Nawożenie róż. Jak, kiedy i czym nawozić róże?

Nawożenie róż jest bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji tych krzewów. Brak właściwego nawożenia bardzo szybko odbija się na wyglądzie róż, które tracą ładny wygląd, słabo kwitną i stają się podatne na choroby. Istotne jest abyśmy wybrali odpowiedni nawóz do róż ale także zastosowali go we właściwym terminie. Zobacz jak, kiedy i czym nawozić róże aby bujnie kwitły i zdrowo rosły!

nawożenie róż
Jak, kiedy i czym nawozić róże?

Czym nawozić róże?

Do nawożenia róż możemy wykorzystać nawozy organiczne lub mineralne.

1. Nawozy organiczne do róż

Nawozy organiczne, takie jak kompost czy obornik, poprawiają strukturę gleby, stwarzając lepsze warunki do rozwoju pożytecznych mikroorganizmów glebowych oraz utrzymują stały poziom próchnicy w glebie. Szczególnie polecane są na gleby suche, piaszczyste i jałowe, a także zaniedbane w wyniku wieloletniego nawożenia wyłącznie nawozami mineralnymi.

Najlepszym nawozem organicznym do róż jest obornik, który powinien być przekompostowany (przynajmniej przez 6 miesięcy), ponieważ świeży może popalić korzenie krzewów. Jeżeli zastosujemy do nawożenia róż obornik, a rośliny nie będą wykazywać niedoborów, możemy całkowicie zrezygnować ze stosowania nawozów mineralnych.

Jeśli nie mamy dostępu do przekompostowanego obornika, możemy w sklepach kupić obornik granulowany lub wybrać nawóz ekologiczny do róż Target, również bogaty w substancje organiczne. Oba te nawozy wystarczy zastosować raz w sezonie na wiosnę lub jesienią.

nawożenie róż
Organiczne nawozy do róż Target

2. Nawozy mineralne do róż

W sytuacji kiedy roślin mamy w ogrodzie bardzo dużo i stosowane nawozy organiczne nie są w stanie zaspokoić wszystkich ich potrzeb lub po prostu widzimy, że krzewy niedomagają, warto sięgnąć po granulowane, wieloskładnikowe nawozy mineralne do róż. Najlepiej używać specjalistycznych nawozów do róż. Możemy stosować również nawozy uniwersalne do kwitnących roślin ogrodowych, pamiętając jednak, że optymalny stosunek głównych składników mineralnych w nawozach, tj. azotu (N), fosforu (P) i potasu (K), powinien wynosić 2:1:3.

Do nawożenia róż możemy zastosować nawozy szybkodziałające (np. Nawóz do róż z mikroskładnikami Target, Florovit, Biopon nawóz do róż). Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak stosowanie długodziałających nawozów do róż, których składniki są stopniowo uwalniane do gleby i zapewniają optymalne odżywienie roślin przez cały sezon. Do wyboru mamy nawozy długodziałające 100 dni (np. Substral 100 dni nawóz długodziałający do róż, Nawóz długodziałający do róż Target, Compo nawóz długodziałający do róż, Florovit długodziałający nawóz do róż i krzewów kwitnących 100 dni) lub ekstra długodziałające, które uwalniają składniki pokarmowe przez 6 miesięcy (Substral Osmocote do róż).

nawożenie róż
Nawozy mineralne do róż Target

Kiedy nawozić róże?

Przed sadzeniem róż w ogrodzie, glebę odpowiednio przygotowuje się, zasilając ją zwykle obornikiem. Dlatego w pierwszym roku po posadzeniu róż nie nawozimy. Pierwsze nawożenie przeprowadzamy w drugim roku uprawy po wiosennym cięciu. W zależności od nawozu, który użyjemy, róże nawozimy od 1 do 3 razy w sezonie:

  1. Nawożenie róż obornikiem wykonujemy raz na 2-3 lata. Stosujemy go tylko jeden raz w sezonie w dwóch terminach: wczesną wiosną (marzec) lub jesienią (październik-listopad) podczas kopczykowania róż na zimę.
  2. Nawożenie kompostem wykonujemy 3 raz w sezonie. Pierwszy raz stosujemy kompost w marcu. Kolejne nawożenie kompostem przeprowadzamy w maju-czerwcu. Ostatni raz stosujemy kompost w październiku-listopadzie do kopczykowania.
  3. Granulowane nawozy mineralne do róż stosujemy 3 razy w ciągu sezonu. Pierwsze nawożenie przeprowadzamy na początku kwietnia. Drugie, gdy pojawią się pąki kwiatowe, czyli zwykle w maju-czerwcu. Trzecie nawożenie róż nawozami szybkodziałającymi przeprowadzamy najpóźniej do 15. lipca. Późniejsze nawożenie opóźnia drewnienie tkanek i sprawia, że krzewy stają się bardzo wrażliwe na niskie temperatury.
  4. 4. Nawozy długodziałające (100 dni) stosujemy 2 razy w sezonie - pod koniec marca lub na początku kwietnia i drugi raz w maju-czerwcu.
  5. Ekstra długodziałające nawozy do róż stosujemy wczesną wiosną (połowa marca) tylko 1 raz w sezonie.

Jak nawozić róże?

Warstwę obornika lub kompostu rozrzucamy wokół krzewu róży i przekopujemy z ziemią na głębokości 15-20 cm. Na 1 m² stosujemy około 5 kg kompostu lub przekompostowanego obornika. W przypadku stosowania obornika granulowanego, który jest nawozem skoncentrowanym, wystarczy sypnąć 1-2 garście pod każdy krzew. Jesienią kompost lub wymieszany z ziemią obornik wykorzystujemy do utworzenia kopczyków zabezpieczających róże przed mrozem.

Nawozy mineralne rozsypujemy wokół pnia krzewu róży i za pomocą grabi mieszamy z ziemią. Następnie obficie podlewamy krzew wodą. Dzięki takim zabiegom nawóz szybciej rozpuści się w glebie i szybciej dotrze do korzeni. Zazwyczaj do zasilenia jednego krzewu róży wystarczy 40-50 g nawozu (ok. 1 garści). Dokładne dawkowanie należy jednak sprawdzić na opakowaniu nawozu.

W przypadku, gdy krzewy wykazują silne niedobory nawozowe (np. chloroza liści), róże należy nawozić dolistnie. Takie nawożenie wykonujemy jeden raz w miesiącu, najlepiej w pochmurny dzień lub wieczorem, aby uniknąć poparzeń słonecznych. Do nawożenia dolistnego używamy nawozów rozpuszczalnych lub w płynie (np. SUBSTRAL nawóz rozpuszczalny do róż Magiczna Siła, Nawóz do róż i kwiatów ogrodowych Pokon). Nawożenie dolistne róż należy zakończyć w połowie lipca.

mgr inż. Agnieszka Lach

Przeczytaj również:

Dlaczego róża nie kwitnie?Dlaczego róża nie kwitnie? Jak zmusić róże do kwitnienia!
Róża jest pięknie kwitnącą rośliną, często sadzoną w ogrodach, parkach czy miejskich skwerach. Mimo, iż z reguły jest łatwa w uprawie i pięknie prezentuje się w letnie dni, czasami zdarza się, że róża nie kwitnie. A wtedy traci wiele ze swego uroku. Poznaj 5 częstych przyczyn dlaczego róża nie kwitnie oraz praktyczne sposoby jak zmusić róże do kwitnienia! Więcej...

Jak dbać o róże w ogrodzie? Sposób na długie i obfite kwitnienie!
Aby róże długo i obficie kwitły, wymagają odpowiednich warunków uprawy i właściwej pielęgnacji. Zobacz jak dbać o róże w ogrodzie aby zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu. Poznaj proste, sprawdzone sposoby na zdrowe i bujnie kwitnące róże, które będą zachwycać swoim urokiem! Więcej...

Pielęgnacja róż wiosną
Wiosna to okres wielu prac w ogrodzie różanym. W tym okresie odkrywamy rośliny zabezpieczone na zimę, sprawdzamy ich stan, rozpoczynamy nawożenie i przycinamy krzewy. Można też w ogrodzie posadzić nowe róże. Wybór ciekawych odmian ogrodowych jest ogromny. Oto dokładny opis poszczególnych zabiegów, związanych z pielęgnacją róż wiosną. Więcej...