Stihl Cash Back

Rzeźby ogrodowe

Ogród jest miejscem, które daje wielkie pole do popisu dla naszej wyobraźni. Aranżujemy jego przestrzeń całkowicie według własnych gustów i upodobań. Jest oczywiście królestwem roślin, ale warto czasem wprowadzić do niego dodatkowe elementy ozdobne, takie jak rzeźby ogrodowe, które podkreślą jego charakter i urozmaicą kompozycje roślinne. Poznaj pomysły na rzeźby ogrodowe i zobacz, które z nich najlepiej harmonizują z ogrodową przestrzenią.

rzeźby ogrodowe
Donica rzeźbiona w kamieniu wraz z kamienną ławą

Nie należy od razu zakładać, że rzeźby ogrodowe muszą być duże, wyszukane i niezwykle kosztowne. Warto spojrzeć na taki element małej architektury nico szerzej. W końcu rzeźba, to nie tylko dzieło człowieka, może nią być również wytwór samej natury. Ciekawie ukształtowane kamienie, oryginalne korzenie czy wysuszone konary, to bardzo pożądane detale przy urządzaniu ogrodu. Poza tym takie naturalne ozdoby, doskonale będą się komponowały z otaczającą je przyrodą.

Kiedy zdecydujemy się jednak na gotowe elementy, poszukajmy tych wykonanych z materiałów naturalnych, takich jak kamień, glina, gips, żywica, piaskowiec, wiklina czy drewno. Można zdecydować się także na dekoracje wykonane ze specjalnego betonu, doskonale imitującego kamień. Jego zaletą jest wysoka odporność na warunki atmosferyczne oraz niewygórowana cena. Omijajmy natomiast z daleka rzeźby ogrodowe i figurki z tworzyw sztucznych, szczególnie te w jaskrawych, nienaturalnych barwach. Niezbyt dobrze komponują się z naturalną oprawą roślinną i wyglądają sztucznie. Najlepsze kolory dla ogrodowych detali, to kolory zgodne z naturą: brązy, beże, szarości czy stonowane zielenie.

rzeźby ogrodowe
Wyszukane płaskorzeźby postaci, wkomponowane w ogrodzenie z naturalnej cegły

Rzeźby ogrodowe lub inne dekoracje niekoniecznie muszą zostać ustawione na ziemi, mogą być też umieszczone w ogrodzeniu (jako płaskorzeźba), zamocowane na kamieniu czy murku, a nawet podwieszone na drzewie. Ozdobne mogą być również pojemniki na wodę, poidełka dla ptaków czy ławki ogrodowe, kiedy zostaną wykonane z ciekawego kamienia lub piaskowca. Oryginalna podstawa na donicę z rzeźbionego kamienia, też będzie stanowiła atrakcyjny akcent w ogrodzie.

Możliwości zdobycia takich ciekawostek, jest całkiem sporo. Poza ofertą marketową, doskonałym miejscem na poszukiwanie interesujących przedmiotów są "targi staroci". Można tam za naprawdę niewielkie pieniądze, nabyć oryginalne i jedyne w swoim rodzaju ozdoby. Podróżując po Polsce, nie raz natkniemy się na regionalnych twórców, wykonujących bardzo ciekawe rzeźby ogrodowe. Niejednokrotnie możemy mieć też okazję nabyć od nich wiele atrakcyjnych wyrobów rękodzieła artystycznego, po całkiem przystępnych cenach. Również w Internecie nierzadko można wyszukać ciekawe, stare przedmioty, których właściciele chcą się pozbyć. Czasem wystarczy odrobina renowacji, aby stały się piękną ozdobą. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie takiej figurki, zastanówmy się gdzie chcemy ją umieścić i w jakim powinna być stylu, żeby nie zaburzyć istniejącej harmonii ogrodu.

rzeźby ogrodowe
Oryginalne korzenie czy wysuszone konary, to bardzo pożądane detale przy urządzaniu każdego ogrodu

Źle będzie wyglądała duża, monumentalna rzeźba ogrodowa czy kamień, na małej, ukwieconej działce. Z kolei niewielki, gipsowy aniołek zginie, gdy go ustawimy na środku rozległego trawnika. Jeśli posiadamy ogród w stylu wiejskim, dobrze będą wyglądały ozdoby nawiązujące do natury lub o charakterze rustykalnym, a więc wszelkiego rodzaju korzenie, kamienie, wiklinowe plecionki czy gliniane garnce. Do romantycznego ogrodu, na pewno będą pasowały wszelkie aniołki, figurki z piaskowca czy kamienie w okrągłym kształcie. Reprezentacyjny i minimalistyczny styl, dopełnią rzeźby ogrodowe w prostej formie i stonowanej kolorystyce lub nowoczesne, kamienne kule.

rzeźby ogrodowe
Ciekawą ozdobę stanowią rzeźbione postacie, osadzone na elementach naturalnych, jak np. kamienny głaz

Dobrym pomysłem jest wybór elementu ozdobnego, nawiązującego stylem do wyposażenia domu czy tarasu, stanie się on wtedy jego kontynuacją na zewnątrz. Kiedy planujemy umieścić w naszym ogrodzie więcej niż jeden detal ozdobny, postarajmy się aby pozostałe były w podobnym klimacie i z podobnego materiału. Zbyt duże pomieszanie stylu, raczej wprowadzi chaos i zaburzy harmonię, niż uatrakcyjni przestrzeń ogrodu.

rzeźby ogrodowe
Niezwykle ciekawe mogą być naturalne kształty niektórych kamieni, aby taką rzeźbę stworzył człowiek, musiałby mieć naprawdę wiele wyobraźni

Dużą atrakcją w ogrodzie, będzie na pewno nasz własny zegar słoneczny. Ten nieco zapomniany w dobie cyfryzacji wynalazek, może nam z powodzeniem służyć do oznaczenia czasu i być niezwykłą ciekawostką dla znajomych odwiedzających nasz ogród. Możemy go wykonać samodzielnie (instrukcje można znaleźć w internecie) lub nabyć już gotowy. Przy czym nie musi być wcale duży ani skomplikowany. Czasem wystarczy niewielki, płaski kamień ustawiony pod odpowiednim kątem, na którym oznaczymy cyferblat zegara słonecznego.

Ogrodowe zegary słoneczne
Zegar słoneczny w naszym ogrodzie nie tylko pokaże aktualny czas ale przede wszystkim może być bardzo ciekawym i oryginalnym elementem małej architektury ogrodowej. Obecnie w prywatnych ogrodach takie zegary są w zasadzie niespotykane, a projektanci ogrodów chyba o nich zapomnieli. Dlatego dziś będziemy Was zachęcać do takiego zaprojektowania ogrodu aby znalazło się w nim miejsce właśnie na zegar słoneczny. Więcej...

Jednak aby takie dekoracje i rzeźby ogrodowe zdobiły nasz ogród przez wiele lat, musimy o nie nieco zadbać. Najmniej pracy wymaga gładki, oszlifowany, naturalny kamień, który wystarczy jedynie od czasu do czasu oczyścić z nagromadzonego kurzu i zanieczyszczeń. Nieco więcej czasu musimy poświęcić na pielęgnację ozdób wykonanych z innych materiałów. Elementy z drewna lub wikliny, warto raz na rok lub co dwa lata odświeżyć przy pomocy odpowiedniej bejcy do drewna, farby, oleju lub impregnatu (w zależności od rodzaju drewna i pierwotnego sposobu jego zabezpieczenia). Pozostawione same sobie, z czasem zszarzeją, staną się matowe, a na powierzchni mogą pojawić się pęknięcia. Mimo że w takiej surowej formie, również znajdują swoich zwolenników, znacznie dłużej przetrwają, poddane stałej pielęgnacji.

rzeźby ogrodowe
Zegary słoneczne wracają do łask i stanowią w ogrodach dużą atrakcję

Bardzo piękne, ale też najtrudniejsze do utrzymania są rzeźby ogrodowe z naturalnego piaskowca, w które łatwo wnika brud, pokrywając je nieestetyczną patyną, a na ich powierzchni często gości zielony nalot. Takie zabrudzenia najlepiej jest usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej, natomiast zielony nalot lub grzyby łatwo poddają się działaniu odpowiednich preparatów np. Algat, Atlas, Mykos. Kolejną czynnością jest impregnacja piaskowca, którą wykonujemy za pomocą właściwego preparatu do tego typu powierzchni (np. Funcosil WS). Oczywiście wszystkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać tylko podczas suchej, ciepłej pogody, na materiałach pozbawionych wilgoci.

rzeźby ogrodowe
Ciekawymi detalami są stare, ceramiczne lub gliniane donice ukryte między roślinami

Jeśli rzeźby ogrodowe lub inne ozdoby nie są znacznych rozmiarów, na okres zimy warto je umieścić w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie nie będą narażone na wilgoć i mróz. Woda zamarzająca w szczelinach, zagłębieniach czy pęknięciach, rozsadza powierzchnię i powoduje jej uszkodzenia. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla piaskowca i gipsu. Jeśli takiej możliwości nie mamy, można użyć ogrodniczej włókniny do zabezpieczania roślin, która również w pewnym stopniu zabezpieczy nasze ozdoby przed mrozem.

Dobrze zabezpieczone i konserwowane rzeźby ogrodowe, będą cieszyć swoją urodą przez wiele długich lat.

Katarzyna Józefowicz

Przeczytaj również:

Fontanny ogrodowe z kamienia
Nie każdy w gorące letnie dni ma możliwość wypoczywania nad morzem czy jeziorem. Tym, którzy szczęśliwie posiadają działki i ogródki, upalne dni pomoże ochłodzić przydomowa fontanna. Fontanna nie koniecznie musi być wykonana z marmuru i ozdabiać miejskie parki i place. Możemy sobie pozwolić na postawienie kamiennego wodotrysku przy naszym domu. Spełnia on nie tylko właściwości estetyczne. Więcej...

Drewno w ogrodzie - mała architektura, meble, tarasy
Drewno jest powszechnie stosowane w ogrodzie. Tworzone są z niego elementy małej architektury ogrodowej - płoty, bramki, kratki, trejaże, pergole, a także drewniane meble oraz nawierzchnie i tarasy z drewna. Zanim jednak zdecydujemy się na użycie w ogrodzie elementów z drewna, warto wiedzieć że są różne rodzaje drewna i trzeba wybrać ten najbardziej odpowiedni do danego zastosowania oraz wiedzieć jak zapewnić mu trwałość na długie lata. Więcej...