Stihl Cash Back

Chmiel japoński - właściwości, uprawa, jak zrobić sadzonki

Chmiel japoński to szybkorosnące pnącze jednoroczne doskonałe na balkon i taras. Uprawiany w doniczce chmiel japoński tworzy gęste parawany oraz zielone ściany izolujące od ulicznego hałasu. Poznaj właściwości chmielu japońskiego oraz dowiedz się jak wygląda jego uprawa. Podpowiadamy też jak przygotować sadzonki chmielu japońskiego i powiększyć liczbę posiadanych roślin.

Chmiel japoński
Chmiel japoński - Humulus japonicus
Fot. depositphotos

Chmiel japoński - jak wygląda

Chmiel japoński (Humulus japonicus) to wieloletnie pnącze z rodziny konopiowatych (Cannabaceae) uprawiane w naszym warunkach jako pnącze jednoroczne. Naturalnie występuje w Chinach i Japonii. W odróżnieniu od chmielu zwyczajnego, chmiel japoński ma niewielką zawartość lupuliny i jest wykorzystywany wyłącznie w celach dekoracyjnych.

Chmiel japoński łatwo się rozrasta. Pnącze to tworzy gęste okrywy blokujące dostęp światła do innych roślin znajdujących się pod spodem. Pędy chmielu owijają się również wokół gałęzi krzewów i drzew, powodując ich łamanie lub przewracanie się. W krajach o cieplejszym klimacie chmiel japoński jest uznawany za gatunek inwazyjny, który wypiera rodzimą roślinność. U nas tego problemu nie ma, bo w naszym klimacie chmiel japoński przemarza i traktujemy go wyłącznie jako roślinę jednoroczną.

Chmiel japoński
Chmiel japoński w okresie kwitnienia
Fot. depositphotos

Elastyczne pędy chmielu osiągają do 6 m długości. Dekoracyjne liście chmielu japońskiego są błyszczące, zielone, mocno powcinane o ząbkowanych brzegach. W maju pojawiają się kwiaty chmielu japońskiego - drobne, zebrane w wierzchotki kwiaty męskie i przypominające szyszki kwiaty żeńskie. Liczne nasiona chmielu są przenoszone przez wodę, wiatr i ptaki.

Chmiel japoński - jak szybko rośnie

Chmiel japoński bardzo szybko rośnie przyrastając rocznie do 6 m. Pnącze wspinając się po podporach szybko tworzy zielone ściany oraz parawany. Ze względu na wysoką ekspansywność najbezpieczniej jest uprawiać ten gatunek w pojemnikach - doskonale wygląda na balkonie lub tarasie, sadzony przy podporach pod pnącza lub przy sznurkach.

Chmiel japoński - uprawa i wymagania

Chmiel japoński ma dość duże wymagania, ale jest łatwy w uprawie. Ze względu na niską mrozoodporność jest uprawiany w naszej strefie klimatycznej jako roślina jednoroczna. Wymaga stanowiska zacisznego, ciepłego i słonecznego lub półcienistego.

Chmiel japoński Variegatus
Chmiel japoński - Humulus japonicus 'Variegatus'
Fot. Salicyna, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Uprawa chmielu japońskiego udaje się na glebach żyznych, próchniczych, ciepłych i umiarkowanie wilgotnych. To szybko rosnące pnącze nie toleruje suszy, dlatego bardzo ważne jest regularne i obfite podlewanie roślin, tak aby utrzymać ziemię stale lekko wilgotną. Podczas podlewania chmielu japońskiego najlepiej unikać zamoczenia liści, żeby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych. Żeby utrzymać wilgoć w glebie zaleca się ściółkowanie korą lub trocinami. Aby utrzymać ziemię stale wilgotną, warto też przed posadzeniem rośliny wymieszać podłoże z hydrożelem.

hydrożel - sklep ogrodniczy

Równie ważne co podlewanie jest też nawożenie chmielu japońskiego. Żeby zaspokoić wymagania pokarmowe roślin trzeba je regularnie nawozić, stosując co dwa tygodnie zbilansowany nawóz do roślin o ozdobnych liściach.

Chmiel japoński - jak zrobić sadzonki

Nasiona chmielu japońskiego można wysiewać do gruntu w końcu kwietnia - szybko i łatwo kiełkują. Można także przygotować rozsadę siejąc nasiona pod osłonami już w marcu. Wyprodukowane po osłonami sadzonki chmielu japońskiego sadzimy do gruntu w maju. Ze względu na intensywny wzrost i dużą masę zieloną zalecana rozstawa sadzenia chmielu wynosi 1,0 x 2,0 m.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. J. Bykowska, Pnącza na lato w Działkowiec 7/205, s. 4-8;
2. H. Chmiel (redakcja), Uprawa roślin ozdobnych, PWRiL, Warszawa 1980, s. 258;
3. O. Szczepaniak, M. Dziedzińsky, J. Kobus-Cisowska, P. Szulc, D. Szymanowska, M. Sudyka, E. Goryńska-Goldman, Chmiel (Humulus lupulus) jak surowiec o właściwościach prozdrowotnych w Technika rolnicza, ogrodnicza, leśna 3/2019, s. 9-12.