Stihl Cash Back

Trochodendron araliowaty - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Trochodendron araliowaty (Trochodendron aralioides) to zimozielony, duży krzew o egzotycznym wyglądzie. Ceniony jest za ładny, gęsty pokrój, duże, skórzaste liście i nietypowe żółtozielone kwiaty. Uprawa trochodendrona udaje się w miejscach cienistych i półcienistych, na glebach żyznych i wilgotnych. Poznaj odmiany trochodendrona polecane do ogrodów, wymagania tego krzewu oraz sposoby na jego rozmnażanie.

Trochodendron araliowaty
Trochodendron araliowaty - Trochodendron aralioides
Fot. Qwert1234, Public domain, Wikimedia Commons

Trochodendron araliowaty - pochodzenie

Trochodendron araliowaty (Trochodendron aralioides), należący do rodziny trochodendronowatych (Trochodendraceae), w naturze występuje w Japonii, Korei i na Tajwanie. Został sprowadzony do Europy w 1864 roku przez rosyjskiego botanika Carla Johanna Maximowicza.

Jak wygląda trochodendron araliowaty

Zimozielony trochodendron dorasta do wysokości 2-4 m i ma dość gęsty, stożkowaty pokrój. Duże, skórzaste, błyszczące liście trochodendrona są skupione na wierzchołkach wzniesionych pędów. Od kwietnia do czerwca rozwijają się kwiaty trochodendrona araliowatego - drobne, zielonkawe, zebrane w duże baldachogrona. Po przekwitnięciu kwiaty nadal pozostają atrakcyjne - przybierają kształt gwiazdek przypominających owocniki anyżu.

Trochodendron araliowaty
Trochodendron araliowaty - Trochodendron aralioides
Fot. Sten, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Trochodendron araliowaty - odmiany

Trochodendron araliowaty jest rzadko spotykany w ogrodach, a szkoda, bo stanowi wyjątkową ozdobę wilgotnych, cienistych ogrodów. Ten zimozielony krzew liściasty do cienia może być sadzony jako soliter albo w postaci luźnego żywopłotu lub zielonego ekranu. Trochodendron w polskich szkółkach roślin można spotkać w dwóch odmianach:

Trochodendron araliowaty 'Big Bertha' - to półkarłowy krzew o pięknych, zimozielonych liściach i gęstych gronach oryginalnych kwiatów. Odmiana ta jest polecana na żywopłot lub jako soliter.

Trochodendron araliowaty 'Curried Gold' - pędy tej odmiany są pokryte złocistą korą, która kontrastuje z soczyście zielonymi liśćmi. Roślina jest dekoracyjną ozdobą cienistych ogrodów orientalnych i leśnych.

Trochodendron araliowaty
Trochodendron araliowaty - Trochodendron aralioides
Fot. Daderot, CC0, Wikimedia Commons

Trochodendron araliowaty - uprawa

Trochodendron najlepiej rośnie w zacisznych miejscach na stanowiskach cienistych lub półcienistych - można go sadzić pod sosnami lub wysokimi świerkami.

Trochodendron araliowaty lubi lekko kwaśną glebę z dużą ilością próchnicy. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie przelana. Gatunek ten lepiej poradzi sobie z zastojami wody niż z suszą. Z tego względu doskonale nadaje się do sadzenia nad brzegami zbiorników wodnych.

Chociaż trochodendron jest mrozoodporny (do -27°C), wymaga on zakłądania osłon na zimę, chroniących zwłaszcza przed mroźnymi, wysuszającymi wiatrami. Wiosenne przymrozki mogą również stanowić problem - uszkadzają młode przyrosty, a w skrajnych przypadkach powodują pękanie kory trochodendronu.

Trochodendron araliowaty - rozmnażanie

Najłatwiej rozmnożyć trochodendron przez sadzonki półzdrewniałe pobrane latem. Sadzonki powinny mieć 10 - 15 cm długości i 3 - 4 węzły. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w doniczkach i zimujemy w widnym i chłodnym pomieszczeniu. Wiosną sadzimy krzewy do gruntu.

Przeczytaj również: