Stihl Cash Back

Nawożenie storczyków. Kiedy i czym nawozić storczyki by ładnie kwitły?

Nawożenie jest niezbędnym zabiegiem w uprawie każdego storczyka. Prawidłowy termin nawożenia storczyków i odpowiedni nawóz to podstawa, żeby storczyki kwitły bujnie i długo. Dowiedz się, kiedy i jak nawozić storczyki oraz jaki nawóz do storczyków zastosować, aby dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych składników. Poznaj wszystkie sekrety nawożenia storczyków i ciesz się wspaniale kwitnącymi roślinami!

nawożenie storczyków
Nawożenie storczyków
Fot. depositphotos

Kiedy nawozimy storczyki?

Aby storczyki kwitły i prawidłowo się rozwijały należy nawozić je w odpowiednim momencie. Storczyki nawozimy wyłącznie w okresie wegetacji. Najintensywniejszego nawożenia storczyki wymagają wiosną i latem (kwiecień-sierpień), gdy silnie się rozrastają i zawiązują pąki kwiatowe. Jesienią (wrzesień-październik) wymagania pokarmowe storczyków stopniowo maleją. Natomiast w okresie zimowym (grudzień-marzec) nawożenie storczyków całkowicie wstrzymujemy.

Nigdy nie nawozimy storczyków bezpośrednio po przesadzeniu. Należy odczekać 3 miesiące przed wprowadzaniem nawozów do nowego podłoża. Nie należy również nawozić nowo zakupionych storczyków przez 1-2 miesiące, ponieważ są one stymulowane na różne sposoby przez hodowców. Z nawożeniem wstrzymujemy się również w okresie przedłużającej się pochmurnej pogody, kiedy obniżona jest intensywność fotosyntezy i roślina nie jest w stanie wykorzystać dostarczonych składników pokarmowych. Nie wolno stosować nawozów na nadmiernie przesuszone podłoże. Przed podaniem nawozu do storczyków, podłoże należy obficie podlać, tak aby woda wypłynęła do podstawki.

Czym nawozić storczyki?

W uprawie storczyków konieczne jest stosowanie kilku różnych nawozów, których skład odpowiada aktualnemu zapotrzebowaniu roślin na składniki pokarmowe.

Wiosną i latem (kwiecień-wrzesień), gdy wzrost storczyków jest bardzo intensywny, stosujemy nawozy o podwyższonej zawartości azotu (N), wzbogacone mikroelementami i witaminami. Wśród dostępnych w sieciach handlowych nawozów do storczyków i orchidei takimi preparatami są m.in. Biopon, Biopon z witaminami B2 i B5 oraz Agrecol. W okresie kwitnienia, obok azotu, do odpowiedniego rozwoju kwiatów niezbędny jest również fosfor (P) i magnez (Mg). Niedobory tych składników prowadzą do zasychania nierozwiniętych paków kwiatowych lub całkowicie hamują rozwój pędów kwiatostanowych. Dlatego w okresie zawiązywania pąków kwiatowych powinniśmy wprowadzić nawozy o zwiększonej zawartości fosforu i z dodatkiem magnezu. Takimi produktami są np. nawóz do storczyków Pokon, pałeczki nawozowe Target, Agrecol lub Biopon.

pałeczki nawozowe do storczyków

W połowie sierpnia należy stopniowo zmniejszać ilość dostarczanego roślinom azotu. Zaczynamy stosować tzw. nawozy jesienne, które charakteryzują się wyższym stężeniem fosforu i potasu (K) w stosunku do azotu. Przygotowują one storczyki do spoczynku zimowego oraz zwiększają odporność roślin na niedobory wody (potas). Takimi preparatami są np. nawozy do storczyków Florovit, Compo, Target moc kwiatów, Substral lub Nawomix.

Na przełomie października i listopada stosujemy nawozy o równej zawartości azotu, fosforu i potasu (np. Agrecol żel, Zielony Dom, Zielony Dom Guano). Od grudnia do marca storczyków nie nawozimy.

nawóz do storczyków

Jeżeli nie chcemy zmieniać nawozów w ciągu roku, możemy zdecydować się na całoroczne ekologiczne nawozy do storczyków takie, jak Biohumus Humvit-Eko Storczyk, Biohumus do storczyków firmy Ekodarpol, Biohumus max do storczyków Target. Są to produkty pochodzenia naturalnego, uzyskane dzięki hodowli dżdżownic kalifornijskich, o składzie najbardziej zbliżonym do naturalnej pożywki storczyków epifitycznych. Największą zaletą naturalnych nawozów do storczyków jest brak ryzyka przenawożenia storczyka. Składniki pokarmowe, których nie pobierze storczyk, nie kumulują się w podłożu w postaci soli, ale są z niego wymywane wraz z wodą.

Warto wiedzieć!
W Azji Wschodniej do nawożenia storczyków stosuje się rozcieńczone w wodzie piwo (1:40), które bogate jest w witaminy z gr. B potrzebne do rozwoju silnego systemu korzeniowego.

Jak nawozić storczyki?

Storczyki są roślinami bardzo wrażliwymi na nadmiar składników mineralnych w podłożu. Dlatego dokarmiając storczyki należy ściśle przestrzegać zasad nawożenia. Najlepiej jest stosować nawozy płynne do storczyków, ponieważ w ich przypadku możemy kontrolować ilość składników dostarczanych do podłoża. Pałeczki nawozowe i aplikatory są bardzo wygodne, ale umieszczone w podłożu uwalniają przez cały okres wegetacyjny taką samą ilość wszystkich składników pokarmowych, co nie zawsze jest korzystne dla storczyków.

Do nawożenia storczyków używamy nawozów silnie rozcieńczonych w miękkiej, niezasolonej wodzie. Dawkę podaną przez producenta obniżamy o połowę. Od kwietnia do sierpnia bardzo korzystne jest nawożenie storczyków podczas każdego podlewania, roztworem o bardzo niskim stężeniu składników pokarmowych (0,05-0,15%). Po okresie kwitnienia częstotliwość nawożenia zmniejszamy do co 3 podlewania. Bardzo dobą metodą nawożenia jest zanurzanie doniczki ze storczykiem w roztworze nawozu.

Storczyki możemy dokarmiać nie tylko doglebowo, ale także dolistnie. Nawożenie dolistne storczyków przynosi szybsze efekty i szczególnie polecane jest w przypadku storczyków z uszkodzonym systemem korzeniowym lub osłabionych atakami chorób i szkodników. Liście storczyków opryskujemy co 4-6 dni wodnym roztworem nawozu o niskim stężeniu (0,01-0,02%). Do roztworu wodnego dodaje się kilka kropli płynu do mycia naczyń, aby ciecz nie spływała z rośliny. Roztwór rozpylamy na spodniej stronie liści, gdzie skórka jest delikatniejsza i niepokryta woskowym nalotem, dzięki czemu składniki pokarmowe i woda szybciej się wchłaniają. Oprysków nie przeprowadzamy w słoneczne i gorące dni, aby uniknąć poparzeń słonecznych. Nawożenie dolistne wykonujemy na tyle wcześnie, aby liście zdążyły wyschnąć przed nocą, co uchroni storczyki przed rozwojem chorób grzybowych.

biohumus do storczyków



Opracowano na podstawie: T. Kubala, T. Kusibab, D.L. Szlachetko, Orchidee. Amatorska uprawa storczyków, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2008, str. 60-61; K. Oszkinis, Storczyki, PWRiL, Warszawa 2004, str.145-155

Przeczytaj również:

dlaczego storczyk nie kwitnieDlaczego storczyk nie kwitnie
Głównymi powodami, dlaczego storczyk nie kwitnie, jest jego zła pielęgnacja oraz błędy w uprawie. Dowiedz się jak pomóc roślinie, by zdobiła Twoje mieszkanie jak najdłużej. Wyeliminuj z nami błędy, przez które storczyk nie kwitnie i ciesz się pięknymi kwiatami przez długi czas. Oto 5 najczęstszych powodów dlaczego storczyk nie kwitnie! Więcej...

Jak dbać o storczyki w doniczce?Jak dbać o storczyki w doniczce?
Storczyki to wciąż jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Aby rośliny te jak najdłużej stanowiły ozdobę naszego domu, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Zobacz jak dbać o storczyki w doniczce aby pięknie kwitły i zdrowo rosły! Więcej...

choroby storczykówPlamy na liściach storczyka
Plamy na liściach storczyka mogą mieć rozmaite kształty i kolory. Każdy rodzaj plam na liściach storczyka wskazuje na inną przyczynę ich powstania - błędy w pielęgnacji, chorobę lub szkodnika. Zobacz skąd się biorą plamy na liściach storczyka i jak leczyć storczyki z plamami na liściach! Więcej...