Stihl Cash Back

Mozga trzcinowata - odmiany, uprawa, przycinanie

Mozga trzcinowata to łatwa w uprawie trawa ozdobna o wielobarwnych, paskowanych liściach. W dość krótkim czasie potrafi stworzyć bujne łany, dlatego doskonale sprawdza się jako roślina zadarniająca. Może być ekspansywna ale istnieją sposoby by ograniczyć jej rozrost. Sprawdź jak wygląda uprawa mozgi trzcinowatej i dowiedz się które odmiany mozgi warto posadzić w ogrodzie. Wyjaśniamy również kiedy najlepiej przycinać tę trawę.

mozga trzcinowata
Mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea
Fot. depositphotos

Jak wygląda mozga trzcinowata

Mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea) to wytrzymała, wieloletnia trawa rozłogowa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Dorasta od 1-3 m wysokości. Posiada ostro zakończone i lekko przewieszające się, równowąskie liście w biało-zielone paski. U poszczególnych odmian mozgi kolorystyka pasków jest bardziej zróżnicowana.

Wiosną trawa ta dość szybko rozpoczyna wegetację. W tym czasie, gdy pojawiają się niskie temperatury, wybarwienie liści jest najbardziej intensywne. U niektórych odmian białe paski nabierają różowych barw ale z czasem bledną. Kwiatostany mozgi trzcinowatej w postaci purpurowo podbarwionych, wydłużonych i rozpierzchłych wiech pojawiają się w czerwcu i lipcu.

Mozga trzcinowata - występowanie w Polsce

W Polsce mozga trzcinowata porasta w naturze tereny niżu, spotykana jest na wilgotnych łąkach i w pobliżu wody. Wykorzystywana jest jako trawa pastewna i jako ściółka dla zwierząt hodowlanych. Sadzona jest również jako roślina fitosanitarna na terenach przemysłowych.

mozga trzcinowata
Mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea
Fot. depositphotos

Mozga trzcinowata - zastosowanie

W ogrodach mozga najlepiej prezentuje się sadzona w grupach, w rozstawie 5 szt./m² w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie może służyć do stabilizacji brzegów, na łąkach kwietnych, w ogrodach naturalistycznych i na rabatach. Można ją również uprawiać w donicy na tarasie.

Mozga trzcinowata - odmiany

W ogrodach zwykle sadzi się barwne odmiany mozgi trzcinowatej. Należą do nich:

Mozga trzcinowata 'Picta' - posiada zielone liście w kremowo-białe paski, które wiosną wybarwiają się na różowo. Osiąga do 100 cm wysokości.

mozga trzcinowata
Mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea
Fot. depositphotos

Mozga trzcinowata 'Aureovariegata' - ma liście w biało-zielone paski, dorasta do 75 cm wysokości.

Mozga trzcinowata 'Luteopicta' - odmiana o żółtozielonych, pasiastych liściach, dorastająca do 70 cm wysokości.

Mozga trzcinowata 'Feesey' - zielone liście posiadają różowy odcień i podłużne, kremowobiałe paski. Dorasta do 90 cm wysokości.

Mozga trzcinowata 'Strawbery and Cream' - ma zielone liście w białe i różowe paski, dorasta do ok. 100 cm wysokości.

Mozga trzcinowata 'Arctic Sun' - posiada złocistożółte liście o szarozielonych paskach, dorasta do 100 cm wysokości.

mozga trzcinowata
Mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea
Fot. depositphotos

Mozga trzcinowata 'Pure Gold' - odmiana o liściach w kolorze złocisto-zielonym, dorasta do 60-80 cm wsokości.

Mozga trzcinowata 'Dwarf Garters' - ma żywozielone liście z białokremowymi paskami i dorasta do 80 cm wysokości.

Mozga trzcinowata - uprawa

Mozga trzcinowata najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym ale poradzi sobie też w miejscu lekko ocienionym. Jest tolerancyjna i urośnie w każdej przeciętnej glebie ogrodowej ale preferuje gleby żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Choć lubi podłoże umiarkowanie wilgotne, przystosuje się również do podłoża bardziej suchego. Nie wymaga specjalnego nawożenia.

Mozga jest wytrzymała na mróz (strefa mrozoodporności roślin 4) i odporna na choroby. Zdarza się, że w suche i gorące lata liście mozgi zamierają i nie prezentują się okazale. W takiej sytuacji wystarczy je przyciąć, by wytworzyły się nowe pędy.

W optymalnych warunkach mozga szybko rozrasta się za pomocą rozłogów i może być dość ekspansywna. Aby tego uniknąć, przed sadzeniem można wkopać w ziemię barierę korzeniową lub posadzić mozgę w donicy. Jeśli na rabacie zacznie zajmować zbyt wiele miejsca, można także wyrywać jej kłącza. Najłatwiej zabieg taki przeprowadza się wiosną, zanim trawa się rozrośnie.

Zapamiętaj!
Sadząc w ogrodzie mozgę trzcinowatą, zaplanuj dla niej sporo miejsca albo przed sadzeniem wkop w ziemię barierę korzeniową, gdyż trawa ta dość szybko się rozrasta.

Mozga trzcinowata - przycinanie

Mozga rozpoczyna wegetację dość wcześnie, dlatego zanim pojawią się młode liście, stare źdźbła należy ściąć wczesną wiosną nisko, przy ziemi.

Mozga trzcinowata zimą

Rozłogi mozgi trzcinowatej rozrastają się w podłożu tuż pod powierzchnią, dlatego w ostre zimy mogą przemarzać. Z tego względu trawy tej zwykle nie przycina się przed zimą. Pozostawienie suchych źdźbeł zapewnia korzeniom ochronę przed niskimi temperaturami. Ponadto, oszronione trawy pięknie zdobią zimowy ogród.

Więcej o uprawie traw ozdobnych

Jeśli ten artykuł Cię zainteresował i chcesz więcej informacji o uprawie traw, koniecznie zajrzyj do książki "Trawy Ozdobne" autorstwa Alicji Maj. Znajdziesz w niej zdjęcia i opisy 70 gatunków traw ozdobnych i kilkuset odmian ogrodowych. Ta książka to katalog roślin z wykazem gatunków i odmian oraz praktyczny poradnik uprawy i pielęgnacji traw ozdobnych. Obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego ogrodnika uprawiającego trawy.

Trawy Ozdobne Książka

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Katalog ozdobnych roślin ogrodowych, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2018, s. 262;
2. Katalog roślin - drzewa, krzewy byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Praca Zbiorowa, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2016, s. 398;
3. D. Gayówna, Rośliny łąk, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1988, s. 34-35;
4. Na koniec sezonu, czas traw, Mój Piękny Ogród nr 9/2020, s. 6-13.