Stihl Cash Back

Dąbrówka rozłogowa - uprawa, odmiany, rozmnażanie

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga Reptans) jest byliną o ciekawych, kolorowych liściach, mocno rozrastającą się za pomocą rozłogów. Zyskała miano popularnej rośliny okrywającej, która oprócz zdobnych liści ma niespotykane niebieskie kwiaty. Zobacz jak wygląda uprawa dąbrówki rozłogowej, jakie ciekawe odmiany dąbrówki warto wybrać do ogrodu oraz jak przeprowadzić rozmnażanie dąbrówki rozłogowej aby łatwo powiększyć kolekcję swoich roślin.

Dąbrówka rozłogowa
Dąbrówka rozłogowa
Fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Dąbrówka rozłogowa - uprawa

Dąbrówka rozłogowa to półzimozielona bylina zadarniająca. Jest jedną z najpopularniejszych roślin okrywowych. Na końcach naziemnych rozłogów dąbrówka tworzy rozety liściowe, które z czasem rozrastają się w szerokie kępy. Dąbrówka dorasta do ok. 15 cm wysokości i niemal 0,5 m szerokości.

Dąbrówki najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Uprawa dąbrówki rozłogowej uda się w miejscach zacienionych, na glebie świeżej i wilgotnej. Można sadzić ją w ogrodach o tematyce leśnej, jako podszycie krzewów i wyższych bylin. Dąbrówka ładnie komponuje się z takimi roślinami jak: cebulica, tojeść, funkia, tawułka Arendsa.

Dąbrówka rozłogowa
Dąbrówka rozłogowa - Ajuga reptans
Fot. pixabay

Ozdobą dąbrówki są przede wszystkim kolorowe liście - odmiennie zabarwione stanowią doskonałe tło dla niebieskich kwiatów, które pojawiają się w maju. W ciągu lata dąbrówka rozłogowa może powtórzyć kwitnienie. Niekiedy w surowe zimy może przemarzać, ale ma duże zdolności regeneracyjne. Dąbrówkę można sadzić w grupach w ilości około 16 sztuk na 1m² powierzchni ogrodu.

Podczas gorącej i suchej pogody roślinom mogą zagrażać mszyce oraz mączniak prawdziwy.

Dąbrówka rozłogowa - odmiany

Dąbrówka rozłogowa występuje w kilku ciekawych odmianach. Łącząc je ze sobą uzyskamy na rabacie ciekawy efekt kolorystyczny.

Najpopularniejszą odmianą jest dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea'. To odmiana o liściach wiśniowo-brunatnych, która znosi zacienienie, ale liście najładniej wybarwiają się w miejscach dobrze oświetlonych (należy jednak unikać silnego nasłonecznienia).

Dąbrówka rozłogowa Atropurpurea
Dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea'

Inną podobną odmianą jest dąbrówka rozłogowa 'Burgundy Glow' o liściach różowo-purpurowych, które mają kremowo-biały nieregularny brzeg.

Odmiany dąbrówki rozłogowej 'Multicolor' i 'Variegata' wyróżniają się wielobarwnymi liśćmi, koloru wiśniowo purpurowego z nieregularnymi plamami barwy białej, różowej i rdzawej.

Nowościami wśród odmian dąbrówki są: odmiana 'Alba' o białych kwiatach oraz odmiana 'Rubra' o miedzianych liściach.

Dąbrówka rozłogowa - rozmnażanie

Rozmnażanie dąbrówki rozłogowej jest bardzo łatwe, gdyż roślina szybko ukorzenia się za pomocą nadziemnych rozłogów. Jest zatem rośliną dość ekspansywną.

Dąbrówkę rozłogową najłatwiej rozmnożyć przez podział kęp lub za pomocą ukorzenionych rozetek liści. Rozmnażanie dąbrówki przez podział kęp przeprowadzamy jesienią, kiedy to rozrośnięte kępy dzielimy na mniejsze i wysadzamy na nowe miejsce. Roślinę sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosła roślina mateczna, a następnie ubijamy ziemię i mocno podlewamy.

Aby rozmnożyć dąbrówkę rozłogową za pomocą ukorzenionych rozetek liści, wystarczy odciąć sadzonkę od rośliny matecznej i umieścić ją w wybranym miejscu w ogrodzie. Już na wiosnę następnego roku dąbrówka ładnie się ukorzeni i będzie zdobić ogród niebieskimi kwiatami.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe wieloletnie niskieKwiaty ogrodowe wieloletnie niskie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie stanowią w ogrodzie przysłowiową "kropkę nad i", bowiem dopełniają kompozycje na rabatach. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć rośliny, które są niskie i świetnie będą prezentować się na brzegu rabaty lub na skalniaku. Oto 10 najciekawszych wieloletnich niskich kwiatów ogrodowych! Więcej...

Rośliny wieloletnie na skalniakRośliny wieloletnie na skalniak
Choć popularnie kojarzy nam się on ze słonecznym stanowiskiem, ciekawy ogród skalny można założyć także w miejscu cienistym lub choćby w donicy. Poznaj sprawdzone rośliny wieloletnie na skalniak w słońcu oraz w cieniu. Oto TOP 30 niezawodnych roślin, które sprawdzą się na różnych typach skalniaków! Więcej...

Rośliny do cienia. Co posadzić w cienistym miejscu w ogrodzie?Rośliny do cienia. Co posadzić w cienistym miejscu w ogrodzie?
Miejsca cieniste w ogrodzie często wydają się problemem. Co posadzić, gdy dociera tu tak mało słońca? Czy znajdziemy ładne rośliny do cienia? Otóż okazuje się, że przy odrobinie trudu można w cienistych zakątkach działki stworzyć prawdziwe leśne zakątki, tętniące życiem. Oto najlepsze rośliny ogrodowe do cienia! Więcej...