i wietrzymy przez 5-10 minut, po czym czynność powtarzamy 4-5 razy. Sposób ten jest mało wydajny i dość czasochłonny, z racji że często musimy mikrofalówkę wietrzyć i ponownie włączać.

Suszenie grzybów w suszarce do grzybów

W takim urządzeniu suszenie grzybów jest proste i szybkie. Trwa około 6 godzin. Wyczyszczone grzyby kroimy na plastry grubości 0,5-1 cm lub pozostawiamy w całości. Układamy je na tackach rozmieszczonych piętrowo i włączamy wentylator. Co jakiś czas przekładamy, żeby suszyły się równomiernie.

suszenie grzybów na nitce
Suszenie grzybów na nitce
Fot. depositphotos

Suszenie grzybów na nitce

Jeżeli nie dysponujemy żadnym z wymienionych urządzeń, możemy zawsze nawlec grubsze plastry grzybów na sznurek, tak by się nie stykały, a następnie zawiesić je nad kuchenką lub kaloryferem. Prawidłowo wysuszone grzyby powinny się zginać, ale nie łamać, być sprężyste, jędrne, ale nie wilgotne. Dobrze wysuszone mają jednolitą, jasną barwę, bez przypalonych lub rozmiękłych kawałków.

Suszone grzyby powinny zachować swój aromat
Suszone grzyby powinny zachować swój aromat
Fot. depositphotos

Jak przechowywać suszone grzyby?

Grzyby łatwo wchłaniają zapachy, wilgoć i bardzo szybko pleśnieją. Suszone grzyby powinny być przechowywane w suchym pomieszczeniu, bez dostępu światła. Wiele osób od razu wkłada wysuszone grzyby do szklanego pojemnika i szczelnie zamyka. Jeśli posmarujesz brzegi słoika spirytusem, zapalisz go i natychmiast zamkniesz pokrywkę, w słoiku wytworzy się próżnia, która pomoże uchronić grzyby przed wilgocią. Zarówno pokrywka jak i brzeg słoika muszą być idealnie czyste i bez uszkodzeń.

Suszone grzyby w słoikach
Suszone grzyby w słoikach
Fot. depositphotos

Suszone grzyby można przechowywać również w ceramicznych lub szklanych pojemnikach z użyciem grubego papieru, zamiast przykrywki. W ten sposób zapewnimy przepływ powietrza i uchronimy grzyby od zapleśnienia.

Do przechowywania wysuszonych grzybów można też użyć bawełnianych woreczków. W tym przypadku pomieszczenie, w którym będą przechowywane grzyby, powinno mieć dobrą cyrkulację powietrza, ponieważ grzyby mają silny zapach. Same zaś łatwo pochłaniają wilgoć i zapachy z otoczenia.

Nie wyrzucaj przesuszonych, kruszących się grzybów - zrób z nich proszek. W tym celu zmiel grzyby w młynku do kawy lub utłucz je w moździerzu. Zaletą grzybowego proszku jest łatwość w przechowywaniu oraz stosowaniu.

Na koniec, aby ułatwić zapamiętanie sposobów suszenia grzybów, przedstawiamy pomocną infografikę.

suszenie grzybów domowe sposoby
5 domowych sposobów na suszenie grzybów
Rys. ©Łukasz Krypel

Zobacz również:

Grzyby w ogrodzie - uprawa grzybów jadalnych, leśnych
W sprzedaży coraz powszechniej można spotkać grzybnie grzybów saprofitycznych - pieczarek, boczniaka i twardziaka jadalnego, które z powodzeniem udaje się uprawiać w warunkach amatorskich. Jednak prawdziwym hitem jest żywa grzybnia mikoryzowa jadalnych grzybów leśnych do uprawy ogrodowej! Więcej...

Czubajka kania - wartości odżywcze, uprawa, przepisy kulinarne
Czubajka kania to grzyb bardzo ceniony za swoje walory smakowe, niestety też łatwy do pomylenia z trującym muchomorem sromotnikowym. Nie musimy jednak ryzykować pomyłki. W bezpieczny sposób możemy pozyskiwać pyszne kanie z własnego ogrodu. Więcej...

Ciekawe grzyby jadalne i niejadalne - zdjęcia i opisy
Grzyby jadalne są w naszym kraju bardzo cenionym składnikiem wielu potraw i nie brakuje smakoszy, którzy potrafią z nich wyczarować znakomite dania. Niemniej wiele grzybów może sprawić nam przykre niespodzianki w postaci kłopotów zdrowotnych. Więcej...