Stihl Cash Back

Szczawik trójkątny - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Szczawik trójkątny (Oxalis triangularis), zwany też szczawikiem purpurowym, to roślina doniczkowa o białych, delikatnych kwiatach i ozdobnym ulistnieniu. Za sprawą trójdzielnych liści nazywany jest także koniczynką szczęścia. Zobacz jak wygląda uprawa i pielęgnacja szczawika trójkątnego, jakie są najlepsze sposoby na rozmnażanie szczawika oraz jak przezimować tę roślinę w domu.

Szczawik trójkątny
Szczawik trójkątny - Oxalis triangularis
Fot. pixabay

Szczawik trójkątny - opis wyglądu

Szczawik trójkątny (Oxalis triangularis) to niewielka bylina należąca do rodziny szczawikowatych (Oxalidaceae). Pochodzi z Brazylii, gdzie spotkać ją można w stanie naturalnym. W Polsce występuje jako roślina doniczkowa lub balkonowa.

Szczawik trójkątny tworzy niewysokie, dorastające do 25 cm wysokości, bujne kępy dekoracyjnych, trójkątnych liści. Liście są trójdzielne, długoogonkowe i przywodzą na myśl koniczynę. Ciemnopurpurowe liście szczawika mają charakterystyczny, jaśniejszy rysunek.

Nie mniej ozdobne są kwiaty szczawika purpurowego, które pojawiają się w czerwcu. Mają dzwonkowaty kształt, biały lub różowy kolor i tworzą luźne grona. Szczawik trójkątny jest jedną z dłużej kwitnących roślin pokojowych, gdyż jego kwiaty utrzymują się aż przez 6 miesięcy.

Czy szczawik trójkątny jest trujący?

Szczawik trójkątny nie jest zaliczany do trujących roślin doniczkowych, ale spożycie większych ilości liści czy cebul może okazać się szkodliwe dla zwierząt domowych i dzieci. Objawami zatrucia szczawikiem są: wymioty, nudności i utrata apetytu. Dlatego szczawik trójkątny należy traktować wyłącznie jako roślinę ozdobną. Najlepiej aby doniczka ze szczawikiem znajdowała się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt domowych.

Szczawik trójkątny
Szczawik trójkątny - Oxalis triangularis
Fot. pixabay

Szczawik trójkątny - uprawa i pielęgnacja

Podczas uprawy w mieszkaniu szczawik trójkątny powinien mieć zapewnioną jak największą ilość rozproszonego światła. Najlepszy będzie dla niego wschodni parapet. Bezpośrednie światło słoneczne szkodzi szczawikowi, którego piękne fioletowe liście pod wpływem ostrych promieni stają się brązowofioletowe. Często też ulegają poparzeniu. Wrażliwe listki przy zbyt słabym lub zbyt intensywnym oświetleniu tracą turgor i opadają.

W uprawie szczawika trójkątnego ważne jest zapewnienie roślinie temperatury w przedziale 18-22°C. W przypadku braku wystarczającej ilości światła i temperatury powyżej 20°C liście szczawika stają się drobne, a kwiaty mogą się w ogóle nie pojawić.

Latem można wynieść roślinę do ogrodu lub na balkon, ale tak by nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie słońca. Jesienią i zimą szczawik potrzebuje okresu spoczynku spędzonego w chłodnym pomieszczeniu.

Szczawik trójkątny
Szczawik trójkątny - Oxalis triangularis
Fot. pixabay

Ziemia do uprawy szczawika trójkątnego powinna być przepuszczalna i żyzna o odczynie pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Można użyć uniwersalnej ziemi do kwiatów dodając do niej piasku, perlitu lub czipsów kokosowych.

Szczawik trójkątny - podlewanie

Szczawik lubi wilgotną ziemię, lecz powinien być podlewany dość oszczędnie. Roślina gromadzi nieco wody w korzeniach spichrzowych, dlatego przed kolejnym podlewaniem powinniśmy poczekać na przeschnięcie wierzchniej warstwy podłoża. Szczawik nie toleruje przelania oraz zalegającej wody - bulwy szybko zaczynają gnić porażane przez choroby i szkodniki.

Woda używana do podlewania szczawika powinna być przegotowana, odstała i mieć temperaturą pokojową.

Szczawik trójkątny - nawilżanie powietrza

Szczawik dobrze czuje się przy umiarkowanej wilgotności powierza. Gdy jest zbyt sucho i gorąco powinniśmy zadbać o prawidłowy mikroklimat wokół rośliny. Pamiętajmy by nie zraszać liści. Żeby szczawik prawidłowo się rozwijał można ustawić doniczkę na tacy z mokrymi kamyczkami lub umieścić w sąsiedztwie nawilżacz powietrza.

Szczawik trójkątny - nawożenie

Szczawik trójkątny lubi żyzną ziemię więc w okresie wegetacji nawozimy go co dwa tygodnie. Musimy pamiętać o tym, że roślina tworzy dużą ilość pąków kwiatowych wtedy, gdy podłoże nie jest zbyt żyzne. Wystarczą jej składniki pokarmowe zawarte w podłożu. Dlatego nawożenie szczawika rozpoczynamy dopiero po około półtora miesiąca od posadzenia cebulek. Do nawożenia najlepiej stosować nawóz dla roślin kwitnących. Zwiększona dawka potasu pozwoli na bujne kwitnienie i ładne wybarwienie liści.

Szczawik trójkątny
Szczawik trójkątny - Oxalis triangularis
Fot. pixabay

Szczawik trójkątny - zimowanie

W okresie od października do lutego powinniśmy umożliwić szczawikowi przejście w stan spoczynku. Gdy jego liście zaczynają brązowieć i zamierać ograniczamy podlewanie. Należy pozwolić liściom obumrzeć w sposób naturalny i nie przycinać ich zbyt wcześnie. Cebulki nadal pobierają składniki odżywcze z liści i zbyt szybkie ich usunięcie może doprowadzić do ich osłabienia. Następnie przenosimy doniczkę do pomieszczenia o temperaturze 10-15°C.

W okresie spoczynku ograniczamy znacznie podlewanie oraz zaprzestajemy nawożenia. Na przedwiośniu (w marcu) wyjmujemy cebule szczawika z doniczki i przesadzamy do świeżej, żyznej ziemi. Gdy rośliny zaczną kiełkować, należy zapewnić im słoneczne stanowisko i wznowić podlewanie.

Szczawik trójkątny - rozmnażanie

Samodzielne rozmnażanie szczawika trójkątnego jest bardzo proste i przynosi dobre efekty. Roślina tworzy wiele cebul przybyszowych, przy pomocy których łatwo można pozyskać nowe rośliny. Na przełomie lutego i marca wyjmujemy roślinę z doniczki i delikatnie oddzielamy nowe cebulki.

Cebulki szczawika sadzimy po 6-10 sztuk w jednym pojemniku na głębokość około 1 cm. Doniczki ustawiamy w pomieszczeniu o temperaturze od 5-10°C i oszczędnie podlewamy. Gdy zaczną pojawiać się kiełki, podnosimy temperaturę i zwiększamy podlewanie.

Opracowano na podstawie:
1. M. Bürki, M. Fuchs, Leksykon roślin doniczkowych i balkonowych, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2010, s. 194;
2. Ch. Brickell, Wielka encyklopedia roślin, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa, 1996, s. 553.

Przeczytaj również:

Rośliny doniczkowe o kolorowych liściachRośliny doniczkowe o kolorowych liściach
Różowo nakrapiane liście aglonemy, cętkowane begonii koralowej czy impresjonistyczne krotona nadadzą energii i oryginalności każdemu wnętrzu. Do tego piękne i kolorowe są przez cały rok, nie tylko wówczas gdy kwitną. Więcej...

Rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatachRośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach
Najciekawsze rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach, które możesz uprawiać w domu. Dowiedz się w jaki sposób o nie dbać by bujnie rosły oraz obficie kwitły! Więcej...

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocachRośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
10 najciekawszych roślin o ozdobnych owocach, które możesz uprawiać w domu. Niektóre z ich owoców są też jadalne! Omawiamy wymagania co do uprawy oraz najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Więcej...