Stihl Cash Back

Tawułka Arendsa - odmiany, uprawa, przycinanie, choroby

Tawułka Arendsa to długo kwitnąca bylina, tworząca kwiatostany przypominające pierzaste pióropusze. Doskonale nadaje się do uprawy w wilgotnych i zacienionych miejscach, które rozjaśnia intensywnymi kolorami kwiatów. Zobacz jak wygląda uprawa tawułki Arendsa w ogrodzie, jak przycinać tę roślinę oraz jakie choroby mogą jej zagrażać. Przedstawiamy ciekawe odmiany tawułki Arendsa, które warto posadzić na rabacie!

tawułka Arendsa
Tawułka Arendsa - Astilbe x arendsii
Fot. ©Tengel

Tawułka Arendsa - ciekawe odmiany

Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii) to kępiasta roślina wieloletnia, która w zależności od odmiany może osiągać od 60 do 150 cm wysokości. Tworzy proste, sztywne pędy i podwójne pierzaste, błyszczące lub szorstko owłosione liście o karbowanych brzegach. Kwiaty tawułki Arendsa są zebrane w puszyste kłosy, które z kolei tworzą okazałe, wzniesione wiechy. Pora kwitnienia tawułki Arendsa trwa od wczesnego lata do wczesnej jesieni, a jej kwiaty mogą być białe, kremowe, różowe do karminowych.

Odmian tawułki Arendsa jest dość sporo ale tylko niektóre zdobyły dużą popularność wśród ogrodników. Najciekawsze odmiany tawułki Arendsa przedstawiamy w tabeli, która pomoże wybrać odmianę o pożądanych cechach.

tawułka Arendsa odmiany

Tawułka Arendsa - uprawa

Tawułka Arendsa najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych lub cienistych. Uprawiana w pełnym słońcu wymaga intensywnego i regularnego nawadniania, szczególnie w okresie kwitnienia. Tawułka Arendsa najlepiej czuje się uprawiana w półcienistym stanowisku nad brzegami zbiorników wodnych w kwaśnej, próchniczej i żyznej glebie. Na glebach zbyt mało wilgotnych oraz w silnym słońcu tawułka Arendsa słabo i krótko kwitnie. Jednak im wilgotniejsze podłoże, tym mniej szkodzi tawułce pełne nasłonecznienie.

Tawułka nie lubi dokarmiania nawozami mineralnymi, ale za to dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Dlatego od drugiego roku uprawy, wiosną przed wypuszczeniem pędów pomiędzy roślinami należy rozłożyć dobrze przefermentowany obornik lub kompost.

tawułka Arendsa
Tawułka Arendsa - Astilbe x arendsii
Fot. ©Agnieszka Lach

Długoletnia uprawa tawułki Arendsa w jednym miejscu, powoduje wyjałowienie gleby. Dlatego należy ją co jakiś czas przesadzać. Najlepiej co 4-5 lat. W trakcie przesadzania tawułki Arendsa, roślinę można również odmłodzić, co jest nawet wskazane, ponieważ po 4-5 latach środek kępy zamiera i rośliny tracą ładny wygląd. Dzielenie starych karp tawułki najlepiej wykonywać jesienią.

Tawułka Arendsa - przycinanie

Tawułka Andersa po przekwitnięciu wymaga przycięcia. Usuwa się całe kwiatostany, które po przekwitnięciu stają się brązowe. W ten sposób poprawimy wygląd roślin.

Tawułka Arendsa jest wrażliwa na przymrozki. Dlatego przed nadejściem zimy ścina się część nadziemną tawułki tuż przy ziemi. Karpy roślin natomiast ściółkuje się ziemią liściową, liśćmi lub kompostem.

Tawułka Arendsa - choroby i szkodniki

Tawułka Arendsa jest bardzo odporna na choroby i szkodniki. Jednak niekiedy może być atakowana przez choroby grzybowe, takie jak mączniak prawdziwy (Erysiphe polygoni) albo plamistość liści (Cercospora).

Pierwsze objawy mączniaka prawdziwego na tawułce Arendsa widoczne są na górnej stronie liści w postaci białego, mączystego nalotu. Nieleczone rośliny zaczynają żółknąć i zamierają.

Plamistość liści tawułki Arendsa objawia się w postaci nekrotycznych plam, które podczas deszczowej pogody szybko się powiększają i zlewając się ze sobą, tworzą duże martwe obszary. Choroba ta na tawułce pojawia się najczęściej podczas upalnej i deszczowej pogody.

tawułka Arendsa
Tawułka Arendsa - Astilbe x arendsii
Fot. ©Agnieszka Lach

Przy niewielkim nasileniu chorób grzybowych warto zastosować biopreparaty, np. Biosept Active (ekstrakt z pestek grejpfruta). Jeśli natomiast choroba rozprzestrzeniła się już dość mocno, rośliny należy opryskać preparatem chemicznym, takim jak np. Topsin M 500 EC.

Najczęściej pojawiającymi się szkodnikami na tawułce Arendsa są mszyce. To niewielkie owady wysysające sok z tkanek rośliny i wydalające lepką wydzielinę, na której z łatwością rozwijają się chorobotwórcze grzyby.

Do zwalczania mszyc na tawułce Arendsa można zastosować naturalne środki ochrony roślin, które można łatwo przygotować samemu w domu, np. wyciąg z czosnku, wywar z cebuli lub wyciąg z mniszka lekarskiego. W przypadku bardzo dużej liczebności mszyc konieczne jest zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin, np. Karate Gold lub Mospilan 20 SP.



Opracowano na podstawie: J. Marcinkowski, Byliny, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2015, str. 106-107; E. Radziul, Byliny, PWRiL, Warszawa 2002, str. 64; Praca zbiorowa pod red. J. Filipczak, Katalog bylin, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2018, str. 48-51.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące sprawią, że rabata kwiatowa będzie wypełniona barwnymi kwiatostanami niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni. Oto nasze zestawienie - 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych wieloletnich bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie niskieKwiaty ogrodowe wieloletnie niskie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie stanowią w ogrodzie przysłowiową "kropkę nad i", bowiem dopełniają kompozycje na rabatach. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć rośliny, które są niskie i świetnie będą prezentować się na brzegu rabaty lub na skalniaku. Więcej...